Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Maskot rodinnej firmy sa dostal do finále Talentmanie

27.10.2010 (43/2010) Prvé peniaze zarobil ako osemročný, keď bubnoval na dedinskej zábave. „Bol ich plný klobúk,“ spomína Peter Ondria (39) alias slovenský Armstrong.
Maskot rodinnej firmy sa dostal do finále Talentmanie
6 fotografií v galérii
Peter Ondria vie svoj hendikep majstrovsky zúročiť.
Autor fotografie: Peter Ličák

Podnikanie má jednoducho v krvi. Preto zvláda taký široký záber. Podniká s armstrongovským „chorým“ hlasom, s trúbkou i s buchtami na pare. A tak trochu aj so svojou výškou. Peter Ondria vie svojich 151 centimetrov majstrovsky využiť v šoubiznise, v talentovej šou i v obchodovaní fi rmy, ktorú vlastní s troma staršími bratmi. Iní by mali celoživotné komplexy, on svoj hendikep vie zúročiť. S citom, nevtieravo. Ale aj to treba vedieť.

Peniaze do klobúka

„V tom klobúku sa mi nazbieralo zo dvesto korún, čo na vtedajšie časy bol veľký peniaz, možno ani doktor za deň toľko nezarobil,“ spomína na svoj prvý zárobok, ku ktorému prišiel po boku brata Jozefa. „A hneď som tie peniaze vrazil do parády. Kým moji kamaráti chodili v menčestrákoch, ja som si v Tuzexe na prešovskom korze za prvý zárobok kúpil rifle. Vtedy sa kdesi v mojej duši usadilo presvedčenie, že peniaze sa dajú zarobiť aj na talente. Nie, nemal som túžbu byť bohatý, mať plné vkladné knižky, iba som chcel pomôcť rodičom, ktorým Boh požehnal päť detí.“

661907:gallery:true:true:true

Aj dnes si občas rád sadne za bicie.

Vlastne ani inú možnosť, ako zarobiť pár korún pri muzike, nemal. Raz sa s kamarátmi, to mohol mať tak desať rokov, pobral na lúky pod Braniskom. Mali nakladať balíky slamy na vlečku. Brigáda na družstevnom poli sa však skončila fiaskom. Bodaj by nie, keď vidly boli dvakrát také vysoké ako Peter.

V osemdesiatych rokoch bolo len vo Víťazi päť kapiel. „Konkurencia bola obrovská, kto sa chcel na trhu uchytiť, musel na sebe poriadne zapracovať,“ spomína na roky, v ktorých už vážnejšie začal uvažovať o pôsobení v šoubiznise, hoci vtedy toto slovo u nás veľmi známe nebolo. „V tom čase každé chlapčisko na dedine vedelo ako-tak mlátiť do bubnov alebo hrať na gitare. Tak som sa preorientoval na klávesy, lebo tam bola o dobrých hráčov núdza. Naša skupina Kraken vtedy fičala jedna radosť, nebolo soboty, aby sme kdesi nehrali. To bolo prvé slovenské podnikanie na socialistický spôsob.“

Rozváža obedy

Bola to však iba akási predohra vážnejšieho podnikania. To, že sa ako slovenský Armstrong chytil v šoubiznise, nikoho neprekvapilo. Ale keď si pred pätnástimi rokmi s bratmi otvorili vo Víťazi rodinný podnik, všade sa ozývalo: „Počuli ste novinku? Armstrong sa dal na podnikanie.“ Aj keď jeho soboty a nedele boli a stále sú na tri, štyri mesiace dopredu vypredané, ešte stále mu ostávalo voľných päť dní v týždni. „Ľútostilo sa mi ich len tak premrhať, tak sme s bratmi začali uvažovať, či by sa moje meno nedalo nejako dobre zužitkovať v podnikaní. Uvažovali sme nad všeličím, napokon sme sa rozhodli, ani neviem prečo, pre výrobu knedlí a buchiet na pare.“

661908:gallery:true:true:true

Pri výrobe knedlí a buchiet kraľuje Petrova švagriná Martina Ondriová.

Najstarší brat Jozef, pri ktorom sa Peter naučil zarábať prvé korunky, je vyučený kuchár. A tak dostal vo Víťazi na starosť reštauráciu. V doline od Širokého po Richnavu má dobrú povesť, azda niet krstín, svadby, rodinnej oslavy, aby sa nekonala v reštaurácii Armstrongs. Vlado (49) je síce vyučený elektrikár, ale v očiach bratov je hlavou firmy, ktorá v doline skúpej na pracovné príležitosti dáva obživu takmer štyrom desiatkam ľudí. O rok mladší Štefan sa venuje autodoprave, rozvozu buchiet a knedlí. „A čo ja? Ja som prosto ako Armstrong maskotom firmy,“ smeje sa Peter popod fúziky.

661909:gallery:true:true:true

„Buchty boli výborné,“ ďakuje Petrovi Ondriovi vďačná zákazníčka.

„A je to veľmi dobrý maskot, lepšieho sme si ani nemohli vybrať,“ zapojí sa do debaty šéf firmy Vlado Ondria. „Keď prídem do niektorej reštaurácie alebo obchodu ponúknuť naše výrobky, najprv si ma premerajú pohľadom, a keď sa uistia, že moja výška sedí, položia mi otázku, či som azda bratom slovenského Armstronga. A hneď je obchodné rokovanie ústretovejšie,“ komentuje vplyv maskota firmy na jej úspešnosť Vlado. „Ale aby ste si nemysleli, že okrem toho Peter ozaj nič iné pre náš rodinný podnik nerobí, tak vám musím povedať, že počas pracovných dní má na starosti rozvoz obedov z našej reštaurácie pre pracovníkov firiem z blízkeho okolia.“ Viac prezradiť o svojom populárnom bratovi nestihne, lebo všemocný mobil ho odvelí kdesi na druhý koniec doliny.

Dobrý degustátor

Pri výrobe knedlí a buchiet kraľuje Armstrongova švagriná Martina Ondriová. Na maskota firmy nám prezradila, že je výborným degustátorom. „Naše buchty sú plnené lekvárom, čokoládou, makom, tvarohom, čučoriedkami. Keď máme novú plnku, prvé buchty dáme ochutnať Peťovi. Má maškrtný jazýček, keď povie, že je to výborné, ideme s tovarom na trh.“

661910:gallery:true:true:true

Po pätnástich rokoch podnikania sa mu podarilo postaviť dom, kde sa rodina chystá osláviť vianočné sviatky

Štvrtinový podiel zo zisku rodinného podniku a peniaze, ktoré zarobil v úlohe dvojníka nesmrteľného kráľa džezu, investoval Peter Ondria do výstavby rodinného domu vo Víťazi. „Keby mi bratia, ďalšia rodina a dobrí kamaráti nepomohli na stavbe, úspory z pätnásťročného podnikania by mi veru neboli stačili.“ Okrem firmy, Talentmanie, kde sa prepracoval do finále, a víkendových vystúpení po celom Slovensku sa teraz jeho myseľ upriamuje na to, aby s manželkou Dášou (31) a dcérkami Sofiou (5) a Pavlou (2) oslávil tohtoročné Vianoce v novom príbytku. Že sa mu táto životná túžba splní, nepochybujeme.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×