Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Viktor Beránek: My chatári sme divní, nechceme sa ženiť

30.12.2010 (1/2011) Viktor Beránek (59) oslávil tohto roku Kristove roky. Presne toľko chatárči vo svojom Slobodnom kráľovstve na Chate pod Rysmi.
Viktor Beránek: My chatári sme divní, nechceme sa ženiť
10 fotografií v galérii
Viktor Beránek si hory užíva každý deň a nemusí to byť iba na Rysoch.
Autor fotografie: Peter Korček

Stretli sme sa v kaviarni na jednej z popradských benzínových staníc, pretože známy tatranský chatár a nosič mal svoje auto v neďalekom servise. Zásoby totiž na Popradské pleso, odkiaľ ich on a jeho nosiči vynášajú hore na chatu, samy nepriletia. Hneď na začiatku nás varoval, že on toho veľa nenahovorí. Napokon sa náš rozhovor natiahol na niekoľko hodín – pokračoval na Chate pri Popradskom plese a skončil sa v Starom Smokovci.

Vaša čeština znie v Tatrách dosť exoticky...

Keď som mal šesť rokov, presťahovali sme sa z Českej republiky do Tatranskej Lomnice a o rok neskôr do Starého Smokovca. Na prvé túry som sa však dostal až ako jedenásťročný, jedna bola na Téryho chatu a v lanovke na Hrebienok som si privrel palec. Vyvrcholilo to tým, že keď sme dorazili hore, prišla strašná búrka, bili blesky, padali krúpy a v chate bolo toľko ľudí, že sa tam nedalo ani dýchať.

Ako ste sa dostali k noseniu?

Neskôr som do hôr chodil sám, ale stále to nebolo ono. Nosiť som začal až v osemnástich, bolo to skôr z donútenia, pretože prišli Rusi.

Akú to má spojitosť?

Búrili sme sa a šla po nás štátna bezpečnosť. Písali sme heslá a vylepovali ich po Smokovci a Poprade. Nasledovali výsluchy a hrozilo nám väzenie. Zostal som bez práce, dovtedy som chodil na strednú školu, ale v septembri 1968 som sa odmietol učiť ruštinu a na učebnicu som si napísal Okupanština. Pretĺkal som sa ako kurič, ale aj odtiaľ ma vyhodili. Hrozilo, že ma zavrú za príživníctvo. Šiel som cez Sliezsky dom a Prielom až na Zbojnícku chatu vyvetrať si hlavu.

696230:gallery:true:true:true

Na Zbojníčke som sa spýtal, či by nepotrebovali nosiča, aj keď sa mi to veľmi nepáčilo. Vtedajší chatár Fero Kele starší sa na mňa pozrel a povedal: „Tam si vezmi krosnu, napíšem ti zoznam a ráno pôjdeš do Smokovca. Vezmem ťa na mesiac, potom idem do dôchodku a budeme ti hovoriť Kristus, lebo máš také dlhé vlasy.“ Po mesiaci som si chcel nájsť novú prácu. Túžil som niekam odísť a žiť slobodne. Napokon sa mi to splnilo, zostal som v horách, kde žijem slobodnejšie než dnes už zostarnutí hippies v Indii.

Je celkom možné, že ste boli jeden z najvyššie položených disidentov v Československu?

(Smiech.) Zopár ich bolo aj na Lomnickom štíte. Našťastie ma nezavreli, naparili mi iba podmienku a nejaké zrážky z platu. V deväťdesiatych rokoch mi prišiel list, že ma rehabilitujú a môžem si požiadať o odškodné. Nevyužil som to, bol som rád, že sa doba zmenila.

Pod Rysmi ste od roku 1977. Aké boli začiatky?

Chata bola postavená v roku 1933 a v deň otvorenia sa narodil Ivan Gálfy. Hovorieva, že je to jeho dvojča. Keď som tam v sedemdesiatom siedmom prišiel, začala sa jej prestavba. Vtedajší chatár Peter Rajec potreboval zástupcu. Neváhal som ani minútu. Myslel som si, že tam zostanem rok-dva a už som tam tridsaťtri rokov. Môžem povedať, že Rysy ma oslovili najviac. Predtým som prešiel Zbojníčkou, starou chatou Kamzík, nosil som na Térynku, na Zámku.

699187:gallery:true:true:true

Pod Rysy vyniesol všetko možné, aj posteľné matrace.

