Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ruský biznis v Poprade: Fanúšikovia uvidia najlepší európsky hokej

05.08.2011 (32/2011) O pár týždňov uvidí Poprad milionársku hokejovú súťaž zabalenú petrodolármi, ktorá sa snaží konkurovať zámorskej NHL.
Ruský biznis v Poprade: Fanúšikovia uvidia najlepší európsky hokej
4 fotografie v galérii
Český tréner Radim Rulík pripravuje mužstvo na najťažšiu hokejovú ligu v Európe.
Autor fotografie: Archív HC Lev

Pozlátka, miliónové hviezdy, lietanie za súperom cez niekoľko časových pásem do osemtisíc kilometrov vzdialeného Chabarovska. To čaká hokejistov Lev Poprad v Kontinentálnej hokejovej lige, ktorú doteraz hrali iba kluby bývalého Sovietskeho zväzu.v Ambiciózny projekt pochádzajúci z ruských hokejových hláv sa snaží obsiahnuť veľkú časť Európy a slovenské mužstvo bude prvým „nesovietskym“ účastníkom KHL. Kým vlani projekt zaradenia popradského tímu do KHL stroskotal a hráči s hanbou opúšťali podtatranské mesto, tento rok to už vyšlo.

Najali hviezdy

Kontinentálna hokejová liga zlákala v minulosti svetové hviezdy ako Jaromír Jágr, ktorý je však už naspäť v Amerike, či Alexej Jašin. Hrajú v nej špičkoví slovenskí hokejisti Pavol Demitra, Marcel Hossa, Jozef Stümpel.

Aby Popradčania dokázali konkurovať bohatým klubom, museli najať kvalitných hráčov, takže pod Tatrami sa predstavia aj hokejisti, ktorí majú za sebou stovky zápasov v kanadsko- -americkej NHL. Z Popradu sa tak stáva najhokejovejšie slovenské mesto. Na jednom štadióne bude extraligový HK Poprad a mužstvo KHL Lev Poprad. Kým reprezentačný hokej padol na zadok, klubová úroveň môže byť tento rok pre fanúšikov veľmi zaujímavá.

975428:gallery:true:true:true

Ako pri každom projekte, aj tento má odporcov. Niektorí tvrdia, že HC Lev vykráda najlepších hráčov zo slovenskej ligy, hoci sám žiadneho nevychoval. Navyše, záujem divákov o slovenskú extraligu môže mierne poklesnúť.

Tešia sa na biznis

Podnikatelia z tatranskej oblasti si od KHL sľubujú oživenie. Roky sa snažia dostať do Tatier bohatých ruských turistov a veria, že hokej im pomôže.

Šéf Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý hovorí, že je dobre, keď sa pop radský klub dostal v rámci KHL do Bobrovovej divízie, v ktorej sú štyri mužstvá z Moskvy, jedno z Rigy, jedno z Petrohradu. „O tento trh máme záujem. Minulú zimu bol nárast turistov z týchto oblastí a podľa mňa by hokej mohol ešte pomôcť. Zápasy budú vysielať televízie v Rusku a predpokladám, že pri komentovaní sa bude hovoriť o celom regióne.“

Zimný štadión v Poprade je vzdialený len 11 kilometrov od centra Starého Smokovca. Taxíkom desať minút. V septembri, keď sa začína nový ročník KHL, vycestujú zástupcovia podnikateľov cestovného ruchu na veľtrh do Moskvy a na šnúru po ruských mestách. „Odprezentujeme región, pripomenieme, že Poprad je prvé mesto mimo bývalých krajín Sovietskeho zväzu, kde sa bude hrať KHL. Malo by to vzbudiť záujem,“ hovorí Peter Chudý.

975426:gallery:true:true:true

Dúfa, že zápasy prilákajú aj českých fanúšikov, keďže v klube je plno českých hráčov. Dá sa očakávať, že na zápasy KHL bude štadión s kapacitou 4 500 miest vypredaný a fanúšikovia z cudziny budú prespávať v tatranských hoteloch.

„Keby hokejisti dosiahli dobré výsledky a postúpili by zo základnej časti do play off, záujem divákov by bol ešte väčší. Okrem toho budú mať hokejisti v Poprade svoj tábor a je to skupina dobre zabezpečených ľudí so nezanedbateľnými príjmami. Časť z nich použijú priamo v regióne. Takže veríme, že táto športová forma cestovného ruchu potiahne nielen Poprad, ale celý podtatranský región,“ hovorí Peter Chudý.

Zahraničná liga doma

Klub na tento rok počíta s rozpočtom 12 miliónov eur. Na slovenské pomery úžasná suma, no v KHL bude patriť k najskromnejším. Napriek tomu sa funkcionárom podarilo uloviť Ladislava Nagya, Ľuboša Bartečka, Václava Nedorosta či Martina Štrbáka a s posilami určite neskončili. Na trhu hráčov boli do uzávierky tohto čísla časopisu voľný napríklad Miroslav Šatan či Žigmund Pálffy. Hoci o Šatana sa zaujímali bohatšie kluby z KHL. Ešte skôr sa špekulovalo aj o Marcelovi Hossovi, ale športový riaditeľ popradského klubu Sergej Sošnikov povedal, že bol príliš drahý.

