Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zubárska mučiareň: Návštevníci sa hrozia, zubári sa usmievajú

18.05.2011 (20/2011) Návšteva zubnej ambulancie je pre mnohých desivá skúsenosť, no v jedinečnom múzeu na hrade Modrý Kameň vám nehrozí bzukot vŕtačky.
Zubárska mučiareň: Návštevníci sa hrozia, zubári sa usmievajú
12 fotografií v galérii
Riaditeľka Helena FERENCOVÁ je z ojedinelej expozície nadšená.
Autor fotografie: Peter Korček

Prechádzka múzeom zubárstva sama osebe vytvára zvláštny pocit, pretože už pri vstupe do expozície vám znervóznejú všetky plomby v zuboch. Je viac než samozrejmé, že najväčšiu radosť z vystavených predmetov majú najmä dentisti a zubní technici.

Zuby trhal kováč

Hoci múzeum existuje na hrade už šestnásť rokov – zriadila ho vtedy Slovenská komora zubných technikov – mnohí návštevníci Modrého Kameňa ho oblúkom obídu. Expozícia je pritom zaujímavá, nás aspoň tešil pocit, že mnohé z týchto „mučiacich“ nástrojov sa predsa len týkajú histórie a dnes už je to u zubára podstatne lepšie. Aj keď slovo lepšie vyznieva pomerne ironicky. Ak si však uvedomíme, že niekedy sa zuby neliečili, ale rovno ich trhal kováč, nie je to dnes až také zlé. Vystavené kliešte kováča z Hriňovej sú však funkčné dodnes.

900963:gallery:true:true:true

Okrem nich vzbudzuje najväčší záujem vŕtačka, ktorú v sedemdesiatych rokoch 19. storočia zaviedol do praxe americký zubár James Beall Morrison. Bola obrovským vynálezom v dejinách zubárstva, pôvodne ju zubári poháňali nohou a dômyselný prevod umožňoval až dvetisíc otáčok za minútu. Samozrejme, iba v prípade, ak lekár šliapal naplno. Takže ku koncu ordinačných hodín, keď boli už jeho nohy unavené, si pacienti zažili svoje. Elektrická vŕtačka sa zrodila až v roku 1915. Niektoré z vystavených sa používali ešte v 50. rokoch minulého storočia na lazoch, kde bol problém s elektrinou. Podaktorí návštevníci vraj tvrdia, že si ich pamätajú.

Majú aj patrónku

„Prvým dentistom na Slovensku bol František Kuska. Kedysi tu totiž bol na liečení vtedajší cisársko-kráľovský zubár Mathé Domonkos a pokazila sa mu vŕtačka. Kuska mu ju opravil a ešte aj zlepšil. Zubár ho zobral so sebou do Budapešti, kde ho vyškolil,“ vysvetľuje Helena Ferencová, riaditeľka modrokamenského múzea. Po štúdiách v Budapešti sa František Kuska vrátil do Ružomberka, kde si v roku 1910 kúpil vilu od rodiny grófa Seefrieda a zriadil ordináciu. Vila je dnes známa ako Kuskova. „Zubárčine“ zostali verní aj jeho traja synovia a jeden vnuk.

900965:gallery:true:true:true

„Veľkú časť exponátov máme zo súkromnej zbierky zubného technika Ivana Beňuša z Banskej Bystrice. Zubotechnická časť zachytáva vývoj zubárstva,“ pokračuje a dodáva, že by bola rada, keby zo súčasnej expozície vystavenej v niekoľkých miestnostiach v budúcnosti vzniklo samostatné múzeum. Okrem Kuskovcov a cisársko-kráľovského zubára visí na stene aj obraz svätej Apolónie, ktorá je patrónkou tohto povolania. Svätica drží v kliešťoch zub, podľa legendy ju umučili tak, že jej vytrhali všetky zuby.

900959:gallery:true:true:true

Medzi vystavenými predmetmi môžete vidieť aj niekdajší röntgen, rôzne typy klieští, brúsok a zubných náhrad, kovové chrániče na prsty zubára, aby ho pacienti nepohrýzli, a iné vynálezy. Podobné nájdete ešte aj dnes v ambulancii svojho zubného lekára alebo technika. Darmo, každý správny hrad má mučiareň, Modrý Kameň má ojedinelé múzeum, ktorého návšteva nie je na škodu.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×