Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

TIP NA VÍKEND: Klenoty minulosti na strednom Slovensku

19.11.2010 Malebné zrúcaniny starých hradov sú lákavým cieľom na výlet aj v tomto ročnom období, zvlášť, keď sa zima ešte veľmi o slovo nehlási.

Stredné Slovensko. Hornatá, husto zalesnená časť našej krajiny s nádhernou prírodou, do ktorej sú ako klenoty minulosti vsadené viaceré historické stavby. Hoci sú mnohé dnes ruinami a iba nemými svedkami minulosti, stále z nich dýcha sláva, krása i pýcha dávnych vekov. Pre niekoho boli bezpečným útočiskom, pre iného nedobybytnou métou. Majú svoje príbehy a viažu sa k nim známe povesti. Medzi múrmi hradných zrúcanín sa však dá aj snívať a pri troške fantázie sa môžu v predstavách odohrať príbehy, ktorých hlavnými hrdinami budete vy. Prijmite teda pozvanie na niektoré hradné sídla v stredoslovenských regiónoch.

Za krásnym výhľadom, ale aj za hračkami

Na rozhraní východného a stredného Slovenska, sedem kilometrov od mesta Revúca, stojí jeden z našich najvyššie položených hradov - MURÁŇ. Prvá písomná zmienka o ňom je už z roku 1271, neskôr, začiatkom 17. storočia boli jeho majiteľmi Széchyovci. V roku 1702 časť hradu vyhorela, opravili ho a používal sa ďalej. O pol storočia neskôr však opäť vyhorel a už ho neobnovili. Ak sa na Muráň chcete pozrieť, pripravte sa na to, že sa zadýchate. Výstup naň je totiž pomerne dlhý a náročný a vhodný najmä pre zdatných turistov. Výhľad zhora je ale krásny.

86968:gallery:true:true:true

Hrad Fiľakovo

 

Hrad FIĽAKOVO sa nachádza v strede mesta s rovnakým názvom. Vznikol asi v priebehu prvej tretiny 13. storočia. Začiatok konca znamenalo pre tento rozsiahly fortifikačný komplex jeho dobytie a zničenie Turkami v roku 1683. Odvtedy iba pustol a pomaly sa rozpadával. V súčasnosti je v zrekonštruovanej Bebekovej bašte historická expozícia o dejinách hradu, ktorú zriadilo mestské múzeum.

Priamo na štátnej hranici s Maďarskom, pri dedine Šiatorská Bukovina, v prekrásnom prírodnom prostredí, stojí hrad ŠOMOŠKA, ktorý vznikol tiež v priebehu 13. storočia. Ide o malý hrad, pretože rozsiahlej výstavbe bránila malá rozloha temena hradného kopca. Roku 1703 obsadilo hrad najprv rákocziovské a po ňom cisárske vojsko. Po týchto udalostiach zostal vážne poškodený a začal pustnúť. Zachránila ho konzervácia a čiastočná rekonštrukcia v rokoch 1972 až 2000.

121283:gallery:true:true:true

Hrad Šomoška leží na slovensko-maďarskej hranici.

 

Blízko Lučenca môžete navštíviť hrad DIVÍN, ktorý postavili v rokoch 1275 až 1320 a je dielom rodiny Tomajovcov. V druhej polovici 17. storočia patril Imrichovi Balassovi, ktorý sa preslávil ako lúpežník. Po jeho smrti v roku 1683 hrad dobylo a zničilo cisárske vojsko. Odvtedy je v ruinách. Nájdete ho uprostred dediny Divín a výstup na hrad je ľahký a krátky. Okrem neho môžete v obci navštíviť aj rozsiahly kaštieľ.

