Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Šanca pre týrané psíky: Nový zákon by mal byť prísnejší

12.07.2011 (28/2011) Čierny pes sa týždeň motal okolo štadióna v Bratislave. Týmto hlásením sa začal napĺňať ďalší psí osud, ktorý sa môže skončiť happy endom. Novou rodinou v Nemecku.
Šanca pre týrané psíky: Nový zákon by mal byť prísnejší
6 fotografií v galérii
Takto sa to začína. Nováčik prichádza do útulku.
Autor fotografie: Ivan Pastor

Nahlásili ho pracovníci vrátnice, ktorí bezprizorného tuláka odchytili a zavolali Slobodu zvierat. O necelú hodinu už zablšený, trochu krívajúci a nie najmladší havkáč vystúpil z auta na pôde útulku Slobody zvierat. Opatrne, s malou dušičkou. Hneď ho zaregistrovali, odfotografovali, prezrela ho veterinárka, ktorá ho odčervila, začipovala, dostal meno a potom ho ubytovali. Všetci veria, že len dočasne. Pretože od tejto chvíle začínajú pracovať na tom, aby získal nový, stály domov. U nás, v susednom Rakúsku či Nemecku. A na druhom fronte, v rámci legislatívy, pracuje Sloboda zvierat na prevencii. Na príprave nového zákona na ochranu zvierat, ktorý priškripne tých, ktorí zabudli, že sú ľudia...

Koniec debilným výhovorkám

„Voľakedy sme ho mali,“ hovorí predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová. „Momentálne tieto záležitosti riešia zákon o veterinárnej starostlivosti a vyhláška o karanténach a útulkoch. Preto sme radi, že nás ako ľudí z terénu prizvali k jeho tvorbe.“ Podľa posledných informácií na ňom pracujú právnici a už na jeseň by sa mohol dostať do prvého čítania. Bol by to veľký krok pre práva zvierat, pretože takto by jeden zákon obsiahol všetko, čo sa týka existencie zvierat v našej spoločnosti. Vďaka nemu by mohli potrestať majiteľov, ktorí doteraz odchádzali zo súdov prevažne s podmienkou alebo dohodou o vine a treste, hoci najnižšia sadzba za týranie je od 0 do 3 rokov.

951353:gallery:true:true:true

„Keď si niekto nakrúti na mobil, ako obesil vlastného psa na vôdzke, nie je to dostatočný dôkaz?“ pýta sa predsedníčka Slobody zvierat. Organizácie, ktorá je jediná dennodenne v teréne a po celom Slovensku preveruje prípady týrania. „Je,“ domnievam sa. „Nie je, pretože stačí, aby dotyčný povedal, že netušil, že pes môže pri obesení umrieť,“ šokuje. Takejto debilnej výhovorke predsa nemôže nik uveriť. Jedine ak v Amerike. Nový útulkový prišelec je vcelku v poriadku a patrí k 80 percentám zvierat, ktoré tu pritúlia. Nebol týraný, len sa stratil, zabehol, v najhoršom ho vyhodili. Preto sú v lepšej psychickej kondícii a ľahšie sa prispôsobia. Teraz spokojne odfukuje v karanténe a možno práve sníva sen o svojej novej rodine v Nemecku. Horšie je to so psami z veľkochovov.

Chovatelia a množitelia

Chovatelia sú normálni ľudia, ktorí zvieratá milujú a nepustia ich z rúk bez istoty, že o ne bude dobre postarané. Množitelia sú neľudskí biznismeni. „Predstavte si, že tieto psíky žijú už ako šteniatka v koterci, v lepšom prípade v stajni; celý život v tme, kde sa množia, kým vládzu. Nepoznajú ľudské slovo, slnko, trávu, hry, nehovoriac o tom, že niektorým rasám robia cisárske rezy bez anestézy,“ vymenúva Pavla Dugovičová. Nuž a práve tieto zvieratá v psychickej pohode nie sú; majú zapálené oči, sú dezorientované, sučky majú zničené maternice, trpia rôznymi chorobami.

951354:gallery:true:true:true

Našťastie, v zahraničí je záujem aj o ne. Už deväť rokov existuje obojstranne výhodná spolupráca medzi Slobodou zvierat a záchranármi z Rakúska a Nemecka. Okrem adopcií jednotlivcov sú v hre „spolky“ na záchranu jednotlivých rás – retrieverov, bíglov, vlčiakov... Spočiatku sa zdalo našim záchrancom v dobrom zmysle slova čudné, prečo si cudzinci chodia vyberať psíky až k nám. Dôvod bol však jednoduchý: „U nich sú zákony na ochranu zvierat a aj samotné povedomie ľudí vysoké, tam sa zvieratá vyhadzujú na ulicu minimálne,“ vysvetľuje predsedníčka. „Angažujú sa v záchrane túlavých psov z Rumunska a zo Španielska, lenže tie sú divé a ťažko sa adaptujú, kým my tu máme naozaj pekné a prispôsobivé psy.“ Rakúsky trh je v tomto smere už, dá sa povedať, nasýtený, Nemecko má stále veľký záujem.

A ste si istý?

V rámci projektu Slobody zvierat Liberty for Dogs in Slovakia sa pracuje na báze tranzitných rodín. V praxi to funguje takto: Keď sa v útulku nazbiera viac psíkov istej rasy, zavolá Sloboda zvierat konkrétnemu spolku, ktorý sa ich záchrane venuje, dohodnú sa a zorganizujú transport. „Všetky naše psy sú v dobrom zdravotnom stave, odčervené, s pet passom, vykastrované a očipované,“ hovorí Pavla Dugovičová. „Prevoz musíme nahlásiť na regionálnu veterinárnu správu, ktorá príde psíky skontrolovať tri dni pred prevozom a ešte v deň transportu pred ich naložením.

951355:gallery:true:true:true

Okrem toho musíme vybaviť vývozné povolenie od Traces. Vďaka čipom sú prevážané psy celý čas kontrolované cez počítač a všetky tranzitné krajiny vedia, kedy a kde sa v danej chvíli nachádzajú. Len čo vystúpia z auta, čaká ich veterinárna prehliadka v Nemecku.“ Ľudia, ktorí väčšinou nemajú s týmto procesom nič spoločné, sa radi vypytujú, či má Sloboda zvierat alebo iné záchranárske združenie istotu, že to dobre dopadne. Stopercentná istota nie je nikdy, riziko pri všetkých adopciách je vždy, lebo vždy je to len o ľuďoch. Preto sú adoptované zvieratá spätne sledované doma i v Nemecku.

„Šesť hodín po príchode do Nemecka nám prídu fotografie z tranzitnej rodiny, kde je už pes okúpaný, vyčistený, najedený a oddychuje na gauči.“ Cieľom útulku nie je poslať psa do iného útulku. Práve v tomto sú tranzitné rodiny skvelé. V domoch a bytoch sa o danú rasu starajú ľudia, ktorí plemenu rozumejú a vedia, čo potrebuje. „Tie psy sú v absolútnej pohode už v takejto rodine. Hneď od príchodu im však hľadajú a starostlivo vyberajú cieľové rodiny, ktoré zase spätne kontrolujú ony.“ Za deväť rokov sa v spolupráci s rakúskymi a nemeckými nadšencami podarilo len z bratislavského útulku Slobody zvierat zachrániť a adoptovať okolo 4 000 psíkov. Keď sme odchádzali, čakala na svoju lepšiu budúcnosť „partička“ king charles spanielov. Nemci si po ňu prídu na budúci týždeň.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×