Rysy sú z toho najvyššie, odrezané od sveta a najťažšie. Som tam najslobodnejší, bez kontaktu s civilizáciou. Možno preto som tam tak dlho zostal, aj keď je to naozaj najťažšia tatranská chata, čo sa týka vynášky, lavín a rekonštrukcií. Je tam stále plno práce, takže sa nenudíme. Pred dvadsiatimi rokmi sa jeden z nosičov šiel prejsť a odvtedy ho nikto nevidel. Zažili sme lavínu, ktorá sa zastavila tesne pred chatou. Ďalšia zasiahla chatu, keď sme v nej, našťastie, neboli.

V lete často vynášate v noci...

Večer vyrazím z Popradského plesa, na Žabích plesách mám spacák a zubnú kefku. Ľahnem si vedľa krosny, sú to úžasné chvíle pod hviezdami v horách. Medzi zemou a nebom, človek je akoby na polceste do vesmíru, keď vidí tie hviezdy nad sebou. A k tomu ešte pokoj hôr. Nič ma tam netrápi, politika, starosti zostali dole. Raz som vyšiel z Popradského plesa večer o ôsmej, vedel som, že o desiatej mi bude svietiť mesiac na cestu. Nebral som si ani baterku. Škriabal som sa na Žabie plesá, bola taká tma, že vo vode bolo vidieť hviezdy. Prišiel som k reťaziam, vyšplhal som sa hore, bolo asi jedenásť, a zrazu vidím, že z mesiaca je iba polovička. Štyri hodiny bolo úplné zatmenie.

696231:gallery:true:true:true

Tento rok ste mali spoločníčku, čo sa s ňou stalo?

Kamarát mi požičal malú kozičku, chodila za mnou ako pes. Keď som si ju v máji priniesol, musel som ju ešte nosiť, pretože od chodenia po snehu ju boleli nohy. Mal som hore na krosne umelohmotnú škatuľu, v ktorej sedela, a veľmi sa jej to páčilo. Keď sme večer zaľahli na Žabích, mala tam svoje miesto. Teraz zimuje u kamaráta.

Na jeseň chatu zavriete a cestujete. Tento rok ste boli už štvrtýkrát v Nepále. Prečo práve tam?

Bol som aj v Thajsku, lenže pri mori vydržím tak tri-štyri dni a aj to sa musím ísť niekam prejsť. Po hektickom lete, keď v kuse nosím, nedokážem len tak ležať. Je to moja smrť. Nepál, to sú hory, nosiči, krásne túry a zase hviezdy nad hlavou. Pre mňa je to hoci namáhavý, ale relax.

Hľadáte tam svoje Tatry, alebo v Tatrách svoj Nepál?

Myslím si, že to má niečo spoločné. Ľudia v tých horách sa svojou mentalitou blížia k sebe. Hovorí sa, že v horách by mali byť k sebe lepší a jeden druhého si viac vážiť. To platí aj v Nepále. Rovnaké je tam aj to, že sú tam nosiči. Vždy sa ich spýtam, či by som si to mohol skúsiť. Teraz som bol v oblasti Lantang, kde celú váhu nosia na hlave. Naložil som si a prešiel kus cesty. Hovorili mi Strong Man. Vždy sú prekvapení, pretože všetci belosi si dávajú nosiť i pätnásťkilové ruksaky. Ja som si ho niesol sám, mal som aj stan, aj varič, vážilo to okolo dvadsať kíl.

„Vyčistiť“ si hlavu možno v každých horách. Prečo práve Nepál?

Nepál je vynikajúci z toho dôvodu, že teraz je tam pekné počasie. Chodievam aj do iných hôr. Prešiel som od Grónska – Špicbergy na lyžiach – až po Južnú Ameriku a Ohňovú zem či Patagóniu. Ale v nepálskych horách si uvedomíte, v akých podmienkach tam ľudia žijú. A ako žijeme my a pritom sme mnohokrát nespokojní. Oni toho nevlastnia veľa, ale majú krásny úsmev a sú šťastní. Človek si v hlave trochu prehodí hodnoty. Pocíti pokoru a skromnosť, ktorá sa tu už vôbec nenosí. Potom príde domov a uvedomí si, čo tu máme. Veľké okná s dostatkom svetla, teplú vodu, splachovací záchod... Po mesiaci v Nepále človek nemá problém.

699188:gallery:true:true:true

Spoznali by ste ho?