Hrad MODRÝ KAMEŇ, ktorý začali stavať už v roku 1137, sa nachádza pri Veľkom Krtíši. V roku 1683 ho zničili rákocziovské vojská. Modrokamenský hrad patril rodu Balassovcov až do polovice 19. storočia. V roku 1730 dal Gabriel Balassa na ruinách dolného hradu postaviť barokový kaštieľ. Horný hrad ostal v ruinách. Po Balassovcoch sa majiteľom objektu stal haličský gróf Forgáč, ktorý upravil zrúcaninu horného hradu na vyhliadku. Dnes tu sídli múzeum, ktorého zbierky sú zamerané na bábkarsku kultúru a hračky. Je to jediné múzeum svojho druhu na Slovensku.

Podniknite najromantickejší výlet na hrad

Dva zaujímavé hrady môžete navštíviť v okolí Krupiny. Prvým, pri obci Čabradský Vrbovok, je ČABRAĎ, ktorý sa v písomnostiach spomína od roku 1276. Začiatkom 19. storočia ho vlastnila rodina Koháriovcov, tá ale nechala hrad v roku 1812 podpáliť, pretože jej bol na obtiaž. Zmenil sa na ruinu, zasadenú dnes do krásneho prírodného koloritu, odkiaľ je neopakovateľný výhľad. Ide o najromantickejší výlet, aký môžete na slovenský hrad podniknúť. BZOVÍK, ktorý stojí pri rovnomennej obci južne od Krupiny, sa dá označiť za ojedinelú stavbu. Pôvodne to bol kláštor pochádzajúci z polovice 12. storočia a usadili sa tu benediktíni, neskôr premonštráti. Pred osmanským nebezpečenstvom ho opevnili, prebudovali na hrad a celú stavbu obkolesili priekopou.

102562:gallery:true:true:true

Hrad Bzovík

 

Okolie Žiaru nad Hronom zase skrýva hradné „dvojičky“ Revište a Šášov. Hrad REVIŠTE, ktorý postavili pravdepodobne okolo roku 1253 spolu s neďalekým Šášovským hradom, nájdete kúsok za Žarnovicou. Počas Tököliho povstania roku 1677 bol ťažko poškodený, vzápätí ho ale opravili. Ešte v rokoch 1790 až 1792 v ňom boli ubytovne, postupne však chátral. ŠÁŠOV, ku ktorému sa dostane z dediny Šášovské Podhradie, bol kráľovský hrad zo začiatku 13. storočia, ktorý takisto vyplienili vzbúrenci roku 1677 počas Tököliho povstania, nik ho ale už neobnovil a odvtedy pustne.

Ak chcete ísť na výlet za poznaním, nemali by ste si nechať ujsť mesto a hrad Zvolen, kde je expozícia Slovenskej národnej galérie. Keďže ale hovoríme o zrúcaninách, navštívime v rámci našich tipov iný objekt. Je to južne od mesta ležiaci ZVOLEN – PUSTÝ HRAD, o ktorom sa v poslednom čase veľa hovorí, pretože sa vyvinulo veľké úsilie na jeho záchranu. Ide o jednu z najrozsiahlejších hradných stavieb na Slovensku, ktorá vznikla na mieste staršieho hradiska. V priebehu 12. až 14. storočia tu vybudovali dve samostatné časti stredovekého opevnenia, takzvanú hornú a dolnú polohu. Stredná časť medzi nimi slúžila ako spájacia, pre účely komunikácie. V 12. a 13. storočí postupne nadobudol funkciu kráľovského komitátneho hradu, neskôr jeho funkciu prebral Zvolenský zámok. Pustý hrad nebol využívaný a zmenil sa na ruinu.

652570:gallery:true:true:true

Pustý hrad pri Zvolene je jednou z najrozsiahlejších hradných stavieb na Slovensku.

 

Neďaleko Zvolena sa nachádza aj jediný poľovnícky hrad na Slovensku – VÍGĽAŠ, ktorý nájdete v rovnomennej obci. Predpokladá sa, že vznikol 14. storočia a počas vojej existencie prešiel viacerými stavebnými úpravami. V 18. storočí sa zmenil na pohodlnejšiu stavbu kaštieľového typu. V roku 1945, počas bojov medzi sovietskou a nemeckou armádou vyhorel a odvtedy chátral.

