Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Marina Čarnogurská: Ríša stredu raz bude znova najmocnejšia

06.07.2010 (27/2010) Sinologička, filozofka, prekladateľka z čínskej literatúry pochádzajúca zo známej rodiny. Marina Čarnogurská (70), hovorí aj o tom, prečo už nie je katolíčka.
Marina Čarnogurská: Ríša stredu raz bude znova najmocnejšia
9 fotografií v galérii
Marína Čarnogurská je vecami z Číny obklopená aj doma v Bratislave.
Autor fotografie: Ivan Pastor

Prečo ste sa vy z katolíckej rodiny dali práve na čínštinu?

Hoci som ako dcéra nepriateľa socializmu nemohla študovať, stále som sa hlásila na vysokú školu. V roku 1958 v jazykovej škole otvorili kurz čínštiny. Ako „robotnícky káder“ som si potrebovala zvýšiť sebavedomie, tak som sa prihlásila. Vďaka tomu ma v roku 1963 v Prahe prijali na univerzitu. Na angličtinu a čínštinu a po roku som začala študovať i filozofiu.

Ako sa vtedy dala čínština využiť?

Bol to problém, po doštudovaní sa začala normalizácia a pätnásť rokov som pracovala v sklade.

S čínštinou ste boli v kontakte?

Najmladší brat Pavol, ktorý emigroval do Kanady, mi v čínskej štvrti v Montreale kúpil dlhý čínsky originál, ktorý mi potom sesternica prepašovala s hrozným strachom cez Maďarsko.

Čo v súčasnosti?

Dnes ma Číňania pozývajú na svoje dôležité kongresy. Dopracovala som sa k niečomu, čo si iní na čínskych textoch nevšimli. Berú ma ako originálnu vo výskume klasickej čínskej filozofie.

Máte čínske meno?

Áno. Preklad mena Čarnogurská je Chej šan nü š‘: Chej je čierny, šan hora, nü žena a š‘ literátka.

Ste z katolíckej rodiny. Hlásite sa k viere?

Teraz už absolútne nie. Štúdiom a výskumom čínskej filozofie som zistila, že náš západný svetonázor je založený na falošnom prístupe k realite.

To ste asi čierna ovca rodiny...

Možno, ale práve v rodine som vždy mala väčšie pochopenie než inde. Chápu, že keď robím čínštinu, svet vnímam inak.

Čo ste mysleli tým, že západný svet je založený na falošnom prístupe k realite?

Európska civilizácia prestala veriť v to, v čo verili všetky s prírodou späté dávne civilizácie, že svet je živý organizmus, ktorého sme súčasťou. Človek je odkázaný na prírodu. Viera, že bol na zem vyhnaný z raja a po smrti nás čaká „večný raj“, je síce pekná a bezstarostná, lenže nemôžeme si vysnívať inú realitu, aká je. Aj pre mňa by bolo jednoduchšie veriť v Boha, ísť do kostola, vrúcne sa pomodliť a byť presvedčená, že mi to pomôže. Nepomôže. Každý musí aktívne riešiť problémy a nespoliehať sa na niečo nereálne.

Pre Európanov je veľká záhada čínske písmo. Aké je?

Obrázkové, vníma sa nielen sluchovo, ale aj vizuálne.

Čo to znamená?

My v duchu myslíme fonetickými slovami. Napríklad nemusím vidieť, ako je napísané – idem do Bratislavy. Číňan musí znaky v duchu vidieť, musí si ich predstaviť.

Majú abecedu?

Nie, čínština má z fonetického hľadiska len okolo 400 zvukov, ktoré sú zároveň slovami, ale súčasne má rôzne tóny a v rámci tých 400 slov obrovskú slovnú zásobu vyše 38-tisíc znakov.

Existujú ľudia, ktorí poznajú všetkých 38-tisíc znakov, alebo aspoň väčšinu?

Všetky znaky nemôžu byť aktívne v hlave, ale je kľúč a podľa neho sa dá v kontexte prečítať, ktorý znak má aký význam. Záleží aj na vzdelaní. Sú ľudia, čo nepoznajú žiadne znaky. Život je ťažký, a hoci je povinná školská dochádzka, na vidieku mnohé deti do školy nechodia. Určité vrstvy zasa poznajú len znaky, ktoré potrebujú k svojmu životu. Ak si nevedia prečítať noviny, asi ich nezaujímajú. Keby ich zaujímali, samotným čítaním sa zdokonalia, lebo princíp učenia znakov v sebe majú.

Arabčina sa číta naopak. Ako je to s čínskymi textmi?

