Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ťaviarka: Šajtan a Mohamed sa na českom vidieku cítia ako doma

10.11.2010 (45/2010) Žaneta Fabiánová (31) si v Austrálii vyskúšala jazdenie na ťavách a zostala im verná aj v Čechách, kde ich začala chovať.
Ťaviarka: Šajtan a Mohamed sa na českom vidieku cítia ako doma
12 fotografií v galérii
Austrálske ťavy jej tak počarili, že po návrate do Českej republiky ich začala zháňať.
Autor fotografie: Miro Miklas

Po skončení hotelovej školy sa vybrala na rok do Anglicka a neskôr na rok do Austrálie. Keď potom cestovala po kontinente, úplnou náhodou sa zastavila na ťavej farme a spýtala sa, či nemajú pre ňu prácu. Povedali, že by sa im hodila pomocná ruka, tak tam zostala mesiac a pol za ubytovanie a stravu. „Pomáhala som im pripravovať sendviče pre turistov, umývala som záchody... Jazdili sme na ťavách a oni mi o tom veľmi pekne rozprávali. Veľmi sa mi tam páčilo a napokon mi povedali, že v Čechách nemôžem robiť nič iné, iba voziť ľudí na ťavách. Vlastne mi tak naplánovali budúcnosť. Vravela som im, že u nás ťavy nie sú, poradili mi, aby som si teda chytila ťavu v austrálskej divočine, pretože tam sa to tak robí,“ smeje sa. Okrem nezvyčajného nápadu si domov priniesla aj ocenenie za prvé miesto v jazde na ťave na štyristo metrov.

Kamaráti z cirkusu

Keď sme sa za Žanetou do Bítova chystali, v redakcii poniektorí krútili hlavami, že teda ťavy a Austrália akosi nejdú dohromady. Ešte tak kengura Skippy, ale ťavy... „Priviezli ich tam kedysi z Kanárskych ostrovov a slúžili na prieskum pevniny, ťahanie ťažkých bremien a inú prácu. Žijú tam jednohrbé ťavy, podobne ako v Indii a Afrike. V chladnejších oblastiach, napríklad v Kórei, sú dvojhrbé,“ vysvetľuje.

663925:gallery:true:true:true

Austrálske ťavy jej tak počarili, že po návrate do Českej republiky ich začala zháňať. „Niekto mi poradil, nech zatelefonujem Berouskovi do cirkusu. Zavolala som mu a vravím: Dobrý deň, ja by som chcela jednu ťavu. A on mi na to: Jasné, mám takú a takú a nakoniec som si odviezla tri. Dvoch samcov – Šajtana a Mohameda – a samičku. Tá neskôr uhynula, nešťastnou náhodou si zlomila väz,“ vraví Žaneta a dodáva, že ťava stojí maximálne päťtisíc eur, a kto pýta viac, je vydriduch. Na svojich miláčikov minula úspory, čo si vo svete našetrila. V Austrálii je to vraj jednoduchšie, môžete ju mať zadarmo, ak si ju dokážete chytiť v divočine. Do Prahy sa už nevrátila a vraví, že mesto jej nechýba. Je to síce náročné starať sa o celý ten zverinec, ale nemenila by.

Zverinec

Obaja ťaviaci – Šajtan a Mohamed – si nás zatiaľ zvedavo obzerajú, majú záujem o mrkvu, ktorú sme im priniesli ako darček. Žaneta im plánuje ešte dokúpiť kamarátku samicu. Šajtan má päť rokov, je bláznivejší, a Mohamed, ktorému už ťahá na dvadsať, je pokojnejší. Okolo pobehujú kozy – Róza a jej nápadník Honzík, odniekiaľ sa prichrochtalo prasiatko Pepina. Kanec Frantík je zavretý v chlieviku, pretože zatiaľ veľmi rád uteká a promenáduje sa po dedine. V ohrade sa pasie kobylka Sunny a počas nášho rozhovoru po mne lezie mačka Číča. Žanetin priateľ Pepík je momentálne v práci, stará sa o osemdesiat kráv, takže Žanetine ťavy sú v ich vzťahu iba čerešničkou na torte.

663934:gallery:true:true:true

Milujú sneh

Mohamed a Šajtan spávajú vonku, či je leto a či zima. Chlad im vôbec neprekáža, majú výbornú termoreguláciu. K tomu majú hustú srsť, takže sú dokonale chránené pred zimou. „Sú spokojnejšie než v lete, keď sa potia, lezú na ne muchy a komáre a štípu ich. V zime neraz polihujú polihujú v snehu a vrtia sa v ňom,“ smeje sa Žaneta. Čo sa týka stravy, nie sú veľmi náročné. V zime žerú seno, v lete trávu. Sú však maškrtné, milujú mrkvu, jablká, suché pečivo, kôru z jablone... „Mohamed si niekedy dá aj opečený špekáčik. Minule sme šli na prechádzku, mala som so sebou na desiatu rezne, jeden mi zožral. Ale mäso im nedávam. Sú úplatné, za kúsok žrádla by išli aj s cudzími. Vždy ich kŕmim až po práci, pretože keby som im za odmenu dávala kúsok, už by nechceli nič robiť a pýtali by si ďalší,“ hovorí. Mimochodom, prácou je pre oboch ťaviakov vozenie detí a dospelých, pretože Žanetin zverinec je verejne prístupný a čoskoro doň pribudnú lamy.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×