Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

V kostolnej veži našli banícky poklad

04.12.2010 Vzácna zástava z čias kremnických baníkov, ktorú po mnohých rokoch objavili, je jednou z mála zachovaných. Onedlho ju v plnej nádhere uvidí aj verejnosť.

Ešte ako malý chlapec si podpredseda baníckeho spolku v Kremnici Rudolf Gretsch pamätá na pohreby baníkov, na ktorých nemohla chýbať veľká zástava v typickej čiernozelenej farbe. Látka s ozdobnými symbolmi a pozdravom Zdar boh!, bola vyšívaná mosadznou priadzou a na ťažkej dlhej žrdi boli mosadznými klincami nabité mená zosnulých podzemných dobýjačov.

685040:gallery:true:true:true

 

Čaká na opravu

Keď sa v Kremnici s touto tradíciou skončilo, zmizla aj zástava. „Pred rokom sme zakladali banícky spolok, a tak som po nej začal pátrať. Nakoniec sa našla vo veži kostola v Kremnických Baniach. S kostolníkom sme spísali zmluvu o prepožičaní pre naše potreby, dala sa vyčistiť a čím skôr by sme ju radi ukázali verejnosti,“ plánuje Rudolf Gretsch.

 

Krásavica z roku 1936 je v týchto dňoch v priestoroch štôlne Andrej kremnického Banského múzea a čaká na rekonštrukciu. „Jej hodnota je pre nás nevyčísliteľná, je to skvost. Na Slovensku vieme len o dvoch ďalších podobných zástavách, jedna je v Španej Doline a druhá v Gelnici. V spolupráci s Múzeom mincí a medailí sa snažíme nadviazať kontakt na reštaurátorov a nájsť peniaze na opravu, aby tu mohla predýchať ešte niekoľko ďalších storočí,“ hovorí vedúci banského múzea Dušan Roob.

685036:gallery:true:true:true

 

Donna išla do plaviek a ukázala perfektnú figúru: Štyri roky pred 50 sa nemá za čo hanbiť!
Zasmejte sa!
Mickey Rourke si vyšiel s priateľmi na pizzu: Mickey, toto oblečenie nemôže byť tvoje!

Autentické múzeum

V rámci múzea pôjde o jeden z najvzácnejších artefaktov, aj keď porovnávať hodnotu jednotlivých exponátov nechcú. „Nie je to ani možné. Naše súkromné múzeum je ešte len v začiatkoch. Začali sme ho tvoriť v čase, keď už takýchto hodnotných vecí po našich baníckych predkoch ostalo veľmi málo. Dúfam však, že sa nám podarilo podnietiť ľudí, ktorí by inak veľa takýchto predmetov bez rozmýšľania vyhodili," dodáva šéf múzea.

685043:gallery:true:true:true

 

To je okrem iného zaujímavé aj svojou autentickosťou. Jednotlivé expozície sa totiž nachádzajú priamo v priestoroch štôlne Andrej z roku 1982. „Je síce relatívne mladá, ale bola vytvorená v prostredí, kde sa sa ťažilo zlato viac ako tisíc rokov. Keď štôlňu razili, našli v nej chodby z 15. storočia. My sme do týchto priestorov nainštalovali pracoviská z rôznych období, kde si môžu návštevníci pozrieť vtedajšiu banícku techniku a ponoriť sa do histórie. Neskôr by sme chceli sprístupniť aj ďalšie časti chodieb,“ naznačuje ďalšie etapy budovania expozície Dušan Roob. Nedávno sa mu podarilo získať starú banícku uniformu z oblasti Starých Piargov, dokonca aj s fotografiami baníka, ktorý ju nosil. Figurína v uniforme by mala mať svoje čestné miesto hneď vedľa vzácnej zástavy.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×