Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hydroekológ Michal Kravčík: Povodniam sa dá zabrániť

02.09.2010 (36/2010) Obete na životoch, miliónové škody, zničené majetky. Povodne, ktoré toto všetko spôsobujú, nás postihujú čoraz častejšie.
Hydroekológ Michal Kravčík: Povodniam sa dá zabrániť
8 fotografií v galérii
Problém s povodňami sa dá vyriešiť do troch-štyroch rokov.
Autor fotografie: Peter Korček

„Riešenie je jednoduché a lacné,“ tvrdí hydroekológ Michal Kravčík (54).

Prečo nás v poslednom čase zaplaví všetko, čo spadne z oblohy?

Je to spôsobené stavom vody v krajine. Pretvárame ju na svoj obraz, všetko zastrešujeme, betónujeme a asfaltujeme, dažďovú vodu odvádzame odkvapovými rúrami a poklopmi do podzemných kanálov a potom nastáva zaujímavý fyzikálny jav. Slnečné teplo stále tečie do krajiny, a ak je v nej voda, tak sa tá energia spotrebuje na jej vyparovanie. Keď tam voda nie je, keď ju odkanalizujeme, tak sa krajina vysúša a zároveň sa energia Slnka nemá na čo spotrebovať. Ohrieva teda pôdu a zároveň sa uvoľňuje do atmosféry. Sálavé teplo potom logicky aj fyzikálne vytláča mraky do kopcov. Tam sa to navrství a spadne. Zrážky, ktoré v minulosti padali na väčšiu plochu a v menšej intenzite, tak padajú na menšiu plochu a vo väčšej intenzite. To sú tie takzvané prívalové dažde a túto vodu krajina dnes nie je schopná udržať.

Krajinu pretvárame stáročia, intenzívne betónujeme možno šesťdesiat rokov. Prečo máme tento problém až teraz?

Pretváranie krajiny je proces a ubúdanie vody tiež. Ono to drží, drží a raz to praskne. Tak ako keď niečo donekonečna naťahujete. Okrem toho, v minulosti boli bariéry, kde voda, keď padla na svah, mala príležitosť vsiaknuť a vypariť sa. My sme však za posledných päťdesiat rokov odvodnili rozsiahle lány poľnohospodárskej krajiny, zlikvidovali sme medze a mokrade. V tom je to poškodzovanie krajiny – urbanizačná, poľnohospodárska, lesná činnosť a tiež dopravná infraštruktúra.

628383:gallery:true:true:true

Nemôžeme prestať stavať a obrábať pôdu.

Samozrejme, ale ide o technológie manažmentu dažďových vôd. Nemusíme vode ubližovať. Keď staviam a rozvíjam Bratislavu alebo Košice, musím myslieť na to, aby som mal zdravú klímu. A zdravá klíma je to, aby sa voda vyparovala a čistila ovzdušie. Mali by sme hľadať alternatívne riešenia. Napríklad keď padne dažďová voda na strechu, musíme ju odvádzať do kanála?

To nie, v záhradách sa dá napríklad zberať do sudov a využívať na polievanie.

Pravdaže. Alebo si môžete urobiť jazierko, ako súčasť záhradnej architektúry. Voda spríjemňuje prostredie. Keď tú dažďovú nechám vyparovať a neodtečie preč, neprispieva k povodni.

Chcete povedať, že nás pred povodňami môžu ochrániť záhradné jazierka?

Robme ich! Toto je priestor v tej drobnej architektúre. Napríklad v školách by mohli, aj z hľadiska environmentálnej výchovy, zberať dažďovú vodu, nechať ju v školskej záhrade, prípadne ju recyklovať. Prečo ju nevracať do systému, prečo na sanitáciu používame pitnú vodu a tú zo svojho prostredia kanalizujeme? Toto je chorý systém, ktorý musíme vyriešiť.

A ako chcete národ donútiť, aby si v záhradách budoval jazierka?

Nejde o drezúru, treba naštartovať mechanizmy a motivovať. A potom, nie sú to iba záhradné jazierka. Na verejných priestranstvách môžeme napríklad robiť bioklimatické záhrady ako v USA, kde je to obrovský hit. Dažďovú vodu zberajú a používajú na zavlažovanie.

627388:gallery:true:true:true

Tadiaľto sa nedávno rútila prívalová vlna na obec Malá Lodina. Starostka Adriána Fečková, zástupcovia košických Mestských lesov a Michal Kravčík riešia, ako tomu v budúcnosti zabrániť.

Vieme to riešiť aj pri cestách. Na lesných sa dajú jednoducho urobiť odrážky. Zo svahu na košickom sídlisku KVP už napríklad vďaka jednému projektu ani kvapka dažďovej vody neodteká preč. Je to nad tenisovým areálom, kde mal predtým majiteľ po výdatných dažďoch niekoľkokrát ročne bahno na kurtoch. Stačilo svah upraviť a je po probléme.

