Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kvôli Rómom bez vody? Situácia po minuloročných záplavách je kritická

07.06.2011 (23/2011) „Na kanalizáciu sme peniaze dostali, na vodovod nie,“ hovorí starosta Uzovskej Panice Peter Babík.
Kvôli Rómom bez vody? Situácia po minuloročných záplavách je kritická
6 fotografií v galérii
Starosta Uzovskej Panice Peter Babík je z neochoty vybudovať vodovodnú prípojku do obce...
Autor fotografie: Henrieta Ďurovová, Život

Čuduje sa, ako môže necelých päť kilometrov vodovodu stáť takmer tri milióny eur.

Asi desať kilometrov od Rimavskej Soboty leží malebná obec Uzovská Panica. Zaujímavá je aj zložením svojich obyvateľov, šesťdesiat percent Uzovskopaničanov tvoria totiž Rómovia. „Aj u nás sa nájdu neprispôsobiví občania, ale zvyčajne je tu poriadok a pokoj,“ privíta nás pred obecným úradom starosta Peter Babík. A hneď vytiahne druhú „zaujímavosť“. „Nemáme vodu. Už skoro rok, od minuloročných záplav. To, že sme bez pitnej vody a verejného vodovodu, súvisí azda s Rómami, ktorých tu máme. Inak si už totiž neviem vysvetliť, prečo nám vodárne celé roky nedokážu vybudovať vodovodný prívod, ktorý by mal dĺžku necelých päť kilometrov. Máme pripravený projekt, dokonca sme žiadali peniaze. Dva milióny dvestotisíc eur nám schválilo ministerstvo pôdohospodárstva z fondov EÚ, len sme museli urobiť v žiadosti malú zmenu. Vyškrtli sme vodovod a nahradili sme ho autobusovou zastávkou. Čudné,“ netají rozčarovanie starosta. A zároveň dodáva, že blížiace sa leto bude pre dedinu pohromou. „Ani tá voda, čo sme ju ľuďom zadarmo púšťali zo škôlky, pretože jediná bola filtrovaná, najnovšie nie je vhodná na pitie už ani po prevarení. Po poslednej kontrole hygieny. Je vôbec takéto niečo možné v dvadsiatom prvom storočí?“

919348:gallery:true:true:true

Peniaze či rasizmus

Starosta Peter Babík priznáva, že už skutočne nevie, ako obci, ktorá má asi sedemsto obyvateľov, zabezpečiť pitnú vodu. „Všetko spôsobili minuloročné záplavy, keď sa k nám vliala voda z okolitých kopcov. Všetko dookola bolo zatopené,“ ukazuje nám dedinu. „Ľudia dostali nejaké kompenzácie za poškodené domy, omietky, pivnice. Ale na to ostatné sa akosi zabudlo. Zaplavilo nám studne, ktoré sme používali ako zdroj pitnej vody, sám napríklad doma vodu používať nemôžem. Už bývalá starostka pripravila projekt vodovodu, tak sme ho oprášili a žiadali naň znovu peniaze. Narazili sme na neochotu Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti, ktorá vraj nemá na vybudovanie prípojky peniaze. Prosím vás, všetko máme pripravené, ako môže prívod dlhý necelých päť kilometrov stáť takmer tri milióny eur?! Poviem to na rovinu, skôr mám pocit, že vodovod nemáme preto, lebo tu žijú Rómovia a vodári sa jednoducho boja, že tu budú mať neplatičov,“ nekladie si servítku pred ústa.

919349:gallery:true:true:true

„Na čo nám bude nová zastávka, nové pouličné osvetlenie a hlavne kanalizácia a cesty? Ľudia potrebujú vodu, ktorá je všade dookola, len u nás nie. To sa máme všetci vysťahovať? Pitná voda je tu absolútnou vzácnosťou, studne sú zamorené dusičnanmi, kontroly hygieny máme pravidelne. Tomu, kto má šťastie a má v studni akú-takú vodu, môžeme len závidieť a sme naňho odkázaní. Áno, buď si vodu kupujeme v obchode, alebo chodíme hore-dole po dedine s bandaskami, aby sme si mohli navariť,“ pokračuje a dodáva, že životodarná voda bola aspoň v miestnej škôlke. „Filtre nás stáli asi tisícku mesačne, zbytočne. Ani tá sa už nedá použiť. Pritom tu máme kuchyňu pre škôlkarov i školákov a každý rok nám v obci pribúdajú malé deti. To, či je niekto Róm, alebo nie, na rozdiel od iných nerozlišujem. Vodu potrebujeme všetci. A, mimochodom, ani krčmu v dedine nemáme. Aj keby sme ju chceli, zrejme ju hygiena nepovolí,“ zasmeje sa, no opäť zvážnie. „Ak to takto pôjde ďalej, zatvoria nám škôlku, školu, úrad? Veď tŕpneme každý deň, či znova nepríde veľká voda. Čo potom?“

919350:gallery:true:true:true

Zbožné želanie: Voda

Petra Babíka mrzí nedostatok vody o to viac, že len kúsok od Uzovskej Panice leží Teplý vrch, odkiaľ pochádza súčasný minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolt Simon. „Zatiaľ nám reálne nepomohol nikto a riešil som to už aj cez kanceláriu splnomocnenca pre Rómov, ich koordinátorku pre oblasť vzdelávania a zdravia. Vypisujem žiadosti, chodím z kancelárie do kancelárie, no nič a nikto nám nepomohol. Blížia sa horúčavy, potrebujeme piť a umývať sa, realita je však takáto,“ ukáže nám posledné vyjadrenie Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti vedenej Ivanom Danišom z januára tohto roka.

919351:gallery:true:true:true

„Žiadali sme o spomínaný nenávratný príspevok a potrebovali sme stanovisko vodární. Ako vidíte, píše sa tu, že stavba vraj nie je inžiniersky pripravená a nie je ani zaradená na pokračovanie prípravy v ročnom pláne investícií na rok 2011. Dovolím si však namietať, toto je kompletne pripravený projekt,“ otvorí hrubý fascikel. „Najhoršie na tom je, že podľa vodární nemôžeme s prípojkou v najbližších rokoch ani počítať. Dokedy budeme takto žiť?“ pýta sa sklamaný starosta.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×