Rozšírenie KHL o slovenský klub nenechal chladným ani politické kruhy. Na internetovej stránke HC Lev je video, na ktorom premiérka Iveta Radičová hovorí, že podporuje snahu popradských hokejistov zapojiť sa do prestížnej KHL: „Bude to nielen príležitosť ukázať kvality slovenského hokeja, ale aj silný impulz na ďalší rozvoj tatranského regiónu. Teším sa, že budeme môcť prísť do Popradu na svetový hokej. Osobne sa rada zúčastním.“ Na videu sú titulky v azbuke.

975427:gallery:true:true:true

Pocity hráčov popradského HC Lev pekne zhrnul jeho obranca veterán Martin Štrbák: „Je to zvláštne, že budeme doma a pritom si zahráme zahraničnú ligu. Je to niečo výnimočné a som rád, že som tu.“ Problém môžu spôsobovať vzdialenosti. Veď do Minska, najbližšieho súpera HC Lev Poprad, je z Tatier 900 kilometrov! A najvzdialenejší Chabarovsk, 8 000 kilometrov, leží skôr pri Číne či Kórei.

Kto je na rade?

Po rozhodnutí, že popradský tím bude súťažiť v KHL, sa začali špekulácie, ktoré ďalšie slovenské mesto by mohlo byť na rade. Hovorilo sa najmä o Slovane Bratislava, ale keď sa novinári pred pol druha mesiacom pýtali generálneho manažéra Slovana Maroša Krajčiho, povedal: „Tam cestu nevidím. Na Kontinentálnu hokejovú ligu sme fi nančne ešte nedozreli. Neviem si predstaviť, že by sme strojnásobili dnešný rozpočet. V KHL by sme sa stali sponzormi aerolínií, za súpermi by sme cestovali dlhé hodiny.“ Jemu by sa páčila viac česko-slovenská hokejová súťaž, prípadne európska, a na tento cieľ sa chce zamerať.

Netreba tiež zabúdať, že projekt klubu HC Lev je pôvodne český a počítal so sídlom v Hradci Králové. Po stroskotaní rokovaní s Českým zväzom ľadového hokeja v roku 2009 sa vedenie klubu rozhodlo pre Poprad. Aj tam však vlani rokovania zlyhali, a tak mohol vstúpiť do súťaže až od tohto ročníka.


Hráči HC Lev, ktorí pôsobili v NHL:

Ladislav Nagy (SR, útočník), 453 zápasov za St. Louis Blues, Phoenix Coyotes, Dallas Stars a Los Angeles Kings

Ľuboš Bartečko (SR, útočník), 269 zápasov v kluboch St. Louis Blues a Atlanta Trashers

Branislav Mezei (SR, obranca), 240 zápasov za NY Islanders a Florida Panthers

Tomáš Klouček (ČR, obranca), 141 zápasov v kluboch NY Rangers, Nashville Predators, Atlanta Trashers

Václav Nedorost (ČR, útočník), 99 zápasov za Colorado Avalanche a Floridu Panthers

Martin Štrbák (SR, obranca), 49 zápasov za Los Angeles Kings a Pittsburgh Penguins

Peter Ölvecký (SR, útočník), 32 zápasov za Minnesotu Wild a Nashville Predators

Vladimír Mihálik (SR, obranca), 15 zápasov za Tampu Bay Lightning

Jaroslav Kristek (ČR, útočník), 6 zápasov za Buff alo Sabres

Grant Lewis (USA, obranca), 1 zápas za Atlantu Trashers

Jonathan Sigalet (Kanada, obranca), 1 zápas za Boston Bruins


Vyžrebovanie prvých zápasov klubu HC Lev Poprad v KHL

10. 9. 2011 (sobota) HC LEV – Avangard Omsk
12. 9. 2011 (pondelok) HC LEV – Metallurg Magnitogorsk
16. 9. 2011 (piatok) HC LEV – Jugra Chanty-Mansijsk
19. 9. 2011 (pondelok) SKA Petrohrad – HC LEV
21. 9. 2011 (streda) Atlant Moskovská oblasť – HC LEV
23. 9. 2011 (piatok) CSKA Moskva – HC LEV
26. 9. 2011 (pondelok) Dinamo Riga – HC LEV
30. 9. 2011 (piatok) HC LEV – Dynamo Moskva
2. 10. 2011 (nedeľa) HC LEV – Amur Chabarovsk
4. 10. 2011 (utorok) HC LEV – Sibir Novosibirsk
6. 10. 2011 (štvrtok) HC LEV – Metallurg Novokuzneck
12. 10. 2011 (streda) Dinamo Riga – HC LEV
14. 10. 2011 (piatok) Ak Bars Kazaň – HC LEV
16. 10. 2011 (nedeľa) Neftechimik Nižnekamsk – HC LEV

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×