Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Od športu k politike: O post primátora sa usiluje aj známy atlét

27.10.2010 (43/2010) Guliar Milan Haborák (37) doplatil na pozitívne dopingové skúšky zákazom športovej činnosti.
Od športu k politike: O post primátora sa usiluje aj známy atlét
4 fotografie v galérii
Kandidovať na post primátora bolo skôr také moje spontánne rozhodnutie.
Autor fotografie: Henrieta Ďurovová

Teraz sa pod značkou Most-Híd usiluje dostať do zastupiteľstva a na čelo Želiezoviec.

Funkciu primátora v tomto meste by chcelo dvanásť kandidátov, z ktorých len dvaja majú politickú podporu, ostatní sú nezávislí. Medzi nimi aj významný slovenský guliar Milan Haborák, ktorý v tomto mestečku žije so svojou rodinou už jedenásť rokov. „Hoci som mal možnosť precestovať celý svet, tu som sa usadil celkom z prozaických dôvodov, oženil som sa,“ hovorí bývalý vrcholový športovec pochádzajúci z východného Slovenska. S manželkou Michaelou majú osemročného syna Milana, ktorý však po otcovi športový talent nezískal, teda zatiaľ. „Skôr ho to ťahá k umeniu, skúša hrať na klavíri.“

661950:gallery:true:true:true

Jedno z posledných víťazstiev v Hokovciach v septembri 2009.

Milan Haborák vrcholovo súťažil už od roku 1997. Nominovaný bol aj na olympijské hry v Aténach v roku 2004, ale tesne pred začiatkom IAAF zverejnila jeho pozitívny dopingový nález z mítingu v Madride, musel teda predčasne odcestovať domov. Tento rok ho opäť antidopingové skúšky dobehli. Pre Haboráka to znamenalo defi nitívny koniec športovej kariéry.

S podporou Mostu-Hídu

„Nie som členom strany, ani som nikdy v žiadnej politickej strane nebol. V Moste pôsobí len môj bratranec Ivan Švejna (podpredseda strany), kandidovať na post primátora bolo skôr také moje spontánne rozhodnutie,“ opisuje okolnosti, ktoré ho viedli ku kandidatúre. „Veci verejné a politika ma však zaujímali odmalička. Pamätám si socializmus aj to, ako otec potajomky doma počúval Slobodnú Európu, a viem, že ma to fascinovalo. Potom prišiel osemdesiaty deviaty a bolo to fantastické. Mal som šestnásť a neustále som bol v uliciach, zaujímalo ma to dianie okolo nás. A hoci som športoval, nezabudol som ani na vzdelanie.“ Haborák ukončil štúdium na Univerzite Mateja Bela s magisterským titulom. Študoval etickú výchovu, psychológiu a telesnú výchovu. S manželkou sa chystajú aj na doktorandské štúdium.

661951:gallery:true:true:true

Jeho kariéru ukončil doping.

Rozvoj mesta

„Nie som rodák zo Želiezoviec, som východniar, ktorý sa sem prisťahoval, a myslím si, že funkcia primátora nemá byť odmenou pre nejakého deväťdesiatpäťročného Želiezovčana, ale je to funkcia pre mladého človeka, ktorý bude mať čas a energiu sa tejto práci naplno venovať.“ Tvrdí, že je zvyknutý súťažiť a volieb sa nebojí. „Od roku 1989 toto mesto akoby zaspalo. Česť všetkým, ktorí ho viedli, ale myslím si, že sa tu dá urobiť oveľa viac reálnych vecí. Želiezovciam chýba duch mesta, čo je paradox, pretože sú mesto, ale často pôsobia skôr ako veľká dedina. Chýbajú nielen nové chodníky, ktoré sa začali robiť tesne pred voľbami, ale treba toho oveľa viac. Za posledné roky sa tu naozaj veľa nespravilo. Domnievam sa, že treba podporiť domácich podnikateľov a nielen zadávať prácu cezpoľným, na toto všetko existujú zákonné možnosti.“ Spomína, že prešiel kus sveta a videl aj skutočne malé mestá, ktoré napriek tomu boli veľmi moderné, a to by chcel dosiahnuť aj v Želiezovciach.

661952:gallery:true:true:true

S manželkou Michaelou a so synom Milanom doma v Želiezovciach.

S aférou do volieb

„V politike nie sú dopingové kontroly, však?“ obráti na žart otázku, či si trúfa kandidovať na post primátora napriek tomu, že ho ako športovca prichytili dvakrát so zakázanou látkou v tele. A tiež jeho zverenca a švagra kladivára Miloslava Konopku, ktorý do mestského zastupiteľstva kandiduje za poslanca. „Máte pravdu, niektorí to vnímajú skutočne škandalózne, toto však nechám na posúdenie iným. Na šport si spomínam len v tom najlepšom, hlavne po čase na tie zlé veci človek zabúda. Teraz, keď som už v civile, celý ten antidopingový systém sa mi zdá smiešny. Pamätám si, keď bol na zozname zakázaných látok aj kofeín a musel som zvažovať, či si vôbec môžem dať o jednu kávu viac. Športovci a atléti zvlášť sú jediná skupina, ktorá je takto ostro testovaná. Existujú však športy, kde sa tieto skúšky nerobia, pretože to jednoducho silná loby nedovolí, nechcú žiadne škandály, aby im neodchádzali sponzori. Ale to je na dlhé rozprávanie. Bolo by to všetko v poriadku, keby boli testovaní všetci, napríklad aj vy, politici, manažéri... Antidopingové testy vychádzajú z predpokladu, že všetko musí byť prirodzené, tak potom čo súťaže krásy?“ hovorí Milan Haborák. „Na šport som určite nezanevrel ani nezanevriem. A toto je príležitosť, aby som uviedol na správnu mieru informáciu o mojom doživotnom zákaze. Mám zakázanú športovú činnosť, ale nie trénovanie ani funkcionárčenie. Šport ma naučil bojovať a nevzdávať sa, aj preto by som bol rád, keby som spolu s novými ľuďmi dostal vo voľbách šancu posunúť toto mesto ďalej.“

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×