Na jeden z najvyššie postavených hradov

Kolíska slovenskej kultúry Martin má vo svojej blízkosti množstvo historických pamiatok. Jednou z nich je aj hrad BLATNICA (aj v tomto prípade majú hrad a obec, pri ktorej stojí, rovnaké meno), ktorý pochádza z druhej polovice 13. storočia. Hoci ho ešte v roku 1744 dal majiteľ Jozef Révay opraviť, o päťdesiat rokov neskôr už nebol obývaný a postupne chátral. Pri Martine leží aj obec SKLABIŇA s rovnomenným hradom. Vznikol v prvej polovici 13.storočia na mieste staršieho hradiska a v roku 1328 bol sídlom župy. V roku 1436 hrad vyhorel, neskôr ho postupne a nákladne opravili. V rokoch 1610 až 1612 si Révayovci postavili v treťom predhradí pohodlný renesančný poschodový kaštieľ, ktorý podľa vtedajších obranných požiadaviek opevnili. Kaštieľ bol obývaný až do roku 1944, keď ho v čase partizánskych bojov hitlerovské vojská podpálili. Odvtedy je v ruinách.

675294:gallery:true:true:true

Zrúcanina hradu Zniev

 

HRAD ZNIEV je, podobne ako v úvode spomínaný hrad Muráň, výzvou pre náročných turistov. Leží v nadmorskej výške 985 metrov (je druhým najvyššie položeným hradom na Slovensku) a päťsto metrov nad obcou Kláštor pod Znievom. Vznikol pravdepodobne začiatkom 13. storočia, od jeho polovice bol komitátnym hradom a volal sa Turčiansky. Neskôr, v priebehu 14. storočia, sa sídlo komitátu prenieslo na hrad v Sklabini a jeho význam upadol. V roku 1713 tu bol ešte archív, potom však hrad opustili a začal sa meniť na ruinu.

Jedna z najkrajších zrúcanín je pri Žiline

Viacero jedinečných hradných objektov nájdete aj v okolí Žiliny. Ako prvý spomeňme hrad HRIČOV (leží pri obci Hričovské Podhradie), ktorý sa písomne spomína už v roku 1265. Koncom 17. storočia ho poškodil blesk a hrad začal postupne chátrať.

675295:gallery:true:true:true

Zrúcanina hradu Lietava

 

Z dediny Lietava, prípadne z Lietavskej Svinnej sa dostanete k hradu LIETAVA, ktorý bol bol postavený pravdepodobne v poslednej štvrtine 13. storočia. Hoci je opustený od začiatku 18. storočia, stále patrí medzi naše najkrajšie hradné zrúcaniny. HRAD SÚĽOV vznikol pravdepodobne začiatkom 15. storočia a bol vždy iba malým hrádkom. Poloha v skalách totiž neumožňovala výstavbu rozsiahlej pevnosti. Ešte v roku 1730 sa tu zdržiavalo vojsko, v roku 1763 však zemetrasenie objekt ťažko poškodilo, veľmi rýchlo spustol a podľahol deštrukcii. Výhľad z hradu a okolitá príroda sú silným emotívnym zážitkom pre návštevníka.

Od roku 1384 sa v písomnostiach spomína hrad STREČNO. Volali ho Nový hrad, pretože vznikol neskôr ako takmer oproti, na druhom brehu Váhu, stojaci STARÝ HRAD alebo ak chcete Starhrad. Dá sa predpokladať, že už oveľa skôr tu stál jednoduchý kráľovský hrad, ktorý mal vežu a opevnenie. Strečno v roku 1678 a 1686 obsadili Tököliho kuruci, a preto ho dal cisár Leopold I. v roku 1698 zbúrať. Odvtedy sa menil na zrúcaninu. Dnes je opravený a je v ňom múzeum. Patrí k našim najznámejším hradom a nájdete ho veľmi ľahko, priamo pri hlavnom ťahu medzi Žilinou a Martinom.


Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×