Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pre silné žalúdky: Hmyzí kuchár

08.04.2009 (15/2009) Svrčky po provensalsky, šalát s múčnymi červmi či čokoládové oblátky s červmi. To všetko a aj iné hmyzie špeciality pripravuje PETR OCKNECHT (31).
Pre silné žalúdky: Hmyzí kuchár
5 fotografií v galérii
Brniansky kuchár si na netradičnú surovinu dávno zvykol.
Autor fotografie: Život

Tomuto brnianskemu kuchárovi sa totiž bežne stáva, že mu suroviny bzučia, cvrlikajú či aspoň šuštia. „Najkomplikovanejšie sú šváby. Keď utečú svrčky, budú síce pár dní cvrlikať, takže sa nevyspíte, ale potom zahynú a uschnú. Ale ak zdrhnú šváby, je po srande. Rozmnožia sa, susedia sa vám ‚poďakujú‛ a môžete volať dezinsekčnú firmu. Svrček je mi preto viac sympatický, je pomalší a dá sa s ním lepšie pracovať,“ vysvetľuje.

Babička neodolala

S doktorkou Borkovcovou začal Petr spolupracovať pred siedmimi rokmi. Navštívil jej prednášku a začal jej do toho „kecať“, že zle varí. „Dávala som do jedla mleté lieskové orechy, za mnou stál taký mladík a vraví: Ja by som tam dal vlašské. Pri cukre sa to zopakovalo: Tu by bol lepší med. Vtedy mi napadlo, že kuchár by sa nám hodil, a utvorili sme tandem. Vďaka Petrovi sme oslovili komerčnú scénu a reštaurácie,“ vraví Dr. Marie Borkovcová.

Je vyučený kuchár a pracuje aj ako cukrár. Má skúsenosti zo zahraničia, pracoval i v Karibiku na lodi. „Videl som, že ľudia jedia skoro všetko. Napríklad mahi-mahi je výborná ryba a zrazu zistíte, že je to delfín,“ hovorí Petr Ocknecht.

V hoteli, kde pracuje, urobili už dva štrnásťdenné cykly, keď ponúkali hmyzie menu. „Spočiatku to bola šou a veľa ľudí si to prišlo vyskúšať. Boli spokojní. Každý rok na prednáškach skúšame nové jedlá. Chodieva tam aj pani, ktorá nikdy nič neochutnala, ale páči sa jej atmosféra. Mnohí hmyz ochutnávajú s odporom a napokon chcú ešte pridať. Raz na ochutnávku prišli celé rodiny. Deti chceli hneď ochutnať, vtedy pribehla ich babička: Nedotýkajte sa toho a bežte preč. Napokon sama ochutnala oblátky a chlebíčky a zobrala si aj domov,“ smeje sa a dodáva, že raz ho pozvali na jednu akciu a ako sprievodnú hudbu mu púšťali Nech brouka žít a Včielku Maju. Malo to vraj veľký úspech.

Najprv červy

Petr Ocknecht zdôrazňuje, že nie je dobre jesť hmyz surový, pretože tepelnou úpravou sa zlikvidujú nečistoty, ktoré na sebe prenáša. „A prečo by sme ho vlastne mali jesť surový, veď kura tiež nechytám na dvore a hneď sa doňho nezahryznem. Začiatočníkom stačia červy, neutečú, starostlivosť o ne a ich dostupnosť je jednoduchšia. Doma nič nechovám, pred prednáškou zavolám dodávateľovi a poviem: Potrebujem liter svrčkov, liter múčiarov. Doma ich nakŕmim podľa toho, akú príchuť by mali mať, potom ich tri dni nechám vyhladovať, aby neobsahovali exkrementy,“ zdôrazňuje.

Hmyzí kuchár tvrdí, že každá surovina si zaslúži úctu: „Hmyz prelejem vriacou vodou, takže je hneď mŕtvy. V Ázii, keď pripravujú hmyzie menu, napichujú živé šváby na špajle a až potom ich pečú. To je podľa mňa trápenie.“

Hmyzie recepty

Čokoládové oblátky so sušenými červmi

Potrebujeme: 2 PL sušených múčnych červov , 1 balenie okrúhlych oblátok, 150 g horkej čokolády, 75 g 33% smotany, štipka čili

Postup: Čokoládu nalámeme a dáme spolu so smotanou na 20 sekúnd rozpustiť do mikrovlnnej rúry. Potom zamiešame a proces opakujeme, kým sa čokoláda nerozpustí. Pridáme čili. Zmes necháme vychladiť, aby pri ponorení prsta nepálila, ale bola na prvý dojem studená. Je to teplota, pri ktorej čokoláda ešte netuhne a zároveň sa s ňou dá dobre pracovať. Oblátku potrieme čokoládovým krémom, posypeme červmi a priklopíme druhou. Zlepené oblátky poskladáme na seba. Ľahko zaťažíme rovným predmetom a necháme stuhnúť v chlade. Potom ich pokrájame.

Čokoládový chlebíček

Potrebujeme: 2 PL sušených múčnych červov, 20 sušených stepných svrčkov, 10 švábov, 150 g horkej čokolády, 210 g salka, 75 g masla, 2 KL škorice, štipka čili, 75 g nahrubo nasekaných lúpaných mandlí, 75 g nalámaných sušienok alebo piškót, 50 g nahrubo nasekaného sušeného ovocia (marhule, slivky, jablká, hrušky)

Postup: V panvici na miernom ohni zohrievame nalámanú čokoládu, maslo, salko a korenie. Keď je všetko rozpustené, pridáme mandle, sušienky, sušené ovocie a hmyz. Všetko dobre premiešame a nalejeme do formy, ktorú sme vyložili fóliou. Zmes minimálne dve hodiny necháme v chladničke. Po stuhnutí vyberieme z formy a nakrájame na plátky.

Svrček po provensalsky

Potrebujeme: 40 stepných svrčkov, 1 žltú papriku, 1 červenú papriku, 100 g šampiňónov, 2 strúčiky cesnaku, olivový olej, 1 KL provensalského korenia, soľ, čierne korenie, 1 dl bieleho vína

Postup: Očistené papriky a šampiňóny nakrájame na kocky a cesnak nakrájame na plátky. Svrčky obaríme, opražíme na oleji a odložíme ich. Na oleji orestujeme cesnak s paprikou, pridáme šampiňóny, korenie, opražené svrčky a podlejeme vínom. Všetko dobre prehrejeme a podávame s bagetou.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×