Na Slovensku spadlo za sedem mesiacov viac zrážok, než je priemerný ročný úhrn. Boli by tieto opatrenia účinné aj pri takýchto extrémoch?

V Košiciach to funguje. Všetky dažďové kvapky zostali v teréne, postupne vsakovali a vyparovali sa.

627387:gallery:true:true:true

Na košickom sídlisku KVP už problém so zaplavovaním tenisových kurtov (dolu) nemajú. Stačilo upraviť svah.

A koľko dní tam súvisle pršalo?

Takisto ako inde na Slovensku.

Čiže podľa vás môžeme aj v tejto fáze urbanizácie, poľnohospodárskej a lesnej činnosti ten nepriaznivý vývoj spomaliť, zastaviť alebo dokonca zvrátiť?

Samozrejme. Lenže u nás bola doterajšia koncepcia protipovodňovej ochrany postavená na regulácii vodných tokov. Tá síce môže ochrániť danú obec, no zvyšuje riziká pre ďalšie, ležiace pod ňou. Keď spravíme na hornom toku ktoréhokoľvek povodia reguláciu, urýchľujeme tým odtok vody a špičkujeme povodňové vlny. Táto cesta vedie do pekla. Oveľa jednoduchšia, lacnejšia a efektívnejšia je orientácia na prevenciu, teda zadržanie dažďovej vody v krajine. Ak totiž zadržím nejaký kubík vody v hornej časti povodia, automaticky prispievam k protipovodňovej ochrane všetkým obciam dole.

Ľudia, ktorých záplavy postihujú, zrejme očakávajú riešenia, ktoré budú nielen účinné, ale aj rýchle.

Protipovodňový program na princípe zadržiavania vody sa dá spraviť hneď. Urobíte hocijakú hrádzku alebo jamu, dažďová voda neodtečie do potoka a neprispeje k povodni. Tieto opatrenia sú veľmi jednoduché a dajú sa masovo rozbehnúť. Keby sa našla dobrá vôľa aj v štátnej politike, aby to ľudí motivovalo, tak som presvedčený, že do troch-štyroch rokov máme problém povodní vyriešený. Dnes to urobím, zajtra to funguje a nemusím rok pripravovať projekčne veľké investície a potom ich rok realizovať.

Prečo sa to tak nerobí, keď je to, ako vravíte, také účinné?

Lebo sa na tom nedá zarábať.

A nebude to tým, že nie je zaručené, že by to fungovalo aj celoplošne, nie iba niekde na malom svahu na sídlisku?

Keď sa nechce, tak sa hľadajú všetky možné argumenty, aby sa niečo nerobilo. Je to otázka dobrej vôle a rozhodnutia. Myslím si, že mechanizmami, ktoré boli naštartované ešte za socializmu a podporovali len veľké investície a výstavby priehrad, sme devastovali krajinu a tým sme dospeli k tomuto stavu.

Chcete teda povedať, že priehrady, ktoré sme na Slovensku postavili, sú zbytočné?

Viete, ja som vyštudoval priehrady, ale počas pôsobenia vo výskume som zistil, že je to príliš luxusné riešenie. Keď nemáme vitálnu krajinu, tak priehrada problém nevyrieši.

627386:gallery:true:true:true

Takto vyzeral Žitný ostrov v roku 1965, keď sa vylial Dunaj.

Lenže napríklad Gabčíkovo nám pri veľkej vode v roku 2002 pomohlo. Neopakovala sa situácia z roku 1965, keď Dunaj zaplavil Žitný ostrov...

Všetko je relatívne. Vidím tam množstvo rizík a Gabčíkovo je jedna z najrizikovejších stavieb v strednej Európe, pretože bolo postavané na hydrológiu minulého storočia, a tá sa mení. Vidíte, čo sa deje s extrémnymi zrážkami.

Vtedy však nikto nemohol predpokladať také výkyvy počasia, akých svedkami sme dnes.

To je v poriadku, ja hovorím o rizikách do budúcnosti. Priehrady nechajme v takom stave, v akom sú, alebo ich zrevitalizujme, ale zároveň sa starajme o krajinu. Treba riešiť hydrológiu v povodí tak, aby neboli veľké prívalové prítoky do nádrží, aby sa nezvyšovalo riziko bezpečnosti a zároveň aby sa z plochy povodia nezbierali všetky sedimenty, konáre a odpad. Pozrite sa napríklad na Ružín, to je smutný príbeh. Začnime revitalizovať krajinu a potom aj priehrady budú skvelými klenotmi na udržateľný rozvoj. Budúcnosť ukáže, či treba nejaké ďalšie alebo nie.

Predstavme si teda, že opatreniami, ktoré ste spomínali, dokážeme na celom Slovensku zadržať dažďovú vodu a nebudeme ju posielať do vodných tokov. Nebudeme mať už nikdy povodne?

To je trochu pritiahnuté za vlasy. Znížime riziká povodní.