Ľudia v meste sú často nešťastní a zákerní. Čo musia všetko stratiť alebo získať, aby sa to zmenilo?

Myslím si, že ľudia sú trochu rozmaznaní. Majú všetkého dosť. Vezmite si, koľko je v obchodoch druhov masla, salámy, syra... V Nepále ľudia veria, že sa vrátia. A cesta k poznaniu nevedie cez blahobyt a materiálne statky. Preto som rád v horách, preto rád nosím, a preto na Rysy, čo sa týka zásobovania chaty, nevynášame nič helikoptérou. Ak by som si mal vybrať, či dám sudy piva vyviezť helikoptérou, alebo ich vynesiem, tak zvolím druhú cestu. Helikoptéru by som využil iba v núdzovom prípade. Kým je to vynesené ľudskou silou a pokvapkané potom nosiča, tak to pivo má úplne inú chuť.

Ľudia si mnohokrát hory nevážia...

Najhoršie je, že niektorí to nevedia. Z mesta sú naučení, že papier alebo fľašu hodia do koša. V horách im nenapadne nič iné, iba to hodiť pod skalu. Pritom PET fľaše sú úplne ľahké a nie je problém ich zniesť dole. Je to trochu aj taká naša povinnosť, týchto ľudí k tomu priviesť. Ako sa majú s prírodou zžívať, ako sa k nej majú správať. Veď sú tam na návšteve. Nerobiť hluk, a keď už tam tá cestička je, tak ísť po nej a neváľať kamene...

Je to aj tým, že mnohí z nich chodia do hôr málo. Ja tiež keď prídem k moru, tak sa hneď topím. Neviem, že tam visí nejaká vlajka. Nie je dobre, keď človek stratí kontakt s prírodou. Sme jej súčasťou a nikto by nás z nej nemal vyháňať. Možno ju viac ničí náš konzumný spôsob života ako turista, ktorý si vezme ruksak a šliape dolinou. Ja tiež používam teplú vodu, jasné, že nežijem v jaskyni pri sviečke a nekúrim sušeným trusom.

Z Rysov znášate všetko, dokonca aj škvaru z koksu...

Tie znášky dajú zabrať viac ako vynášky. S vynáškami chodievame ráno, vtedy je chladnejšie, pokoj, menej ľudí, nie sú búrky. Pri vynáške si rád zapnem rádio a počúvam pri tom hudbu. Nič ma neruší, myšlienky sa mi točia v hlave. Hovoríme, že máme kruhy, zabalíme sa do nich. Vtedy dostávam najlepšie nápady. Tu sa líši život mestského človeka, ktorý sedí do noci pri počítači, a človeka v horách, ktorý vstáva skoro.

Chodievame spávať so sliepkami. Ráno je najkrajšia časť dňa. Niečo sa rodí. Keď sa zrazu objaví slnko, je ako malé dieťa, ešte červené, môžete sa mu pozerať priamo do očí. Na Rysoch sú úžasné aj večery, keď sa už všetko končí, búrkové mraky sadli do dolín a slnko pomaly zapadá. Prichádzajú hviezdy, mesiac... Keď obloha stmavne, vidieť Mliečnu cestu. Ak v zime svieti mesiac, dá sa lyžovať.

Dá sa z nosenia a chatárčenia vyžiť?

Celkom pohodlne, pretože v horách potrebujem iba pár praktických vecí. Je to obrovská výhoda, neženiem sa za niečím, čo musím a čo by som chcel.

Kedy ste si uvedomili, že nosenie má v sebe obrovskú silu a zmysel?

Keď som po pol roku nosenia musel narukovať na vojnu. Slúžil som pri Chomutove, a keď ma tam dali za ostnatý drôt a zistil som, že nemôžem nič a kto chce, môže na mňa kričať. Cez drôty som videl komíny tušimických elektrární. Ľudia žijúci v okolí už boli poznačení civilizáciou. Hovoril som si, že v tých Tatrách je to iné. Za dva roky mi vojna vzala veľa, ale uvedomil som si, že v horách je veľmi dobre.

Vedel som, že sa do nich vrátim. Keď som sa obliekol do civilu, bol to môj šťastný deň, sadol som na prvý vlak. Nešiel som domov, ale priamo na Zbojnícku chatu. Hory sú pre mňa, a možno aj pre iných, liečebný ústav. A pre niektorých i polepšovňa. Na chate hovoríme, že keď si niekto dá na Štrbskom plese na chrbát ruksak a vydrží štyri hodiny šliapať na Rysy, tak môžem vám povedať, že na chate mu ani nenapadne, aby sa hádal a robil zle. A keď dostane hrnček čaju, je vďačný a poďakuje. V tom je sila hôr.

