Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Najslávnejší ruský väzeň Chodorkovskij je podľa súdu vinný

09.01.2011 (2/2011) Sto miliárd rubľov vraj spreneverili Michail Chodorkovskij (47) a jeho partner Platon Lebedev. Ich právnici tvrdia, že rozsudok je absurdný a politický.
Najslávnejší ruský väzeň Chodorkovskij je podľa súdu vinný
4 fotografie v galérii
Michail Chodorkovskij a Platon Lebedev počas druhého procesu.
Autor fotografie: Život

Bývalý ropný magnát Chodorkovskij si už vo väzení odpykáva jeden trest z prvého procesu v roku 2005, keď ho spolu s Lebedevom odsúdili za rozsiahle podvody na osem rokov. Súčasný proces, ktorý sa blíži k defi nitívnemu koncu, sa začal v marci 2009 a jeho rozhodnutie už kriticky komentovali napríklad ministerka zahraničia USA Hillary Clintonová či jej nemecký kolega Guido Westerwelle, ktorý prejavil znepokojenie, podobne ako hovorca Bieleho domu. Ozvali sa aj mnohé zahraničné médiá, ktoré tvrdia, že verdikt súdu bol vopred pripravený v Kremli. Európska únia sa zmohla len na to, že bude pozorne sledovať nasledujúce udalosti. Zahraničné noviny môžu byť, samozrejme, pri svojej kritike odvážnejšie. Britský denník Daily Telegraph napríklad upozorňuje, že na súde nevzali na vedomie svedectvo šéfa najväčšej ruskej štátnej banky. Ten svedčil, že systém predaja ropy nebol protizákonný. Sudca tiež odmietol audity Jukosu od renomovanej firmy s tým, že sú založené na nekompletných a falošných podkladoch.

Nemá ho rád

Ropného magnáta Chodorkovského mal a má už dlho v zuboch bývalý ruský prezident a súčasný premiér Vladimir Putin.

785566:gallery:true:true:true

Putin sa o ňom vyjadril ako o zlodejovi.

Ruská opozícia považuje Chodor kovského za politického väzňa, pretože do problémov sa vraj dostal pre svoju neochotu podriadiť sa Putinovi. Samozrejme, netreba zabúdať ani na fakt, že rozprávkovo bohatý Chodorkovskij mohol byť Putinovi v politike veľmi nebezpečným súperom. Nemusíme zdôrazňovať, že peniaze znamenajú moc aj politický vplyv. Chodorkovskij finančne podporoval takmer všetky politické strany vrátane komunistov a získal práva na vydávanie vplyvného denníka Moskovské novosti. Financoval aj Putinovu opozíciu nejšieho muža Ruska.

785567:gallery:true:true:true

Obhajca Vadim Kľuvgant.

Ropného magnáta zatkli už v roku 2003 pre údajné podvody, spreneveru a daňové úniky a po procese skončil v roku 2005 vo väzení na Sibíri, tak ako mnohí nepohodlní ľudia vo všetkých ruských režimoch. Keďže ho mali už v roku 2011 prepustiť na slobodu, začal sa i druhý proces. Putinovi zrejme jeden trest pre Chodorkovského nestačil. Ešte pred vyhlásením rozsudku v druhom procese v televíznej debate v polovici decembra ruský premiér na jeho adresu zahlásil: „Zlodej patrí do väzenia.“

Dostal šesť rokov

Obhajoba tvrdí, že výsledok dru hého procesu, podľa ktorého sú obaja obžalovaní vinní zo sprenevery a z prania špinavých peňazí, vznikal pod nátlakom. Počas vyhlasovania rozsudku pred budovou protestovalo niekoľko stoviek ľudí, niektorých polícia zatkla.

785568:gallery:true:true:true

Michailova manželka Inna a jeho otec Boris počas procesu v Moskve.

Chodorkovského manželka Inna poznamenala, že si je takmer istá, že tak ako jej manžela držali za mrežami počas predvolebnej kampane v ruských prezidentských voľbách v roku 2007, zdržia ho za mrežami aj počas tej druhej, ktorá bude v roku 2012. A mala pravdu. Jej manžel dostal šesť rokov a z väzenia tak vyjde až v roku 2017.

„Teraz nesúdia mňa a Platona Lebedeva, ale všetkých ruských ľudí,“ povedal Chodorkovskij vo svojej záverečnej reči. O Putinovi pre denník Nezavisimaja gazeta napísal: „Želám Putinovi, aby sa ho ľudia nebáli, ale milovali ho.“ Pripomenul, že je mu ľúto niekoho, kto je taký osamelý a vyzbrojený brnením z ľadu, cez ktoré preniká iba láska k psom. a to bolo tŕňom v oku najmoc-

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×