Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Čilský mýtus: Zastrelil sa prezident kalašnikovom od Castra?

02.11.2010 (44/2010) Jedni ho dodnes považujú za martýra, iní za marxistického experimentátora, ktorý svojej krajine priniesol nešťastie.
Čilský mýtus: Zastrelil sa prezident kalašnikovom od Castra?
9 fotografií v galérii
Novozvolený prezident mieri do paláca. Po jeho pravej ruke cvála na koni v čestnom...
Autor fotografie: Profimedia.sk

Pred 40 rokmi sa Salvador Aallende stal čilským prezidentom a krátke obdobie jeho vlády sa skončilo krviprelievaním.

Mal za sebou dva mesiace neistoty a tvrdých politických rokovaní. V septembrových prezidentských voľbách síce dostal ako kandidát Ľudovej jednoty najviac hlasov, ale nie nadpolovičnú väčšinu. Lístok s jeho menom vhodilo do urien niečo vyše 36 percent Čiľanov, nezávislý kandidát Jorge Rodríguez získal takmer 35 percent. Kto z nich dvoch sa teda stane na najbližších šesť rokov hlavou štátu, musel rozhodnúť kongres. Rokovania, oficiálne i zákulisné, boli ťažké, no napokon mu priniesli podporu kresťanských demokratov. Musel však sľúbiť, že zaručí demokratický poriadok v krajine a na princípoch demokracie bude stáť aj nová ústava, ktorú bolo treba prijať. Nešlo o samoúčelné podmienky. Ako kandidát koalície socialistov, komunistov a ľavicových radikálov totiž pred voľbami vyhlasoval, že chce v Čile vybudovať socializmus.

Vďaka hlasom kresťanských demokratov napokon získal Salvador Allende v kongrese väčšinu, dokonca drvivú, a mohol nastúpiť do úradu. Na štvrtý pokus sa tak dočkal. V rokoch 1952, 1958 a 1964 skončil v boji o prezidentský palác ako porazený kandidát, teraz doň vchádzal ako víťaz. Navyše, stal sa prvým marxistom, ktorého do čela štátu vyniesli demokratické voľby. Aj preto si svoj deň D, 3. november 1970, vychutnával naplno. Cestu k palácu La Moneda lemovali tisíce jasajúcich ľudí, ktorí mu volali na slávu a jeho otvorenú límuzínu sprevádzala čestná jazda. Allende v tej chvíli netušil, že po jeho pravici cvála na chrbte jedného z koní dôstojník, ktorý mu o necelé tri roky sen o socializme v Čile prekazí.

Unesený Marxom

Salvador Isabelino del Sagrado Corazón de Jesús Allende Gossens. Tak dal v lete 1908 vo Valparaíse miestny advokát so svojou manželkou pokrstiť štvrté dieťa, ktoré sa im narodilo. Meno to bolo nielen dlhé, ale ako sa ukázalo o veľa rokov neskôr, nekorešpondujúce s ateistickým presvedčením jeho nositeľa. Krátko po smrti matky, ktorá bola veľmi zbožná, si preto jeho väčšiu časť dal z matriky vyškrtnúť a nechal si iba meno Salvador Allende Gossens.

664080:gallery:true:true:true

Fidel Castro bol na návšteve Čile celý mesiac a Allendemu daroval kalašnikov.

Narodil sa do slušných pomerov, rodina patrila do vyššej strednej triedy. Otec vykonával popri advokátskej praxi aj verejné funkcie, a tak mohol svojim deťom zabezpečiť slušné vzdelanie. Salvador sa pôvodne rozhodoval medzi právom a medicínou, napokon uňho zvíťazil biely plášť. Štúdium medicíny v roku 1933 aj úspešne zavŕšil a odštartoval v rodnom mesta lekársku kariéru. No nielen ju. Ešte na univerzite sa začal zaujímať aj o politiku. Najviac ho „chytili“ Marxove diela, viedol aj krúžok študentov rovnakého zmýšľania a v apríli 1933 bol jedným zo zakladateľov Socialistickej strany Čile, ktorú o štyri roky neskôr začal ako poslanec zastupovať aj v kongrese.

