Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Živé antidepresíva vracajú chuť do života pacientom psychiatrie

27.08.2010 (35/2010) Stiesnený pocit z kremnickej psychiatrie rozptýli pohľad na zvieratá, ktoré pomáhajú pacientom postaviť sa z bahna vlastných osudov opäť na nohy.
Živé antidepresíva vracajú chuť do života pacientom psychiatrie
8 fotografií v galérii
Každý kôň má inú povahu, podľa toho sa prideľuje k pacientom.
Autor fotografie: Miloš Lacko

Okrem rodinky pávov, lamy, kôz, cvičeného psa a poníkov ho tvoria aj štyri kone z hipoterapeutického tímu. Tie dokážu pri liečbe niekedy viac než niekoľko špičkových psychiatrov s najmodernejšími liekmi. „Počas štyroch rokov nášho fungovania sme nemali jediný problém, pacienti sa snažia spolupracovať. My im ukážeme cestu, po ktorej však už musia ísť sami. Kôň je jedinečný rehabilitačný prostriedok, ktorého pohyb nedokáže napodobniť žiadny stroj,“ hovorí hipologička Veronika Sklenková.

Kôň na mieru

Nastavenie hipoterapeutickej liečby závisí od viacerých faktorov, tým základným je dobrovoľnosť. „Nikoho, samozrejme, nenútime. Psychológovia a fyzioterapeuti by mali na základe individuálnej diagnózy určiť, aký typ koňa je pre konkrétneho pacienta vhodný. Z našich štyroch je tu napríklad kobylka Funny, s ktorou sa najlepšie chodí, Taro je zasa vhodný na náročnejšie prípady a dokáže absorbovať aj ťažkú detskú mozgovú obrnu,“ vysvetľuje Veronika Sklenková.

624776:gallery:true:true:true

Strach z veľkých koní odbúravajú najmä u detí tieto milé poníky.

Niekoľko malých poníkov pomáha najmä detským pacientom na počiatočné odbúranie strachu z ich väčších štvornohých kolegov. Samotné kone neprechádzajú špeciálnymi skúškami, za ich správanie zodpovedajú certifi kovaní hipológovia. Nielen tých kremnických by potešilo, keby sa do celého procesu aktívnejšie zapájalo čo najviac lekárov.

Držia ju pri živote

Mladá pacientka Zuzka bojuje okrem následkov detskej mozgovej obrny aj s ťažkou psychickou poruchou. Z najhorších stavov ju dokážu vytiahnuť práve kone. „Pod vplyvom cyklicky sa vracajúcej depresie prichádzam do nemocnice väčšinou s rozhodnutím radšej zomrieť než žiť. Stačí však niekoľko dní v spoločnosti štvornohých lekárov a smútok sa začína strácať. Dodávajú mi množstvo energie, ktorá postupne prerazí moje depresívne nálady. Okrem toho sa mi v krátkom čase výrazne zlepšili pohybové schopnosti,“ teší sa Zuzka, ktorú už dnes „baby od koní“ vnímajú skôr ako kamarátku než pacientku.

624777:gallery:true:true:true

Práca pri koňoch si vyžaduje 24 hodín denne, pomáhajú aj dobrovoľníčky.

„Za dva mesiace urobila také pokroky v motorike, že boli prekvapení aj jej rodičia. Vždy keď má čas, príde na návštevu,“ chváli ju Veronika. Podobných príbehov o vrátení chuti do života by mohla kremnická psychiatria napísať oveľa viac.

Boj v provizóriu

Vďaka sponzorovi Martinovi Svitkovi môžu kremnickí hipológovia bezplatne využívať priestory na ustajnenie a výbehy pre kone, na prvý pohľad je však jasné, že areál nutne potrebuje fi nančnú injekciu. No peniaze chýbajú. „Koníky si na seba zarábajú počas víkendov komerčným jazdením. Z toho platíme krmivo, výstroj, veterinára či kováča. Na investície do areálu prakticky nič neostane. Pritom by bolo treba dokončiť jazdiareň, vybetónovať a predovšetkým nanovo zastrešiť maštaľ, kým nám súčasná strecha nespadne na hlavu.

624779:gallery:true:true:true

Do areálu treba nutne investovať, nie sú však na to peniaze.

Napriek ústretovosti majiteľa areálu sa to bez ďalších sponzorov a projektov nedá,“ povzdychne si Veronika, ktorá sa môže spoľahnúť aspoň na asistenciu dobrovoľníkov. Počas týchto prázdnin pomáha pri koňoch mladá brigádnička z Poľska, ťažšiu robotu zabezpečujú v rámci ergoterapie samotní pacienti, najmä liečení alkoholici a narkomani.

Veselá šampiónka

Prominentným členom zvieracieho osadenstva je Veronikina Border kolia Asida. Dvaapolročná sučka je držiteľkou titulu najlepšej canisterapeutky roka na Slovensku. Pracovný čas trávi vo svojej „kancelárii“, odkiaľ chodí potešiť pacientov. Kým s deťmi dokáže donekonečna šantiť, na geriatrickom oddelení okamžite „prep ne“ na pomalšiu frekvenciu a trpezlivo plní želania vytešených dôchodcov.

624778:gallery:true:true:true

Sučka Asida je miláčikom na kremnickej psychiatrii.

Prínos živých antidepresív oceňuje aj námestník pre liečebno-preventívnu starostlivosť a primár resocializačno- rehabilitačného oddelenia MUDr. Peter Vážny. „Pozitívny vplyv zvierat na ľudskú psychiku nie je žiadna novinka, aj v našom zariadení je dôležitou súčasťou psychiatrickej a resocializačnej rehabilitácie. Pomocou animoterapie vieme zlepšiť poruchy správania, emócií, potlačiť pocit úzkosti. Z pohľadu psychiatra ma fascinuje menej porúch u detí. Im možno poskytnúť pobyt medzi zvieratkami ako odmenu a pozitívne ich tým motivovať. Problém vidím vo financiách, keďže zdravotné poisťovne majú často problém preplatiť aj základné úkony. To však z pozície lekárov nevyriešime,“ je jasné Petrovi Vážnemu.

Rovnako húževnatá!

Nebyť Michaely, dcéry legendárneho chodca Jozefa Pribilinca, kone na kremnickej psychiatrii by možno dodnes neboli. Myšlienku hipoterapie presadila v čase, keď v tomto zariadení pracovala ako psychologička.

624781:gallery:true:true:true

Michaela Pribilincová presadila hipoterapiu na kremnickej psychiatrii.

„Vtedy ma, čerstvú absolventku, môj vedúci psychológ hneď upozornil, aby som nezačala zavádzať nové veci. Stále ma však prenasledovala myšlienka, že so zvieratami by som dokázala pomáhať pacientom oveľa ľahšie a rýchlejšie. Vďaka podpore viacerých ľudí som spracovala projekt podporujúci mládežnícke iniciatívy, čím sa mi podarilo získať peniaze na vybudovanie hipocentra,“ hovorí Michaela Pribilincová, ktorá k svojmu nápadu neskôr pridala aj canisterapiu. „Prácu psychológa, ktorú som predtým urobila za tri mesiace, sa mi pomocou koní a psov podarilo spraviť za niekoľko týždňov. Je pravda aj to, že pacienti ma vnímali oveľa lepšie v gumákoch a v zababranom plášti než za stolom v kancelárii,“ smeje sa mamička, aktuálne na materskej dovolenke so sedemmesačným synčekom Peťkom.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×