Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Imidž nie je na nič: Originálnu pomádu na vlasy kupujú v Amerike

11.05.2011 (19/2011) V päťdesiatych rokoch by ich hnali! Vtedy bolo neprípustné, aby hrali pedagógovia nemravnú muziku zvanú rockabilly.
Imidž nie je na nič: Originálnu pomádu na vlasy kupujú v Amerike
6 fotografií v galérii
Bubeník Karol nám predviedol, ako si robí účes s pomádou, ktorú používal aj Elvis Presley.
Autor fotografie: Peter Korček

No a presne dvaja z troch členov skupiny The Cellmates sa vyučovaním živia. Dnes to však nikomu neprekáža, skôr naopak. Hoci treba povedať, že na slovenskej scéne pôsobia ako mimozemšťania. Kým vo svete má rockabilly, jeden z hudobných podštýlov rokenrolu, bohatú základňu, u nás sú jediní. Jednoducho unikát.

Kto je kto

Dominik, niečo ako kapelník a hovorca, hrá na gitare a spieva. V civile sa venuje tenisu a učeniu.

„Tenis hrávam od piatich rokov. Do osemnástich za Slovan, boli sme dokonca majstri Slovenska, dnes hrám naďalej ligu. Neviem sa ho vzdať.“

893344:gallery:true:true:true

Popri športe vyštudoval aj vysokú školu – psychológiu. „Teraz učím na strednej škole v Petržalke.“

Bubeník Karol, ktorý podľa vlastných slov ešte občas „vreští“ do mikrofónu, je vyštudovaný ekonóm. Teraz ekonómiu vyučuje. Študenti a pedagógovia vraj o jeho dvojitom živote vedia. So smiechom hovorí, že do práce si vlasy veľmi negéluje, iba ich jemne začeše dozadu, „čím mám výzorom najbližšie k šesťdesiatročným profesorom“. Študenti mu pre zmenu hovoria, že je celkom fešák, len ten účes keby doladil... Časť z nich však priebežne stretáva počas koncertov a tí už vedia, o čo ide. K rokenrolu pomáda proste patrí.

893346:gallery:true:true:true

Najmladší Tomáš hrá na kontrabase a občas spieva vokály. Začínal s klavírom, ale keď prešiel doma a neskôr v súbore Ekonóm na folklór, zostal pri strunovom nástroji.

893345:gallery:true:true:true

„Inak študujem geodéziu a kartografiu a brigádnicky robím geodeta.“

Predurčení

Dominik s Karolom sa poznajú dlho; mali kapelu a hrávali po bratislavských kluboch rôzne žánre. „Časom sme zistili,“ hovorí Dominik, „že mne ten klasický rokenrol sedí najlepšie na spev, že sa nám páči a dobre sa nám hrá. Chýbal nám však kontrabas, preto sme pred rokom a pol oslovili Tomáša. Odvtedy hráme rockabilly.“

Pre trojicu bola vždy prioritou energia, rytmus; dynamické veci im išli od ruky, a tak si povedali, že sú na to predurčení. Najprv hrali prevzaté veci, ktoré si prácne vyhľadávali, kde sa dalo. „Starinky“ od Elvisa, Buddyho Hollyho, Little Richarda, Gena Vincenta, z novších Stray Cats.

„S tou klasikou je problém v tom, že bola miliónkrát prerobená a nájsť skutočný originál nie je ľahké.“

Aby tento štýl pochopili a dostali ho do krvi, od roku 2009 veľa hrávali a vlani si už zložili prvé štyri vlastné skladby.

„Hráme jeden štýl a ten chceme dokonale zvládnuť, nielen načrtnúť. Nechceme robiť žiadne fúzie.“

Prvý album, do ktorého vrážajú vlastné peniaze, bude pol na pol zložený z klasiky a vlastnej tvorby. Dohliadať naň bude Marek Rakovický zo skupiny Lavagance.

„On nás presne pochopil, vie, čo a ako chceme, a to sa ukázalo pri nahrávaní singla Boppin‘ Around The Town, ktorý je už v rádiách.“

 

894434:gallery:true:true:true

Imidž nie je na nič

Táto muzika trojicu poriadne chytila a už nechcú robiť nič iné. Berú ju vážne, hoci majú svoje povolania.

„Chceme sa stále zlepšovať, lebo mňa nebaví hrať zle,“ vysvetľuje Dominik. „Zle sa hrá vtedy, keď človek nemá čas sa tomu venovať. Takže sme nútení posúvať sa ďalej a byť čo najlepší.“ Karol dodáva: „Všetci síce pracujeme, ale nechceme robiť kompromisy. Zobrali sme to vážne a ideme si svojou cestou.“

Ku klasike, ktorú hrajú, patrí neodmysliteľne imidž. Kožené bundy, kárované košele, saká à la Elvis Presley. Toto všetko vo svojom šatníku majú. A nielen kvôli hudbe: „Je to frajerská móda, hotové afrodiziakum pre baby,“ smejú sa. Len vlasy si musia upravovať pred každým vystúpením.

„Vyskúšali sme už všeličo, ale najlepšie sa nám osvedčila stará poctivá americká pomáda z päťdesiatych rokov,“ hovorí Karol. Ten si cez internet objednal aj originálne bicie z daného obdobia a robia to i ostatní. Chcú byť čo najautentickejší.

„Koľko mi trvá urobiť si poriadny účes?“ zopakuje Karol otázku. „Ako kedy. Keď sa veľmi ponáhľam, dá sa to zvládnuť i za desať minút, pokiaľ ich však češem do extrémnych výšin, aj pol hodinu, z čoho mi vychádza, že v priemere to bude taká štvrťhodinka.“

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×