Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Trampská láska: Keby nebolo mandolíny, nestretnú sa

13.10.2010 (41/2010) Keď Čárli a Kavka vezmú mandolíny a zahrajú, nikto by neveril, že už presiahli osemdesiatku. Manželia Vallovci patrili medzi špičku trampských mandolinistov.
Trampská láska: Keby nebolo mandolíny, nestretnú sa
8 fotografií v galérii
Vždy keď obaja začnú hrať, akoby sa vrátil čas.
Autor fotografie: Miro Miklas

Ešte aj dnes hrávajú na potlachoch i kamarátom trampom na pohreboch a na tie krásne roky im zostali nostalgické spomienky. Svorne vravia, že keby nebolo mandolíny a trampingu, zrejme by sa nikdy nestretli.

Začiatky

„Keď som mal asi tri roky, v Bratislave vznikla osada Starí Tuláci a s nimi chodili moji strýkovia a tety a občas ma brávali so sebou,“ spomína Čárli (81). Jeho otec mal potravinový obchod na Liptovskej ulici v Bratislave a na vedľajšej boli vtedy staré osady. Kamaráti z nich po večeroch vyhrávali. Lákalo ho to, pretože ako štrnásťročnému mu rodičia kúpili gitaru.

„Sused, ktorého sme volali Sleepy, mi vtedy povedal, že majú prísť nejakí chlapci, ktorí boli na prvom vandri. Rozprávali nám, ako sa im tam veľmi páčilo. Tak sme našli flek medzi Mariatálom (Mariánkou) a Malým Slavínom v Malých Karpatoch, na ktorý sme potom roky chodievali. Nazvali sme sa Lišiaci, lenže takáto osada už existovala. Zmenili sme to na Colorado. O dva roky sa k nám však pridružil mandolinista Kekso, ktorý nám urobil v Mariatáli jednu nepríjemnosť. Osadu sme teda premenovali na Eldorado a to nám už zostalo,“ pokračuje. Písal sa vtedy rok 1945. Základných členov a hudobníkov bolo asi šesť až osem. Tri-štyri mandolíny, dve gitary.

Hoci roky bežia, vydržalo im to dodnes. 8 fotografií v galérii Hoci roky bežia, vydržalo im to dodnes. Zdroj: Miro Miklas

„Nemali sme sa kde schádzať, až niekto vymyslel, že v reštaurácii u Tvarožka, oproti Saleziánom na Miletičovej ulici, je vzadu malá miestnosť. Riaditeľ nám ju na každý štvrtok prepustil,“ hovorí.

Krčmičky a festivaly

Postupne sa k nim pridávali ďalší, niekedy ich bolo dvadsať aj tridsať, ale von chodievali len spomínaní ôsmi. „V roku 1946 mala najlepšia spievajúca osada Florida na Slovensku tretie výročie. Pozvali nás do takej krčmičky na oslavu. Vtedy som chodil na reálku a traja členovia boli moji spolužiaci. Raz sme dokonca vystúpili u Saleziánov v prestávke divadla. Profesor Halász založil na našej reálke stotridsaťčlenný súbor Ozvena. Sto spevákov a tridsať hudobníkov. Bol som tam sólista na mandolíne. Teraz jeho syn, voláme ho Váňa - trampské meno má Tomy Lovec, niekedy hráva s nami, pravidelne sa schádzame. Je z osady Jicarilla. Na gitare s nami hráva aj profesor Fischer,“ vysvetľuje Čárli.

Kavka zamlada. 8 fotografií v galérii Kavka zamlada. Zdroj: Miro Miklas

Kavka na scéne

Na Mikuláša ich v roku 1946 osada Zlatá Hviezda pozvala na Nálepkovu ulicu (terajšia Pánska) na zábavu, aby hrali do tanca. „Stala sa však strašná vec. Zle narazili drevený sud s pivom a celá sála bola asi do výšky dvadsať centimetrov plná peny. Zbalili sme nástroje a odišli sme do vinárne na Vajnorskú na Mikulášsku zábavu Živeny. Sedela tam skupinka dievčat a kamoši mi vravia: Tá copatá na teba stále pozerá. Zober ju do tanca. Hanbil som sa, no napokon ma vyburcovali. Povedala mi, že oslavuje sedemnásť rokov a rodičia ju pustili na zábavu, no o desiatej musí byť doma. Náš šerif Kid vymyslel, že ju pôjdu vypýtať, aby mohla zostať dlhšie. Dovolili jej do jedenástej. Tancovali sme ešte a potom sme sa rozlúčili,“ pokračuje Čárli v spomienkach.

Eldorado po vystúpení na Speváckych pretekoch v roku 1949. 8 fotografií v galérii Eldorado po vystúpení na Speváckych pretekoch v roku 1949. Zdroj: Miro Miklas

O pol roka vystupovali u Saleziánov. „Kid ju vtedy zbadal aj s nejakou kamarátkou. Oslovili sme ich, či ich môžeme vyprevadiť. Ona ma spoznala, no ja som si ju splietol s iným dievčaťom. Potom som sa veľmi hanbil. Mali sme ísť do kina, vravel som Kidovi, aby šiel namiesto mňa, no nechcel. Tak som išiel a už nám to spolu zostalo,“ smeje sa Čárli a Kavka tiež.

Krátko potom ju prijali do osady a ani netušili, aký je to mandolínový talent. „Kedysi neďaleko dnešného Istropolisu existovala osada Savana. Boli to bratia Brožovci, fantastickí mandolinisti. Poznala som ich a veľmi som chcela hrať na mandolíne,“ dodáva Kavka. Odkukala od nich grif a dnes hrá výborne, väčšinou druhý hlas.

