Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kaddáfího vojna:Spojenecké vojská opäť útočia na arabskú krajinu

24.03.2011 (13/2011) Zdalo sa, že okrem diplomatických nót svet nezasiahne do bratovražednej vojny v severoafrickej Líbyi. Opak sa však stal pravdou a rozpútala sa ďalšia vojna.
Kaddáfího vojna:Spojenecké vojská opäť útočia na arabskú krajinu
1 fotografia v galérii
Muammar Kaddáfí chystá pomstu za spojenecké útoky.
Autor fotografie: Profimedia.sk

Sedem štátov združených v Severoatlantickej vojenskej aliancii (NATO) na základe rozhodnutia Bezpečnostnej rady OSN začalo leteckými útokmi likvidovať vojská Muammara Kaddáfího. Rozpútal sa ďalší nebezpečný konflikt, ktorého koniec je v nedohľadne.

Líbyjské vládne vojská verné svojmu vodcovi postupne dobýjali jednu baštu povstalcov za druhou. Vraždenie civilného obyvateľstva nemohlo zostať bez ohlasu. Do použitia sily proti Líbyi sa nezapojili všetky krajiny NATO, je však pravdepodobné, že to ešte niektoré urobia. Okrem nich sa na útoku zúčastňujú aj letecké jednotky arabských krajín Kataru a Saudskej Arábie. Situácia je od začiatku absolútne neprehľadná. Spojenci útočia údajne na vojenské zoskupenia vládnych líbyjských vojsk, predstavitelia tejto krajiny obviňujú útočníkov z terorizmu a vraždenia nevinných obyvateľov. Nech je pravda kdekoľvek, svet stojí pred LEďalšou hrozbou eskalácie tohto konfliktu. Polarizácia síl svetového spoločenstva je skutočne rozdielna. Čína a Rusko nepriamo odsúdili tento útok, ostatné krajiny buď podporujú útoky, alebo sa zatiaľ nevyjadrili. V Líbyi však zomierajú ďalší ľudia.

Neprehľadná situácia

Napriek tomu, že spojenci útočia na konkrétne ciele, civilné obyvateľstvo je, ako napokon v každej vojne, takisto ohrozené. Hovorí sa o desiatkach obetí útokov. Letectvo a americké rakety s plochou dráhou letu zasahujú aj iné objekty, než sa pôvodne plánovalo. Zdá sa, že ani samotný vodca Muammar Kaddáfí si nemôže byť istý svojimi „vernými“. Známy je prípad, že letec vládnej stíhačky namiesto bombardovania povstalcov v meste Bengází zaútočil na tábor Bab al-Azizíja v Tripolise, v ktorom je vraj ukrytá celá diktátorova rodina. Napokon sa rozhodol pre samovražedný útok a vraj pri ňom zahynul aj jeden z diktátorových synov. Nikto však nedokáže túto správu potvrdiť ani vyvrátiť.

Útoky budú eskalovať

Velenie spojeneckých vojsk nemieni ustúpiť Kaddáfího sľubom a žiada od neho okamžité zastavenie bojov. Ten namiesto toho rozdáva zbrane civilistom, aby bránili jeho i celú krajinu. Až potom sa ukáže, proti komu vlastne civilisti zbrane použijú. Spojenci neplánujú zabiť Kaddáfího, majú však preňho špeciálnu bombu. Britský minister obrany Liam Fox pre Daily Mail s dávkou sarkazmu uviedol, že líbyjský vodca Muammar Kaddáfí „je jedným z legitímnych terčov tejto operácie“. Na jeho likvidáciu vraj majú spojenci pripravenú špeciálnu bombu schopnú zlikvidovať aj odolné bunkre. V krajine zatiaľ denne umierajú ľudia a cena ropy neustále stúpa. Niekto to predsa bude musieť zaplatiť. Žiaľ, aj my.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×