Takže stopercentne účinné by to aj tak nebolo?

Ale veď ani žiadna priehrada nie je stopercentne účinná. Ak by sme to riešili plošne, určite budú menšie prívalové dažde a určite by sme po dvoch dňoch dažďa neutekali na strechy. O toto ide. Keď v minulosti pršalo, začala voda stúpať po troch-štyroch dňoch. Teraz sa to deje v momente.

627391:gallery:true:true:true

Povodne sa nevyhýbajú ani Bratislave. Takto ju Dunaj zatopil v lete 2002.

Nedeje sa to iba u nás. S povodňami a prívalovými dažďami majú problémy aj inde, napríklad v Rakúsku, ktoré sa považuje za „zelenú“ krajinu.

Opakujem, prívalové dažde spôsobuje ľudská činnosť. Horúce plochy, ktoré vznikajú v rôznych častiach Európy a sveta, vytvárajú prídavok energie do atmosféry, sálavé teplo vytláča mraky do kopcov a tam sa to v chladnom prostredí vyleje. Preto sú horské oblasti tak veľmi poznamenané. To je odpoveď aj na Rakúsko, ktoré je hornaté. Takisto Švajčiarsko, Bavorsko, Francúzsko či Taliansko, tam sú tiež Alpy. Všetko so všetkým súvisí.

Stačilo by potom, keby sme opatrenia, ktoré ste spomínali, urobili na Slovensku? Nemuseli by rovnako postupovať aj okolité krajiny?

Komunikujeme a máme už pripravenú prezentáciu s jedným členom maďarskej vlády. Maďari majú o tento program veľký záujem, takisto Česi a spolupracujeme aj s Poliakmi. Niekto s tým musí začať, lebo európska vodná politika potrebuje inováciu a nové náhľady. Slovensko by mohlo ukázať moderný spôsob integrovaného manažmentu ochrany vodných zdrojov tak, aby sme nemali povodne, aby sme mali dostatok vody, aby bola stabilná a zdravá krajina aj klíma.

Je tu však aj otázka zodpovednosti a vy ako občiansky aktivista síce niečo navrhujete, ale žiadnu nenesiete. Keby vašu koncepciu niekto prijal a realizoval, bol by zodpovedný aj za výsledok, teda za to, keby to nefungovalo.

Ale veď ja chcem zodpovednosť. Som presvedčený o tom, čo robím, a nikdy v živote mi nenapadlo robiť drahé veci. Otázka je, prečo sa mi niekto bojí tú zodpovednosť dať. Aj v zmysle občianskeho práva. Prečo mi stále niekto navrhuje niečo, čo nechcem? Prečo mi stále niekto tlačí kaleráby do hlavy, že mám piť vodu z Tichého potoka, kde sa má pre priehradu zlikvidovať päť obcí? Veď to nie je kultúrne a ja sa budem búriť. Chcem piť čistú, pramenistú vodu, lebo je to je živá voda a v priehradách je voda karcinogénna, mŕtva. A všetkým prajem, aby pili čistú a pramenistú vodu.

627390:gallery:true:true:true

Vodné dielo Gabčíkovo je podľa Kravčíka jednou z najrizikovejších stavieb v strednej Európe.

Premiérka Iveta Radičová teraz ohlásila vznik nového protipovodňového programu. V čom by mal byť podľa vás iný než doterajší?

Starý program bol postavený vyslovene na princípoch regulácie, na reparácii hrádzí a podobne. Kritizoval som ho, pretože neriešil prevenciu. Za bývalej vlády sa zrealizovalo tuším 33 projektov za 550 miliónov korún a tieto peniaze išli do regulácie potokov. To je nesystémové riešenie. Na jednom mieste síce bezpečnosť občanov vyriešili, ale všetkým ďalším obciam pustili vodu na hlavu. Toto treba zásadne zmeniť a orientovať sa na prevenciu. Môže to dávať fantastické príležitosti – od vyriešenia problému až po vytvorenie tisícok pracovných príležitostí.

Chceli by ste sa na ňom podieľať?

Už robím kroky. Podarilo sa mi ovplyvniť, že vzniká funkcia vládneho splnomocnenca pre rozvoj územnej samosprávy a protipovodňovej ochrany. To nebolo v pláne. Keď som bol na stretnutí premiérky s mimovládnymi organizáciami, tak som povedal, že je síce fajn, aby sme mali splnomocnenca pre mimovládne organizácie, ale oveľa väčší problém vidím v povodniach a v živelných pohromách. Povodeň totiž zasahuje do jedenástich sektorových politík a nie je len otázkou jedného rezortu. Týka sa bezpečnosti, životného prostredia, poľnohospodárstva a tak ďalej. Je to otázka vôle a chcenia. Keď je človek o niečom presvedčený a chce to robiť, výsledok príde.

Vodné dielo Gabčíkovo je podľa Kravčíka jednou z najrizikovejších stavieb v strednej Európe.
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×