Politickej kariére dával čím ďalej tým viac prednosť pred pôvodnou profesiou a v septembri 1939 sa stal ministrom zdravotníctva. Allende zároveň stúpal aj v straníckej hierarchii, kde však musel čeliť čoraz silnejšej opozícii. Jeden príklad. V snahe odstaviť ho na vedľajšiu koľaj presadili jeho oponenti, že vo voľbách bude kandidovať za obvody, v ktorých sa socialisti netešili príliš veľkej popularite a ich víťazstvo sa tam zdalo veľmi nepravdepodobné. Allende však uspel a od roku 1945 bol počas troch osemročných volebných období senátorom.

Moskva sa poistila

Podporu získaval najmä na chudobnom čilskom vidieku, a ako rástla, dokazujú aj výsledky, ktoré postupne dosahoval v prezidentských voľbách. Kým v roku 1952 v nich získal iba necelých 52-tisíc hlasov, o šesť rokov neskôr to už bolo takmer 357-tisíc a v roku 1964 dokonca 978-tisíc. U voličov bodoval tento zanietený marxista najmä tvrdou kritikou kapitalizmu a populistickými sľubmi. Čoraz populárnejší však nebol Salvador Allende iba doma. Navštevoval súdruhov v Číne, na Kube, vo Vietname, v Severnej Kórei a, pravdaže, v Sovietskom zväze. Všade získaval podporu.

664081:gallery:true:true:true

Moskva chcela svoju sféru vplyvu rozšíriť, a tak čilského prezidenta všemožne podporovala.

La via chilena al socialismo, čiže čílska cesta k socializmu. To bolo heslo, s ktorým šiel aj v roku 1970 do prezidentských volieb. Kým v Moskve a jej satelitoch to vyvolávalo nadšenie, Washington tŕpol. Spojené štáty mali totiž v Čile silné ekonomické záujmy a báli sa, že ak sa tam dostanú socialisti k moci, pristúpia k znárodneniu, čo by sa dotklo aj mnohých amerických spoločností. Táto časť juhoamerického kontinentu sa tak v roku 1970 stala nielen miestom boja o prezidentský palác, ale aj jedného z duelov studenej vojny o sféru vplyvu. Sovietska KGB podporila podľa niektorých zdrojov Allendeho kampaň viac než 400-tisíc dolármi, na druhej strane pravicový kandidát mal dostať podobnú sumu od amerických firiem. Spravodajská služba CIA údajne vyhodnotila situáciu a usúdila, že Allendeho protikandidáta netreba finančne podporovať, pretože má vysokú podporu a vo voľbách určite zvíťazí. O to viac investoval Biely dom do zmeny režimu v Čile v nasledujúcich rokoch.

Čilská cesta

Ako bude prebiehať prechod od kapitalizmu k socializmu v čilských podmienkach, oznámil Salvador Allende krátko po nástupe do prezidentskej funkcie. Prvým a kľúčovým bodom malo byť znárodnenie v dôležitých sférach hospodárstva. Týkalo sa to predovšetkým bánk a veľkých medených baní, ktoré vlastnili práve americké spoločnosti. Zrýchliť sa mala pozemková reforma, odštartovať radikálna zdravotnícka a školská. Jedným z prvých, asi najpopulistickejších krokov, bolo zmrazenie všetkých cien a zvýšenie miezd robotníkov.

664082:gallery:true:true:true

Salvador Allende s čilským komunistickým básnikom Pablom Nerudom.

Zmenila sa aj zahraničnopolitická orientácia krajiny. Allendeho vláda sa začala orientovať na Moskvu a obnovila  diplomatické vzťahy s Kubou. Fidel Castro dokonca v roku 1971 absolvoval veľkú návštevu Čile. Bolo to skôr mesiac trvajúce turné, v rámci ktorého prešiel viacero miest a regiónov. Vyjadril sa aj, že cieľ, za ktorým sa Allende vydal, je správny, no spôsob, akým chce k socializmu dospieť, už nie. Jediná správna cesta je vraj revolučná a s týmto jeho vyjadrením korešpondoval i dar pre čilského prezidenta. Venoval mu totiž kalašnikov.

