Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Slovenského trénera nezastavili zemetrasenie ani cunami

25.05.2011 (21/2011) Jeho plány nezmenila ani prírodná katastrofa. Tréner japonských vodných slalomárov Milan Kubáň (34) chce s nimi dobyť olympijský Londýn.
Slovenského trénera nezastavili zemetrasenie ani cunami
8 fotografií v galérii
Porada na brehu je bežným rituálom pred každou jazdou.
Autor fotografie: JÁN MIŠKOVIČ

Na začiatku jeho príbehu s vôňou ďalekej Ázie stál japonský mladíček Takuja Haneda. Ako pätnásťročný začal chodiť na preteky do Európy a úspechy slovenských vodných slalomárov ho inšpirovali natoľko, že sa pod Tatrami rozhodol študovať a trénovať. V osemnástich si vybavil víza a úplne sám odišiel k nám na opačný koniec zemegule, kde sa ho trénersky ujal práve slovenský reprezentant Milan Kubáň. Zaujímavý medzinárodný tandem si všimli aj funkcionári japonského zväzu, ktorí mu ponúkli viesť tamojšiu reprezentáciu.

Svetobežník

V krajine vychádzajúceho slnka sa bol prvýkrát pozrieť na jeseň 2009, následne „dojazdil“ poslednú pretekársku sezónu a potom mu už nič nebránilo v ceste za novou výzvou. „Ľudí od vodného slalomu som už poznal, takže obavy neboli. Po športovej stránke je určite na čom pracovať, japonskí pretekári nie sú na takej technickej úrovni ako naši. Je to spôsobené predovšetkým tým, že nemajú podchytenú mládež a chýbajú kvalitné trate. Umelý kanál tam neuvidíte, trénujú a pretekajú na prírodných riekach. Aj preto sme sa dohodli, že letné kempy zorganizujeme na Slovensku. Odtiaľ sa bude chodiť na európsku časť svetových pohárov,“ objasňuje Milan Kubáň stratégiu prípravy.

907371:gallery:true:true:true

Na nedostatok nalietaných kilometrov sa rozhodne nemôže sťažovať, okrem výjazdov do Japonska chodí so svojimi zverencami každý rok do Austrálie. Teraz by mal až do septembra ostať na Slovensku, už o niekoľko dní príde na sústredenie do Bratislavy desať japonských reprezentantov na deviatich lodiach. O ich odvrávaní a frflaní nemôže byť ani reči, čo nakreslí na papier, to aj platí. „Sú užasne pracovití a disciplinovaní, po tejto stránke nie je problém,“ pochvaľuje si rodák z Liptova. Horšie skúsenosti mal z Číny, kde ho lanárili na trénerskú prácu v jednej provincii. Tam vraj boli niektorí ľudia dosť tvrdohlaví, preto ponuku odmietol.

Japonská angličtina

Pobyt v Japonsku sa v prípade Milana Kubáňa točí najmä okolo Tokia. Neďaleko hlavného mesta využívajú vodní slalomári skvele vybavené stredisko Inštitútu športu, jedného z najlepších svojho druhu na svete. „Venujeme sa tam čisto fyzickej príprave, na vodu chodíme do hôr do strediska Mitake, kde je predsa len väčší pokoj než v Tokiu,“ vysvetľuje Milan Kubáň, ktorý si už pomaly zvyká aj na miestnu kultúru. „Strava mi maximálne vyhovuje, lebo je veľmi kvalitná, zdravá a pestrá. Nemám problém ani so spaním na zemi, horšie je to so stolovaním. Keďže často sedíme s nohami pod sebou, po dlhšom čase už neviem čo s nimi,“ usmieva sa.

907375:gallery:true:true:true

S Japoncami si dobre rozumie, takže syndrómom opusteného Európana rozhodne netrpí. „Sú milí a priateľskí, občas si večer vyrazíme na kávu a už som pochytil aj niečo z japončiny. Zatiaľ ju len miešam s anglickým jazykom, ale verím, že časom sa zdokonalím,“ nevidí komunikačnú bariéru.