Veríte v Boha?

Ani nie. Viem, že si musím pomôcť sám. Pred tromi rokmi si jeden môj nosič v zime zlomil nohu v Zlomiskovej doline. Nebol tam signál a on sa s tou zlomenou nohou plazil päť hodín. Treba zabojovať a človek si potom svoj život váži viac. Neverím ani na osud, viem, že musím byť ostražitý, keď padajú lavíny. Zohnal som si ruksak s airbagom, ktorý sa nafúkne, keď na mňa padne lavína. Verím skôr vo všeobecné dobro, a či je to Boh, alebo nie, je to jedno. Napríklad v Nepále sa mi páči, že budhizmus nie je ani tak náboženstvo, ako životný štýl. V tomto sme si možno blízki, Rysy a Himaláje.

Na chate však máme kríž, ktorý tam je snáď od jej založenia. Najväčšie problémy boli za bývalého režimu, keď bol výstup na Rysy a mala prísť vládna delegácia. Už týždeň dopredu prichádzali podivní páni, chodili po chate, pozerali sa a potom ma iba zavolali na podnik a vraveli: Viktor, musíte niekam ten kríž schovať, pretože príde súdruh predseda. Pritom jemu to asi až tak neprekážalo, skôr okresným tajomníkom strany, ktorí tam šliapali s ním a zbierali dobré bodíky.

Kde ste ho schovávali?

Zavesili sme ho na stenu do kuchyne, ako je okienko. Lenže ako sa tam čmudilo, zostal po ňom biely obrys. Raz prišiel predseda vlády Colotka. Súdruhovia zvyčajne do kuchyne nechodili, vždy sedeli v nocľahárni a písali pohľadnice prezidentovi Husákovi. Lenže Colotka vtedy vošiel do kuchyne, za ním ochranka, tajní, generalita. Sadol si priamo pod ten kríž, ostatní stáli. Otočil sa, pozrel na stenu a povedal: Aha, kríž, ako u starej mamy na Orave. A tým pádom bolo po obrovskom probléme.

699184:gallery:true:true:true

Búdka na Popradskom plese je svojskou ambasádou Slobodného kráľovstva Rysy. Inak ju volajú erotik klub.

Zaujímavá je ešte ďalšia vec. Na jednom vrchole – na Vysokej – niekedy v päťdesiatych rokoch osadil personál chaty veľký kovový kríž. Na Rysoch bola zasa doska Lenina. Dve božstvá blízko seba. Teraz tam už Lenin nie je, síce mohli ho tam nechať, aspoň bola sranda. V osemdesiatych rokoch mu Poliaci vytepali rohy a nápis solidarnosć. To bol obrovský škandál, už sa to nedalo demontovať. Napokon sa súdruhovia vynašli, poukladali kvety tak, že z nich Leninovi trčal iba nos.

V septembri oslávite šesťdesiatku, čo ďalej?

Uletelo mi to, ani neviem ako, nejako som to neudržal (smiech). Niekedy je mi tak trošku ľúto, že už je to vlastne za mnou. Ešte možno pár rokov, ale čo potom? My si nemôžeme ľahnúť k moru, nemôžeme vypnúť. Poznám ľudí, ktorí sú starší, musia chodiť. Keby prestali, do roka je to ich koniec. Zo srandy vždy hovorím, že do tej stovky by som chcel nosiť a zvyšok by som pre radosť prechodil po horách. V každom prípade si hory užívam každý deň. Nemusí to byť iba na Rysoch, niekedy idem do Západných Tatier alebo sadnem na bicykel, občas si skočím dole padákom alebo vyjdem na skialpinizmus.

Keď potrebujete zázemie, kam idete?

Mám dcérku, ktorá má šesť rokov. Na Popradskom plese máme búdku, v ktorej prespávame, a v Smokovci mám byt, je tam aj malá a partnerka. Za celý ten čas mám tri dcéry s tromi partnerkami. Dve sú už veľké.

Nikdy vás nelákalo založiť si klasickú rodinu, zaužívaný štandard?