Moderná sa už číta normálne zľava doprava. Ale v starej čínštine sa začínalo vpravo a zhora dole. Lebo keď ešte nebol papier, písali na prúžky bambusu. Na ne museli napísať čo najviac znakov, aby zvitok textu nebol príliš hrubý. Šetrili preto priestorom a znaky písali husto za sebou. Intuitívne treba často zistiť, kde sa začína nová veta.

Pre Európana je ťažké naučiť sa čítať po čínsky?

Je, ale ak má dobrý sluch, naučí sa hovoriť. Horšie je to so znakmi. Máme veľa dobrých tlmočníkov, ale prekladateľov už menej. V Čechách vraj majú jedného vysoko kvalitného prekladateľa modernej čínštiny, u nás tak dvoch. V starej čínštine tu nemám konkurenciu. Je veľmi ťažká. Často nemá žiadne gramatické ukazovatele – neviete, čo je minulý, čo budúci čas.

VIDEO: Sinologička Marina Čarnogurská.

585714:gallery:true:true:true

Ako Číňania vnímajú západný svet?

Čína mala v histórii veľmi zlú skúsenosť so Západom, a preto nemajú o nás veľmi dobrú mienku. Ak má niekto Čínu rád a obdivuje ich kultúru, sú k nemu milí. Pre mňa nie je problém ísť do čínskej domácnosti a prespať tam. Ale je skoro nemožné, aby sa do domácnosti dostal cudzí Európan. Navyše Čína je komunistická krajina a už sme možno zabudli, že ani my sme kedysi do domu nepúšťali hocikoho.

Niektorí zástancovia Číny hovoria, že demokracia by v nej nemusela dopadnúť dobre. Nie je to nezmysel? Ako by mohla demokracia krajine ublížiť?

Aj ja si myslím, že by demokracia, akú poznáme my, nedopadla dobre. Čína v súčasnej podobe existuje päťtisíc rokov. Je to pevný pyramídový systém, ktorý sa narušil vtedy, keď padla dynastia. V systéme mal každý svoje miesto a prísne sa trestalo, keď sa z neho neopodstatnene vymanil.

Čo by sa stalo, keby padol komunizmus?

Bez systému pevného riadenia by tam nastalo drancovanie. Chaos, krviprelievanie, občianske vojny. Obávam sa, že by sa zatriasol celý svet a nikomu by to nepomohlo. Ako v Iraku.

Ľudia v celom svete bojujú za to, aby mali obyčajní Číňania základné ľudské práva ako v demokratických štátoch...

Ale neuvedomujú si, že to nejde urobiť naším západným spôsobom. Čína bola vždy výborným štátom, keď si sama vytvorila optimálnu predstavu vlastnej existencie. My hovoríme stále o právach, ale nehovoríme o povinnostiach.

Akej povahy sú dnešní Číňania?

V materiálnych veciach sú zwesternizovaní, chcú mať čo najviac peňazí a mať sa dobre. Lenže žijeme na planéte, ktorá nie je na to stavaná. Kolabuje nám životné prostredie.

Kolabuje aj tam. Ovzdušie vo veľkých čínskych mestách patrí medzi najznečistenejšie na svete...

Lebo moderné mestá sa tam rozrástli za desať rokov. Predtým všetci jazdili na bicykloch. Z nášho pohľadu sa zdá, že na životné prostredie nemyslia. Myslia, no potrebovali sa dostať na technickú úroveň ostatných štátov sveta, inak by sme ich zhltli. Číňania hovoria, že hoci vypúšťajú škodliviny a ničia životné prostredie, nie je to nič v porovnaní s tým, čo urobil so životným prostredím Západ od začiatku technickej revolúcie.

Ako myslia na životné prostredie?

Snažia sa preferovať elektromobily, stavajú obrovské priehrady na zachytenie sladkej vody. Hoci ich svet nechápe. Čo bolo kriku okolo stavby priehrady v Troch tiesňavách. My púšťame sladkú vodu do mora. Čína ju odpradávna zachytáva, zavlažuje ňou polia, lesy. Dodnes žijú na svojom území bez toho, aby ho zdevastovali. Za veľmi ťažkých podmienok si plnia povinnosti, aby krajina zostala zelená. Kým my tu kričíme, oni vysadili tri bilióny stromčekov. Číňania pôsobia nevychovane. Keď žena stojí na zastávke, nedajú jej prednosť pri vstupe do autobusu.

Prečo sú takí?

Dávanie prednosti sa u nás zaviedlo v čase romantizmu. Žena mala prednosť, ale na úkor ostatných práv. Číňania nie sú drzí, potrebujú sa len všade rýchlo dostať.