Do rizika

Akútny šok z marcovej katastrofy zmiernil v prípade japonských reprezentantov fakt, že sa v tom čase aj so svojím trénerom nachádzali na sústredení v Austrálii. Správy o dôsledkoch ničivej sily zemetrasenia a cunami k nim preto putovali po dávkach. „Postupne sme sa dozvedali o tej spúšti, narastajúcom počte obetí... V Japonsku mali byť krátko nato nominačné preteky. Ja som sa vrátil na Slovensko s tým, že ich určite zrušia, Takuja ma však presviedčal, že budú. Vravím si, že to som teda zvedavý,“ opisoval Milan Kubáň obdobie veľkej dilemy, či odcestovať do spustošenej krajiny. Začiatkom apríla sa nakoniec predsa len vybral na najviac zasiahnutý ostrov Honšú. V meste Tojame, kde boli preteky, sa našťastie nič nedialo. Obrovskú silu až sedemstupňových „dotrasov“ spoznal na vlastnej koži o niečo neskôr v Tokiu.

907372:gallery:true:true:true

Ukrytý pod stolom

„Práve sme niečo riešili v kancelárii, keď sa začalo všetko triasť. Trvalo to asi dve minúty, vznikla tam panika a ja som radšej rýchlo zaliezol pod stôl. Ak sa niečo také deje, zapína sa televízor. Okamžite tam beží varovanie i s mapkou a vyobrazením, ktorá oblasť je najrizikovejšia. Ak je situácia vážnejšia, asi po minúte sa ukáže ďalšia mapka s varovaním pred cunami. Aj tú som vtedy videl, takže mi naozaj nebolo všetko jedno. Kývalo sa to zo strany na stranu, ale sú i také zemetrasenia, pri ktorých idú budovy rovno dole. Toto, vďakabohu, nebol náš prípad,“ uľavilo sa aj s odstupom času Milanovi Kubáňovi. Takuja sediaci po jeho ľavici pri tejto téme očividne zvážnie. Kým bola rodina jedného z jeho kolegov v škole, veľká voda im totálne zničila dom a nemali sa kam vrátiť. Ich veľkým víťazstvom bola záchrana života, čo sa tisíckam menej šťastných Japoncov nepodarilo.

907370:gallery:true:true:true

V dobrom aj zlom

Teraz už radšej obaja myslia na najbližšie športové méty. Majstrovstvá Európy, svetový šampionát v Bratislave a napokon ázijská kvalifi kácia v Číne budú previerky, ktoré veľa napovedia o ambíciách Milanových zverencov pred olympiádou v Londýne. Sám pod piatimi kruhmi nikdy neštartoval, jeho najväčším úspechom je striebro z MS v roku 2005 s deblovým „parťákom“ Mariánom Olejníkom. „Teraz je šanca vychutnať si tú atmosféru aspoň z brehu. A ešte krajšie by bolo, keby tam boli Japonci úspešní. Takuja už má takú výkonnosť, že pri troche šťastia sa môže pohybovať okolo prvej šestky alebo dokonca okolo medaily. K tomu však vedie ešte dlhá cesta a kopa tvrdej roboty,“ pripomína tréner, ktorý s japonským zväzom podpisuje zmluvu vždy na ďalší rok. S vodnými slalomármi z krajiny samurajov si vie predstaviť aj dlhšiu spoluprácu, hoci ho od toho po nedávnom dobrodružstve viacerí odhovárali. „Určite by som sa nevzdal tejto roboty len pre strach z toho, čo sa ešte v Japonsku môže stať. Cítim sa ako súčasť tímu, myslím si, že ľudia v ňom majú k sebe po tej katastrofe ešte bližšie. Neexistuje, aby som ich svojím odchodom sklamal,“ ubezpečuje.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×