Po prvé, pol roka na to nemám čas. Po druhé, problém je v tom, že nevlastním oblek (smiech). Nepovažoval som to za najnutnejšie, je to slobodné spolunažívanie a spojivom je naša dcérka. My chatári sa do takýchto vecí veľmi nehrnieme. Sme divné spoločenstvo. Možno ešte Peťo Petras, ale ten je v nižšej nadmorskej výške a do hôr už prišiel ženatý.

Čo by bol pre vás najväčší trest?

Keby sa mi niečo stalo a nemohol by som chodiť. Alebo keby ma zavreli do mesta. Ťažko povedať, ako by som si zvykal, ale bolo by to strašné.

Boli ste niekedy v nemocnici?

Ako malý chlapec asi dva dni. Mám už plán, že keby to bolo nutné, tak si k nemocnici pristavím karavan. Zdravie mi však zatiaľ slúži.

Pod Rysmi máte celkom slušný „zvierací park“...

Na chate máme piskory a hranostaje. Pod záchodom, kde rastie dobrá tráva, žije svištia rodinka a chodia tam kamzíky. Občas príde aj rys, ale ten je ostražitý. Jedno leto nám tam vystrájala medvedica Brigita. Raz prehrýzla strechu a chcela skočiť do skladu, inokedy vylomila malé okienko a vyžrala polievku a smotanu na buchty. Mali sme s ňou obrovské trápenie. Teraz je v Holandsku v zoologickej záhrade. Už sa stalo, že medveď sa proti mne rozbehol, keď som sa šiel v noci vyčúrať. Bola tma, iba som počul odfúknutie a oči sa mu zaleskli. Polial som metlu benzínom, zapálil ju a zahnal ho.

699180:gallery:true:true:true

Aj takto Viktora Beránka poznajú návštevníci našich veľhôr.

Máte Vianoce, na ktoré nezabudnete?

Všetky Vianoce, ktoré som bol doma, mi splynuli v jedny. Zažil som pár, na ktoré nezabudnem. Na jeden Štedrý deň ráno som si obul lyže, zišiel som z chaty na Popradské, na krosnu som si priviazal stromček a šliapal hore. Lenže začalo fúkať a so mnou to začalo zametať. Takmer som sa doplazil cez Žabie plesá k reťaziam, dal som si lyže dole, zaboril som sa po pás do snehu a úsek, ktorý v lete s osemdesiatimi kilami prejdem za pol hodinu, mi trval dve hodiny. V dolinke som si nahodil lyže, každú chvíľu ma vietor hodil o zem. Keď som už videl záchod, musel som si dať lyže dole a liezol som proti silnému severáku po štyroch.

 

Keď som došiel k chate, už bola tma. Položil som stromček na zem, sadol si do kresla a zaspal som. Prebral som sa o hodinu, keď vychladlo v peci. Zistil som, že ho nevládzem ozdobiť a okrem salónok nemám nič na jedenie. Pozeral som sa smutne na stromček a vravel som si, že to je v prdeli. Zapol som rádio, hrali pekne, okolo ôsmej som zjedol zopár salónok. Stromček som napokon ozdobil, zapálil som sviečky, ich svetlo sa odrážalo v okne. Bol som tam sám, veď aký blázon by tam večer chodil. Dnes netúžim po nejakých extra Vianociach. Keď sa prejem, je mi zle, a keď zapnem televízor, tak je mi zle dvojnásobne. Od týchto vecí som odvyknutý.

Dávate si na ďalší rok predsavzatia?

Nie. Silvestra veľmi neoslavujem. V roku 2000 som mal na chate horolezcov z Moravy, vyšliapali sme o polnoci na Rysy. Bola veľká zima, mrzlo, snehu bolo toľko, že sa divím, že nás nestrhla lavína. Otvorili sme šampanské, ale to bolo také studené, že to bola skôr ľadová dreň, a pozerali sme sa na slovenskú a na poľskú stranu. Kde boli mestá, lietali rakety, bolo počuť detonácie. Bolo to pekné, ale o mesiac prišla lavína a vzala skoro celú chatu.

Ale predsa len, máte nejaké želanie?

Myslím si, že ani nie. Také normálne mávam vždy, aby sa dostavala nová chata a bola v nej aj naďalej atmosféra, aká bola v starej. A aby všetci boli spokojní. Žijeme tak, že čo bolo včera, je strašne ďaleko, a čo bude zajtra, je super, hlavne aby to bolo dobré. Dnes je však ten deň, keď sme tu. Sú momenty, keď poviem, že ďakujem. Aj keď neviem komu, ale ďakujem.

 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×