Európan má dojem, že Číňanov nezaujíma okolie, sú egoisti...

V tej obrovskej mase sa treba poriadne prebíjať. Keby neprišiel včas, vyhodia ho, lebo majú na jeho miesto stovky ďalších. Tam platí – najskôr povinnosti a potom všetko ostatné.

Pri pobyte v Číne som si všimol, že všade pľujú, často grgajú a púšťajú plyny. Ide policajt po príletovej hale letiska a odpľuje si do koša. Do košov pľujú aj v reštaurácii. Prečo?

To je prirodzené. Aby mohol organizmus fungovať, musí sa zbavovať nečistôt. Keby miliarda ľudí fúkala do papierových vreckoviek, viete, koľko stromov by na ich výrobu muselo padnúť? Nižšie vrstvy vreckovky nepoznali a dnes je v mestách obrovské množstvo prisťahovalcov z dedín. U nás sa kedysi dedinčania správali rovnako a terajšie spôsoby zaviedla len šľachta.

Keď bola v Pekingu pred dvoma rokmi olympiáda, Číňanov museli učiť správať sa. Je to pravda?

V meste chodili hliadky a každému, kto si odpľul, podali vreckovku, aby to utrel. Všetky s prírodou späté národy však vypúšťali plyny a hlieny dostávali von bez škrupúľ. Navyše Číňania vinou sprašových búrok trpia chronickými zápalmi nosohltanu. Spraš je jemnejšia než piesok a vetry z Mongolska ju vedia poriadne rozvíriť.

Preto vťahujú hlieny z nosa do úst a vypľúvajú?

Keď som v Prahe začala študovať, bývala som v internáte s Číňankami. Každé ráno si nosohltan preplachovali vodou a vypúšťali ústami. Strašné zvuky, my sme to vtedy považovali za neslušné.

Európania ich občas vnímajú ako necharakterných. Napríklad BMW vyrobí auto a onedlho s úplne rovnakým dizajnom začnú vyrábať Číňania rovnaké pod svojou značkou. Nie je to z ich strany neúcta k tomu, kto auto vymyslel?

Je to podobné, ako keď Západ ukradol Číne výrobu porcelánu, hodvábu či pušného prachu. Navyše, západné štáty vyše dvesto rokov Čínu drancovali a ničili. Dnes sú Číňania rovnako drzí, ako sme boli kedysi my.

V Európe Mercedes neodkopíruje BMW, lebo rešpektuje pravidlá. Číňania pravidlá obchodnej súťaže nerešpektujú.

Pravidlá sme si určili my. Oni majú iné životné predstavy. Čo raz človek vymyslí, ostatní majú ďalej rozvíjať a nerobiť si z toho svoje vlastníctvo. Ako nám nezazlievajú výrobu ich nápadov.

Môžeme aj naďalej očakávať, že v Európe niekto niečo vyrobí, má ochrannú známku, no oni nebudú rešpektovať pravidlá a vyrobia to tiež?

Áno, ak sa svet s Číňanmi nedohodne na všeobecne platných právnych normách. My sme si mysleli, že niečo stanovíme, a všetci to budú z úcty k nám rešpektovať. Čína dáva najavo, že Západ nie je pánom sveta, a jeho domýšľavosť ignorujú. V Číne sú skalné chrámy, v ktorých sú budhistické sochy bez hláv. Sú vystavené v Britskom múzeu. Európania nemali úctu k tomu, že išlo o sochy Budhu, brutálne ich ukradli a vyviezli. Teraz to v priemysle Číňania robia nám a my sme zhrození.

Je možné, že Čína raz ovládne svet?

My si predstavujeme pod ovládnutím vojenské podmanenie. „Čína dáva najavo, že Západ nie je pánom sveta.“ Oni to nepotrebujú robiť. Až do 17. storočia bola Čína najsilnejšia ríša sveta a nikoho si nepodmaňovala. Ona postupne infi ltruje svet. Aj v Amerike je dnes množstvo bohatých Číňanov.

Ale oni do USA z Číny ušli, aby sa mali lepšie. Nešli tam preto, že vláda chce infiltrovať svojich ľudí inde...

Napriek tomu ostávajú Číňanmi. Slovák v USA je po druhej generácii Američan. Číňan ostáva aj potom Číňanom. Zvláštny je opačný stav – Čínu si vždy chceli podmaniť okolité národy, napríklad Mongoli. Všetci sa nakoniec sinifikovali. Namiesto podmanenia sa podmanitelia sami stali Číňanmi. Ak sa má ľudstvo zachrániť a prežiť v ďalších storočiach, musí prijať napr. čínsky štýl rešpektovania prírody.