Pevné jadro osady. Čárli hore druhý zľava. 8 fotografií v galérii Pevné jadro osady. Čárli hore druhý zľava. Zdroj: Miro Miklas

A ako sa dostala k prezývke? „Bolo to v časoch, keď prišli k nám do osady dievčatá a jedno z nich sme volali Čierna Kavka. Manželke zostala Kavka, pretože mávala čierne copy skoro až po pás. Bola v osade pokladníčkou a za každé neslušné slovo sme jej museli platiť po päť korún,“ pokračuje Čárli. Za zmienku stojí aj fakt, že hoci boli dievčatá členkami osady, do svojho kempu v lese chodievali iba chlapci. Dievčatá s nimi na noc nesmeli. „Päť rokov sme spolu chodili a prisahal som jej mame, že spolu nebudeme nič mať. V dnešnej dobe je to inak a keby sme boli mladí teraz, tak sme asi iní,“ smeje sa Čárli.

Nešťastie na Dunaji

V roku 1948 sa stala v Eldorade tragédia. V Dunaji pod Slovnaftom vo vtedajšej Micherovej zátoke sa utopil šerif Kid. „Kavka si od mamy požičala šatku, tá jej povedala, že ju nesmie stratiť. Kid, keď išiel preplávať Dunaj, si ju uviazal na hlavu. Keď sa začal topiť, kamarát Joe - Jožo Skovaj, ktorý ho zachraňoval, ho chcel chytiť za vlasy, no zostala mu v ruke iba šatka. Kidovo telo nikdy nenašli a my sme prestali chodiť na Dunaj. Šerifom sa potom stal Franc,“ hovorí Čárli. Tramping nebol v minulom režime u súdruhov veľmi obľúbený, istý čas bol aj zakázaný. Chodievali tajne.

Na svojom fleku mali drevené podsady, na ktoré potom iba postavili stany. 8 fotografií v galérii Na svojom fleku mali drevené podsady, na ktoré potom iba postavili stany. Zdroj: Miro Miklas

V roku 1949 bola súťaž v trampskej piesni v Rači. V porote bol Janko Matuška z rozhlasu, legenda československého trampingu Bob Hurikán a ďalší. „S piesňou Je na západ cesta dlouhá sme získali druhú cenu, no Janko Matuška povedal, že sme spievali nevhodnú pieseň. Stiahli nám dva a pol bodu. Prvá bola Florida, druhý Uncas a my sme napokon skončili tretí,“ vraví. Chodili na ďalšie súťaže, konkurentmi im boli Florida a Utah, ktorý bol známy tým, že mali plno mandolinistov. Iné osady mali iba gitary.

Nová chata

„V päťdesiatom druhom som musel narukovať. Slúžil som u letcov, kde som mal zostať tri roky. Písal som domov Kavke, ako tam budem dlho, ona vybavila všetky doklady a vzali sme sa. Civilne v októbri a na Vianoce sme mali obrad v kostole. Na vojne boli so mnou i Joe a Imro z Eldorada. Vytvorili sme hudobnú skupinu - Joe hral na mandolíne a gitare a Imro na gitare. Vznikol tam spevácky súbor, kde boli aj dievčatá. Bola to paráda, keď sme urobili program,“ spomína ďalej. Po jeho návrate domov malo Eldorado mŕtve obdobie. Chlapci odchádzali na vojnu, iní sa ženili, mali malé deti.

Kavka a Čárli sa zobrali v roku 1952. 8 fotografií v galérii Kavka a Čárli sa zobrali v roku 1952. Zdroj: Miro Miklas

Čárlimu a Kavke sa v roku 1954 narodila dcérka, no ako polročná zomrela v spánku. O osem rokov neskôr prišla na svet Zuzka. „Chodievali sme všetci do Karpát, mala dva mesiace a už bola v lese. Mali sme tam podsady, na ktoré stačilo postaviť stany. Neskôr sme ju brávali na potlachy a nechávali sme ju na pár hodín v horárni na Horvátke,“ dodáva.

Od roku 1974 sa domovskou chatou osady stal Čárliho zrub na Košarisku. 8 fotografií v galérii Od roku 1974 sa domovskou chatou osady stal Čárliho zrub na Košarisku. Zdroj: Miro Miklas

Začiatkom sedemdesiatych rokov sa im podarilo kúpiť kúsok zeme na Košarisku, vybavili si stavebné povolenie a svojpomocne s kamarátmi trampmi postavili chatu. Jadro Eldorada sa prenieslo tam.

Tramping v krvi

Dvadsaťpäť rokov hrali a spievali s osadou Utah po celej republike. V 1970 vystupovali aj na Porte v Ústí nad Labem, skončili na štvrtom mieste. Hrali a spievali na Ztracenke, v najstaršej trampskej osade v Československu. „Jediní sme spievali štvorhlasne. Keď sme spievali v osade Kamarad na Divokej Orlici pieseň Svatojánske proudy, prišiel k nám nejaký pán a povedal: Vy ste to krajšie zaspievali, ako je to v origináli. Bol to Jenda Korda, autor spomínanej piesne,“ usmieva sa Čárli.

Roky plynuli a z osady Eldorado zostali aktívni už iba oni dvaja, trinásť členov zomrelo a ďalší sú pasívni. Zostali fotky, vlajky a drevené placky na stenách. Ich mandolíny a gitara sú však vždy naladené, a keď spustia, akoby sa vrátil čas.

 


Vyprážané vajcia
Zuzana Kubovčíková o nečakaných slovách od manžela: Týmto ju úplne odrovnal!
Etnologička: Veľká noc? Znie to pozoruhodne, no komunisti mali so „Sviatkami jari“ vlastne pravdu

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×