Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Osudy na ľade: Sledgehokej u nás propagujú traja fanatici

27.11.2010 (48/2010) Jeden na invalidnom vozíku, ďalší s barlami. Zvláštny pohľad na obrnencov V sledgehokejovom výstroji, ktorí možno vytvorili základ slovenskej reprezentácie.
Osudy na ľade: Sledgehokej u nás propagujú traja fanatici
8 fotografií v galérii
Peter Štít a jeho „ovečky“ na prvom sústredení.
Autor fotografie: Martin Pavelek, Život

Peter, Miro a Aleš majú veru čo robiť, kým premiestnia svoje početné športové náčinie kam treba. „Cestou do šatne sa nadrieme oveľa viac ako za tú hodinu a pol na ihrisku,“ smejú sa prví slovenskí sledgehokejisti a s vďačnosťou prijímajú našu malú pomoc pri odnášaní. Traja kamaráti s troma osudmi a jedným spoločným cieľom, ktorý im pomáha v boji s vlastným telesným hendikepom.

Ako buldog

Zakladateľ a priekopník „sánkového hokeja“ Peter Štít (36) však na dojímavé príbehy nie je. „Každého niečo bolí, len na niekom to vidieť a na druhom nie. Sme úplne normálni ľudia, ktorí si na tréningu nič neuľahčia,“ hovorí. O jeho tvrdohlavosti niet najmenších pochýb. Len človek s buldočou povahou by vydržal celé dva roky trénovať na ľade úplne sám s vierou, že raz sa k nemu niekto pridá. Napokon sa dočkal. „Keď som sa pred šiestimi rokmi začal o sledgehokej zaujímať, zistil som, že najbližší klub je v Zlíne a ďalší v Poľsku niekde pri Baltskom mori. Šiel som sa teda pozrieť na Moravu, kde ma veľmi milo privítali. Hneď ma posadili na sane a strčili na ľad. Odvtedy v Zlíne raz do týždňa trénujem a hrávam aj zápasy v českej súťaži,“ hovorí mladý muž, ktorý sa narodil s výrazne skrátenou nohou. Zároveň rozmýšľal o tom, ako prebudiť záujem o sledgehokej na Slovensku.

679884:gallery:true:true:true

Aleš, Miro a Peter. Traja kamaráti, tri príbehy, jeden spoločný cieľ.

„Jeden projekt už tu bol, ale napokon skrachoval. V Dolnom Kubíne som vďaka mestu dostal zadarmo k dispozícii ľadovú plochu, postupne sa ozvali ďalší ľudia. Neskôr som oslovil funkcionárov Slovenského paralympijského výboru, či by mi pomohli s financovaním prvého sústredenia. Hoci chvíľu trvalo, kým som si získal ich dôveru, k veci sa postavili kladne. Na konci októbra sa nás tu zišlo už jedenásť,“ vracia sa k premiérovému sledgehokejovému zrazu. Nechýbala na ňom ani známa obeť autonehody Martin Joppa, ktorého príbeh pozná celé Slovensko.

Dlhá cesta

Sledgehokej zatiaľ funguje len pod hlavičkou občianskeho združenia, má však ambíciu dostať sa pod krídla Slovenského zväzu ľadového hokeja a časom vytvoriť vlastnú federáciu. „Aj v tomto nás čaká ešte veľa roboty, predovšetkým však ide o peniaze. Ideálne by bolo získať vlastného generálneho sponzora, čo vôbec nie je jednoduché. Momentálne môžeme len tvrdo trénovať,“ pozrie sa s hrdosťou na svoje trojčlenné minimužstvo. Chalani v ňom s radosťou privítajú i zdravých, ktorí môžu dokonca hrať v ligových zápasoch aj na turnajoch. Obavy z toho, že budú oproti postihnutým zvýhodnení, v sledgehokeji nehrozia. Najväčšiu výhodu majú hráči bez nôh, ktorí sú na sánkach rýchlejší a pohyblivejší. Do tejto kategórie patrí aj Miro Kardoš žijúci od narodenia bez dolných končatín. Roky hrával tenis, teraz vymenil raketu za dve krátke hokejky. „Dlho som nič nerobil, čo sa prejavilo na mojej váhe. Keď som na internete narazil na sledgehokejovú stránku, zaujalo ma to. Odvtedy brázdim ľad pod vedením tohto osobného trénera,“ ukazuje so smiechom na Petra Štíta.

679885:gallery:true:true:true

Dve hokejky, špeciálne sane a ide sa na vec. Začiatočníci si musia dávať pozor na rovnováhu.

Nešťastný pád

Vtipkovať na vlastný účet nemá roblém Aleš Rauš, hoci jeho životný príbeh ani zďaleka úsmevný nie je. Pred šiestimi rokmi pomáhal kamarátovi v Londýne a spadol z rebríka tak nešťastne, že ostal paralyzovaný na dolné končatiny. Začalo sa preňho peklo v podobe operácií a veľkej neistoty, keď mu hrozilo úplné ochrnutie. „Po prvom operačnom zákroku objavili lekári v mojom tele úlomky kostí, šrauba zasahovala do miechového kanála. Ak by sa to zapálilo, mohol som ostať trvalo na vozíku. Našťastie ma reoperovali špičkoví odborníci v Nových Zámkoch a Nitre, vďaka čomu si cítim nohy,“ teší sa Aleš. Doteraz len plával, do sledgehokeja sa pustil doslova pred niekoľkými dňami a je ním nadšený.

679886:gallery:true:true:true

V šatni sa veselo vtipkuje, vo väčšej partii by to však išlo určite ešte lepšie.

„Vyhovuje mi po všetkých stránkach, navyše raz môžem reprezentovať Slovensko. Verím, že sa nájdu ďalší hráči, veď sme hokejová krajina. Na poslednej paralympiáde boli všetky sledgehokejové zápasy vypredané, ešte aj vonku boli obrazovky. To je neuveriteľná popularita, ktorá je na Slovensku zatiaľ nula celá nula percenta. Treba s tým niečo robiť,“ hovorí odhodlane Aleš. Zvláštne paradoxy Slovo paralympiáda zaznelo z úst chalanov niekoľkokrát, hoci vedia, že sú od nej zatiaľ na míle ďaleko. „Hrá na nej osem najlepších mužstiev sveta, ktoré sú také kvalitné, že dostať sa na ich úroveň nám potrvá roky. Najskôr musíme dať dokopy fungujúce mužstvo a potom ísť krok po kroku,“ drží sa pri zemi Peter Štít, hoci Miro s Alešom sa myšlienkam o veľkom sne nijako nebránia. Sledgehokej občas píše aj osudové príbehy plné paradoxov.

679889:gallery:true:true:true

Andrej Plachý je nielen športovec, ale aj veľký hokejový fanúšik.

Bývalému hokejistovi z Prievidze Andrejovi Plachému hokej zničil zdravie, aby mu o pár rokov neskôr v inej podobe vrátil chuť do života. Pred troma rokmi si bol s kamarátmi zahrať hokejbal a padol tak nešťastne, že si spôsobil krvácanie do mozgu. „Následkom toho som ochrnul na pravú polovicu tela. Šport šiel logicky bokom a veľmi mi chýbal. Sledgehokej mi však ukázal, že sa to dá aj s postihnutím. Z prvého sústredenia som mal úžasný pocit a už sa nemôžem dočkať ďalšieho,“ teší sa Andrej, ktorého pri tomto návrate čierne spomienky vôbec nemátali. Na hokej nikdy nezanevrel napriek tomu, že mu spôsobil toľko bolesti.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×