Ten je však strašne ťažký. Keď ho prijmeme, tak aj naši roľníci budú manuálne drieť za päť eur mesačne, ako to robia oni?

Keď si zdevastujeme kontinenty, tak asi áno. Bude viac ľudí a menej vody aj jedla. Ľudstvo sa bude biť o prežitie. V takej situácii sa nevníma, aké sú autá, ale či je čo jesť, dýchať a piť. Z tohto hľadiska má Čína omnoho lepší spôsob záchrany prírody a my sa v tom budeme musieť sinifikovať.

Rozmýšľajú aj tak, že by chceli ovládnuť svet ekonomicky?

Stáročia v tom svet predstihovali. Vedia ako na to, nemusia to chcieť. Opäť budú najmocnejší.

Čínsky režim zatvára ľudí do väzenia len preto, že sú proti politickému systému. Vy ste to v rodine prežili, váš brat Ján sedel tiež. Je to v poriadku?

Náš systém bol založený na primitívnych základoch. My sme boli protikladom ľudí v ÚV KSS. Tí neboli naši partneri z hľadiska dôvtipnosti. Ľudia v čínskom ústrednom výbore nie sú primitívni komunisti. Ani Mao Ce-tung ním nebol.

Prečo potom zatvárajú odporcov?

Lebo inak by sa im systém rozsypal. Zatvárajú príslušníkov Falun Gong, čo je hnutie organizované zo zahraničia. Zatvárajú katolíkov, ktorí sú verní Vatikánu. Čína si Vatikán nepustí mocensky do svojej krajiny.

Takže keď je niekto podporovaný zo zahraničia, tak ho zatvoria?

Zjednodušujete. Nechcite vami želanú odpoveď, lebo ide o komplikovanú situáciu. Čína si musí svoj proces prežiť sama, nemôžeme si myslieť, že sme richtári, ktorí vedia, čo so svetom, a Čínu na svoj spôsob prerobia.

V Šanghaji je teraz svetová výstava Expo. V slovenskom pavilóne sa ľudia fotia pri figurínach, vidia krátky dokument a je tam elektronická studňa.Zaujmeme tým Číňanov?

Nie, chladné, geometricky neprirodzené, zvonku je pavilón nezaujímavý. Pár zaujímavých vecí v ňom je vytrhnutých z prostredia, ktoré nie je Číňanom blízke. Oni sa radi fotia, čiže fi guríny sú dobré. Studňa tiež. Zvyšok je chladný. Dokument premietajú v tme na stenu a pre Číňana, ktorý v Európe nikdy nebol, je to len jeden z obrázkov.

Na pavilóne je veľké zatočené S, ktoré má vraj pripomínať jin a jang...

Nič z jin a jang na tom bielom zatočenom S nevidím. Výtvarne urobené nečínsky a ako ich symbol absurdne.

Slovenský pavilón funguje tak, že otvoria dvere, vpustia dnu ľudí, zhasnú svetlá a dvere zatvoria. Premietnu asi päťminútový dokument a potom rozsvietia.

Aj to pomáha zlej mienke Číňanov o nás. Takto manipulovať ľuďmi, že ich v pavilóne zatvoríte a potom vypustíte, až keď si povinne niečo pozrú, to je drastické.

Aký dojem zanecháme?

Žiadny. Lebo okolo je množstvo iných pavilónov. Postupne nám bude klesať návštevnosť. Návštevníci, ktorí sa chystajú ísť na výstavu, sa pýtajú na zaujímavé veci tých, ktorí už boli. Slovenský pavilón určite nespomenú ako niečo, čo sa oplatí vidieť.

Čím by sme Číňana zaujali?

Pavilón by musel byť živší. Čínske mestá sú plné zelene, záhrad. Musel by mať veľa svetla, plno živých farieb a zelene. Oni sú päťtisíc rokov agrárna civilizácia, prírodu sú zvyknutí mať všade okolo. V českom pavilóne je lietadielko a v ňom akože letia nad krajinou, vidia pod sebou prírodu, hrady. Fantastický nápad. Náš pavilón je strašidelný.

Čím strašidelný?

Je v ňom to, čo nenávidia. Keď musia pracovať vo fabrike, zatvoria ich a robia. V našom pavilóne ich zatvoria a musia sa päť minút pozerať v tme len na film. Pre nich je pozerať sa na cudzí dokument s kopcami a drevenicami nezaujímavé, veď všetci masovo filmujú a fotia. Je najväčšia zábava.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×