Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Akordeonista Michal Červienka: Peniaze ma vôbec nefascinujú

09.04.2011 (15/2011) Hoci v šou Slovensko má talent skončil na 7. mieste, zo svetovej súťaže v hre na akordeóne si Michal Červienka (27) priviezol prvenstvo.
Akordeonista Michal Červienka: Peniaze ma vôbec nefascinujú
5 fotografií v galérii
Michal Červienka
Autor fotografie: Peter Brenkus

Spolupracuje s Diabolskými husľami, zahral si so Štátnou fi lharmóniou Košice aj žilinským Štátnym komorným orchestrom. „Mám aj veľa sólo vystúpení, pozývajú ma najmä firmy. Som rád, že sa mi hneď po súťaži kalendár naplnil. Mal som obavy, či vôbec niekto bude počúvať takúto hudbu. Predsa len, je to menšinový žáner. Nie ako keď príde Dara Rolins a spieva. Už text sám osebe vie zaujať, no ja nepracujem s textom, len s hudbou,“ vraví sympatický akordeonista.

O týždeň vyjde jeho prvé cédečko. „Budú tam veci, ktoré som hral v Talente, niečo som naaranžoval s Robom Čunderlíkom. Jedno dielo je tam nahraté s orchestrom a pozval som si výborných muzikantov – Marcela Buntaja, Martina Gašpara, Ďura Buriana a Klaudia Kováča.“ Sú tam aj tri skladby z rockovej opery Dušana Rapoša Pietro e Lucia. Okrem toho Michal spolupracoval aj na albume skupiny Vidiek.

Amerika ho neláka

Michal robí doktorát na Akadémii umení v Banskej Bystrici a tento rok by mal štúdium ukončiť. Okrem toho učí na základnej umeleckej škole talentované deti hru na „akordeónikoch“. „Mojou úlohou je dať im dobrý základ, aby milovali hudbu a chceli sa jej venovať. Je však náročnejšie učiť deti než vysokoškolákov. Tam si určíme striktné pravidlá a ‚šliape‘ to.“ Na vysokej škole pôsobí zatiaľ iba ako doktorand, no rád by zostal aj natrvalo ako pedagóg.

Koncertoval už hádam vo všetkých európskych štátoch či v Rusku. Mal šancu dostať sa aj do Ameriky: „Napokon som si to rozmyslel, lebo akurát prišiel nával práce po Talente. Možno pôjdeme do Ameriky s rockovou operou. Ale že by ma to nejako lákalo... Ja som patriot, chcem žiť na Slovensku, robiť niečo pre našu kultúru. Niektorí ľudia mi vravia, že už som mohol byť dávno inde, no ja si myslím, že je tu veľa výborných hudobníkov,“ hovorí hrdo. Nezaberie ani argument, že by mohol v zahraničí viac zarobiť. „Peniaze ma vôbec nefascinujú. Kým má človek čo do úst...“ Hoci taká oprava a doladenie akordeónu stoja aspoň tristo eur.

299434:gallery:true:true:true

Michal je 27-násobným laureátom medzinárodných súťaží. „V Taliansku som vyhral celosvetovú súťaž, ktorú organizuje jeden z najvýznamnejších akordeónových virtuózov Vladimir Zubitsky.“ Súťaže berie ako možnosť napredovania. „Nikdy som to nebral ako šport, že musím vyhrať. Skúsenosti, ktoré tam človek získa, mu nikto nezoberie. V mnohých súťažiach som skončil piaty, šiesty, siedmy. Ale to je úplne jedno, hlavne že tam človek ide.“

Najmilšie akcie

Keď sa pýtame na nesplnený sen, dostávame jasnú odpoveď: „Aby akordeón na Slovensku ožil a začalo sa o ňom viac hovoriť. Čiastočne sa mi to splnilo v súťaži Slovensko má talent. Ja som tam nešiel robiť reklamu sebe, tešil som sa, že sa tento nástroj konečne objaví v médiách. Ľudia si často myslia, že akordeón sa hodí akurát tak do krčmy k spevu, ale ja som chcel ukázať, ako sa hrá vo svete.“

Zvláštnou kapitolou v jeho živote sú charitatívne vystúpenia. Začal s tým už v puberte, keď si ho pozývali kamaráti. A povedal si, že by bolo fajn, keby mohol organizovať vlastné koncerty, ktoré by neboli len o hudbe, ale aj o pomoci. „Vybral som si Svetielko nádeje v Banskej Bystrici, ale hrám veľa benefi čných koncertov aj inde. To sú tie najkrajšie, najmilšie akcie,“ hovorí s úsmevom.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×