V prvom roku socialistickej vlády sa zdalo, že prijaté ekonomické opatrenia sú naozaj účinné. Minister hospodárstva Pedro Vuskovic hrdo oznamoval, že krajina zaznamenáva 12-percentný hospodársky rast, HDP sa zvýšil o 8,6 percenta, inflácia klesla z 35 na 22 percent a nezamestnanosť pod štyri percentá. V roku 1972 sa však ukázalo, že radosť bola predčasná. Situácia sa otočila. Inflácia nekontrolovateľne rástla, hrozivo stúpal deficit štátneho rozpočtu, export sa zastavil, produkcia v znárodnených podnikoch viazla a vyvlastnené farmy dosahovali mizerné výnosy. Z regálov obchodov mizol tovar, čo viedlo k rozmachu čierneho trhu, najmä s cukrom, múkou a fazuľou. Nespokojnosť, pochopiteľne, rástla, začali sa množiť štrajky a občianske nepokoje.

Bránil sa až do konca

V súvislosti s neustále sa zhoršujúcou situáciou sa veľmi prekvapujúcim výsledkom skončili v marci 1973 čilské parlamentné voľby. Allendeho Ľudová jednota v nich získala 43 percent hlasov, oveľa viac, než ktokoľvek predpokladal. Zdalo sa, že milióny dolárov, ktorými sa Washington snažil destabilizovať situáciu v krajine, sa míňajú účinkom. Napätie v Čile však rástlo. Opozícia obviňovala prezidenta, zo systematického porušovania svojho sľubu z roku 1970, že bude rešpektovať ústavu a zákony, a vyzývala na občiansku neposlušnosť. No a v júni 1973 dostal Salvador Allende vážne varovanie. Prezidentský palác obkľúčili tanky, ktorým velil plukovník Soupera. Pokus o štátny prevrat sa však nepodaril.

664083:gallery:true:true:true

Augusta Pinocheta vymenoval 23. augusta 1973 za hlavného veliteľa ozbrojených síl...

Salvador Allende, obávajúc sa o lojalitu velenia armády, sa jej rozhodol vyjsť v ústrety a 23. augusta 1973 vymenoval do funkcie hlavného veliteľa ozbrojených síl generála Augusta Pinocheta. Ďalším krokom, ktorým si chcel zase zmieriť opozíciu, bolo referendum o dôvere jeho kabinetu, ktorým by sa mohla kríza vyriešiť. S návrhom chcel v kongrese vystúpiť 12. septembra, no to sa mu už nepodarilo. Deň predtým a devätnásť dní po svojom vymenovaní do najvyššej vojenskej funkcie totiž uskutočnil generál Pinochet, podporovaný USA, krvavý štátny prevrat.

664084:gallery:true:true:true

... a o devätnásť dní stál ten istý generál na čele štátneho prevratu.

Na prezidentský palác La Moneda v Santiagu útočili tanky, lietadlá i pechota, dobyť ho však nebolo jednoduché. Obrancovia, ktorí sa v ňom zabarikádovali, totiž kládli tuhý odpor. S prilbou na hlave a s kalašnikovom v ruke bránil svoje sídlo aj Salvadore Allende. Keď palác napokon padol, našli ho v ňom už mŕtveho. Podľa svedectiev si zobral život sám, aby sa nedostal do rúk pučistov a zastrelil sa zrejme zbraňou, ktorú mu dva roky predtým daroval kubánsky vodca.

664085:gallery:true:true:true

Vdova po Allendem Hortensia Bussiová.

Dodnes ľudí rozdeľuje

Socialistickú vládu po prevrate vystriedala diktatúra vojenskej junty na čele s Augustom Pinochetom. Zvrhnutého prezidenta dovolila pochovať vo Viňa del Mar, hrob však nesmel byť nijako označený a na obrade sa mohla zúčastniť iba jeho manželka a dcéry. Až po páde Pinochetovho režimu v roku 1990 mohli Salvadorovi Allendemu vystrojiť v Čile oficiálny štátny pohreb. Jeho mýtus žije v Čile dodnes. Kým jedni ho považujú za martýra a tvrdia, že keby mal dostatok času, mohol problémy krajiny naozaj vyriešiť, pre druhých bol neschopným politikom a experimentátorom, ktorý svojou nezodpovednou politikou priviedol krajinu do katastrofy.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×