Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

„Deti“ sa opäť stretli, našli sa po viac ako polstoročí

05.06.2011 (23/2011) Nevideli sa dlhých 65 rokov. Teraz dala švajčiarske deti znovu dohromady kniha opisujúca to, čo vtedy spolu prežili.
„Deti“ sa opäť stretli, našli sa po viac ako polstoročí
3 fotografie v galérii
Juraj Alner (vľavo) a Milan Búry strávili mesiace hľadaním kontaktov.
Autor fotografie: Ivan Pastor

Bolo ich 150, mali osem až trinásť rokov, zišli sa zo všetkých kútov Slovenska a na jar 1946 vycestovali na niekoľkomesačný pobyt do Švajčiarska, kde mali aspoň na chvíľu zabudnúť na nedávno prežité hrôzy. Išlo o deti, ktoré počas vojny najviac trpeli, boli sirotami, prípadne ich rodina prišla o strechu nad hlavou, majetok a podobne. Vo Švajčiarsku, ktorého sa vojna priamo nedotkla, si ich na krátky čas, podobne ako tisíce detí z iných európskych krajín, „adoptovali“ tamojšie rodiny. Keď sa potom vrátili domov, cesty mnohých z nich sa rozišli.

Málo známa kapitola histórie

S nápadom dať ich opäť dohromady prišiel publicista Juraj Alner, ktorý je tiež jedným zo 150 „švajčiarskych detí“ zo Slovenska. Mal vtedy deväť rokov a povojnový „ozdravný pobyt“ strávil u pani Steinerovej, vdovy, ktorá aj s dcérou Dori žila v Meiringene, malom mestečku neďaleko Luzernu. Keď sa však pred vyše piatimi rokmi rozhodol pripomenúť túto málo známu kapitolu histórie, narazil na problém. Okrem vlastných spomienok a denníka, ktorý si vtedy viedol, nemal totiž k dispozícii prakticky nič. Nijaký kontakt na žiadneho účastníka povojnovej akcie a tiež si uvedomoval, že od pobytu vo Švajčiarsku uplynulo 60 rokov a spomedzi hostiteľov slovenských detí už sotva niekto žije.

917370:gallery:true:true:true

Po istom čase sa mu však prihlásil Milan Búry, tiež jeden z vtedajších účastníkov cesty do Švajčiarska, ktorý sa dozvedel o jeho zámere. „Sám už na tejto veci niekoľko rokov usilovne pracoval a priniesol zoznam detí, ktorý našiel v archíve. Neúplný, ale predsa len na začiatok vynikajúci. Mal adresy niektorých účastníkov a veľa rôznej dokumentácie,“ hovorí Juraj Alner. Pomocnú ruku podal aj vtedajší švajčiarsky veľvyslanec na Slovensku Josef Aregger, ktorý priniesol dokumentáciu z bernského archívu Červeného kríža.

Príbehy niektorých „švajčiarskych detí“ sme na jeseň 2008 uverejnili aj v týždenníku Život a ohlas bol obrovský. Do redakcie nám napísalo alebo zatelefonovalo viac než tridsať ľudí, medzi ktorými boli priami účastníci povojnovej akcie alebo ich príbuzní.

917371:gallery:true:true:true

„O ďalších sme sa dozvedeli z archívov, v ktorých celé mesiace pátrali najmä Milan Búry a Bohdan Telgársky. K viacerým účastníkom nás priviedli tí, ktorých adresy sme už poznali. Obťažné bolo identifikovať ženy, ktoré cestovali s dievčenskými menami, tiež hľadať ľudí, ktorí už desaťročia nežijú na adresách, z ktorých odchádzali do Švajčiarska. Mnohí účastníci už nežijú. Od ich detí sme sa dozvedeli málo. Niektoré ani nevedia, že jeden z ich rodičov strávil povojnové mesiace vo Švajčiarsku,“ hovorí Juraj Alner. Veľmi ho však prekvapilo ešte čosi. „Viacerí majú dodnes nielen živé spomienky alebo odložené denníky zo Švajčiarska. Niektorí si uchovávajú dokonca aj darčeky, ktoré si vtedy priniesli,“ dodáva.

Skoro ma zastrelil

Vypátrať sa napokon nepodarilo mená 24 detí zo 150, ktoré v roku 1946 cestovali zo Slovenska do Švajčiarska. So sedemdesiatimi je Juraj Alner dnes v kontakte a viacerí prispeli autentickými spomienkami aj do publikácie Švajčiarske deti, ktorá pred niekoľkými dňami uzrela svetlo sveta. Dagmar Pohlreichová, ktorá mala vtedy osem rokov, okrem iného opísala aj návrat domov.

„Rozlúčili sme sa s tým, že sa možno ešte stretneme. Pri odchode bol aj plač. Domov som šla s plným kufrom pekného oblečenia aj darčekov pre brata. Našťastie, pri prehliadke mi nič nezobrali. Keď sme prichádzali do Československa, stretli sme sa s vlakom, ktorým odsúvali Nemcov. Pamätám si asi štvorročné dievčatko len v spodných nohavičkách, ktoré za nami naťahovalo ruku. Hodila som mu cukrík. Vojak so samopalom ma skoro zastrelil. Potom mi niekto vysvetlil, že sa to nesmie. Taký bol príchod z peknej rekreácie.“

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×