Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Upálená múmia: Štyristoročné telo svätice zničil chorý Žilinčan

08.04.2009 (15/2009) Vídaval ju v snoch, tak sa rozhodol zlikvidovať ju. Tridsaťjedenročný Žilinčan Peter R. v stredu 1. apríla podpálil najznámejšiu slovenskú múmiu ŽOFIE BOŠŇÁKOVEJ v Tepličke nad Váhom.
Upálená múmia: Štyristoročné telo svätice zničil chorý Žilinčan
1 fotografia v galérii
Toto zostalo zo svätice.
Autor fotografie: TASR

Za desať rokov ju v malej Loretánskej kaplnke videlo asi 100-tisíc ľudí. Do Tepličky sa chodili pozerať turisti z Číny, Japonska, Kanady, Nového Zélandu a ďalších krajín.

„Keď prídu tí dvaja Taliani, čo chodievajú pravidelne, asi budú v šoku. Raz sa totiž jeden taliansky turista zastavil v kaplnke a vtedy mu telefonovali, že jeho brat je veľmi ťažko chorý. Pri Žofii sa začal modliť a prosil Boha, aby bratovi pomohol. A ten naozaj vyzdravel, odvtedy sem chodia obaja dvakrát za rok,“ hovorí Justína Kozánková, ktorá robí v Tepličke kultúrnu referentku.

Hodnota múmie sa vyčísliť nedá. Historik Pavel Dvořák hovorí, že je to pamiatka: „Tak ako nevieme finančne ohodnotiť napríklad starý kostol, nedokážeme to ani s múmiou. Je to nenahraditeľná hodnota, keďže išlo o konkrétneho človeka zviazaného s regiónom. Pre obec je to určitá strata identity a prišla o pozoruhodnosť. To sa nedá kúpiť ani predať.“

Podľa Dvořáka je Žofia Bošňáková súčasťou slovenského národného vedomia, písal o nej aj Hviezdoslav.

Narodila sa 2. júna 1609 v Šuranoch. Bola vydatá za palatína Františka Vešeléniho, bývali na hrade Strečno. Založili útulok pre chudobných, nemocnicu, bola to uctievaná žena. Zomrela v roku 1644 a jej telo dali do krypty na hrade. Neporušené ho našiel nový majiteľ hradu Strečno 45 rokov po jej smrti.

„Zachovanie tela sa vysvetľovalo ako zázrak a šíreniu tohto názoru pomáhala aj cirkev. Hovorí sa, že Žofia bola veľmi obľúbená, čo sa po takom čase dá ťažko posúdiť, ale vyskytovala sa vo viacerých zaujímavých historických udalostiach,“ hovorí historik. V súčasnosti bola zaujímavá aj tým, že na Slovensku je veľmi málo múmií. „Vo svete sú miesta, kde sú desiatky, aj tisícky múmií. U nás je to skôr vzácnosť,“ vysvetľuje Pavel Dvořák.

No tak ma zabite

Antropologička Alena Šefčáková zo Slovenského národného múzea hovorí, že na Slovensku je šesť egyptských múmií. Jedna v Rimavskej Sobote, dve v Betliari, dve telá a jedna hlava v Bratislave. Nosili ich na Slovensko v 19. storočí šľachtici. Múmia je aj v Krásnej Hôrke.

Múmia v Tepličke nad Váhom bola uložená v kaplnke v truhle. Peter R. si ako každý návštevník šiel požičať kľúče od kaplnky, ktoré boli v miestnej cukrárni. Zapísal sa do knihy návštev, odtrhol ochranné plexisklo, zložil truhlu z podstavca a vyvliekol ju von. Polial ju horľavinou a zapálil. Miestni volali políciu, hasičov a pokúšali sa uhasiť truhlu prístrojom, ktorý mal jeden z Tepličanov v aute.

„Policajti sa páchateľa pýtali, prečo múmiu zapálil. Povedal, že ju videl na internete ako ježibabu a stále sa mu o nej sníva. A vidíte, namiesto modlitby ju zapálil. Sedel spútaný pod stromom, prišla som za ním a vyčítala mu, čo urobil. Viete, čo povedal? No tak ma zabite. Toho chlapca sme vôbec nepoznali,“ hovorí Justína Kozánková.

V minulosti sa údajne liečil na psychiatrii a pravdepodobne tam skončí opäť. Polícia ho obvinila z trestného činu hanobenia mŕtvoly.

 

Myslel to dobre, zle to dopadlo

Telo Žofie Bošňákovej nikdy nebalzamovali. Už 365 rokov sa jej takmer nikto nedotkol. Iba ženy, ktoré ju v roku 1985 prezliekali a občas ju vysávajú. „Vážili sme si ju, pociťovali sme od nej duchovnú pomoc. Máme cirkevnú základnú školu s jej menom, ulicu pomenovanú po nej,“ hovorí pani Kozánková.

Za kaplnku je zodpovedná miestna farnosť. Prečo kľúč od kaplnky dávali turistom zamestnankyne cukrárne? „Lebo nik nepredpokladal, že by sa takéto niečo mohlo stať. V kaplnke boli texty o Žofii Bošňákovej aj v cudzích rečiach. Dekan to myslel dobre, aby si mohlo múmiu pozrieť čo najviac ľudí,“ myslí si.

Dekan Ján Vallo je pri odpovediach na otázky veľmi stručný: „Čo je na tom nezvyčajné, že bol kľúč v cukrárni?“ Zatiaľ nie je jasné, čo so zhorenou truhlou a s pozostatkami bude. Je možné, že Žofiu Bošňákovú pochovajú.

Bývalý kostolník Emil Hreus (81) sprevádzal turistov k múmii trinásť a pol roka. Skončil v roku 2007. „Neexistovalo, aby som niekoho pustil k múmii samého. Pán dekan z toho urobil samoobsluhu, ľudia si vyfasujú kľúč a idú. Možno to myslel dobre, ale zle to dopadlo,“ myslí si pán Hreus.

V Tepličke nad Váhom sa pripravovali na 400. výročie jej narodenia, ktoré si pripomenú 2. júna. Celodenná spomienka a prezentácia známky Žofie Bošňákovej tak možno bude spojená aj s pohrebom.

Muselo ho niečo rozrušiť

Psychiatrička Adriana Bánovská hovorí, že podobné činy schizofrenikov sú ojedinelé: „Zvyčajne sú ľudia, ktorí sa podrobujú ambulantnej liečbe, v dobrom stave, stabilizovaní. Väčšinou žijú osamelo, niektorí pôsobia ako čudáci, stiahnutí do seba.“ Podľa psychiatričky muselo Žilinčana niečo rozrušiť. Keďže policajtom hovoril, že sa mu o múmii snívalo, Bánovská predpokladá, že sa u neho spustilo psychotické prežívanie a pokúšal sa predstavy zbaviť.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×