Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ako sa Peter Sagan hviezdou stal: Cyklistická superstar znova víťazí!

19.06.2010 (25/2010) Keď bol mladý, nevedel sa udržať na bicykli bez pomocných koliesok a dlho sa bál. Dnes je cyklistická superstar, hoci má len dvadsať rokov.
Ako sa Peter Sagan hviezdou stal: Cyklistická superstar znova víťazí!
6 fotografií v galérii
Virtuóz. Po víťazstve v Kalifornii urobil šou pre divákov.
Autor fotografie: Isifa.com

Peter Sagan zo Žiliny. Bežne znejúce meno obyčajného chlapca zo severu Slovenska. No vo svete športu až taký obyčajný nie je. V januári tohto roka vstúpil medzi profesionálnych cyklistov, po pár mesiacoch je z neho svetová hviezda a jeho meno poznajú cyklistické legendy.

Bez koliesok

Vyrastal v žilinskej štvrti rodinných domov Bôrik ako tretie dieťa Ľubomíra Sagana. Na bicykli bol odmalička, ale dlho nevedel jazdiť bez pomocných koliesok. „Raz som mu povedal: Peťo, pomocné kolieska končia. Odmontoval som ich. Išli sme von, držal som ho za sedadlo a utekal popri ňom. On si stále myslel, že ho držím, ale už bol pustený. Hovorím: No vidíš, už to ide,“ spomína Ľubomír Sagan, ako naučil syna bicyklovať.

Keď mal asi sedem-osem rokov, v lesoparku v Žiline robili saleziáni s Cyklistickým spolkom Žilina verejné preteky. Prihlásil sa Peter aj o rok starší brat Juraj. Obaja vyhrali svoje kategórie. Po pretekoch ich oslovil tréner Milan Novosad, či nechcú súťažiť za klub.

„Oni aj chceli, ale Petra prihlásila krstná mama na futbal. Bol už na dvoch tréningoch a začalo sa to v ňom hádať – futbal, či cyklistika? Juraj šiel na cyklistiku, tak si Peter povedal – idem aj ja,“ hovorí Ľubomír Sagan.

Prvé seriózne preteky absolvoval Peter v Turzovke. Nemal výbavu, šiel len tak – tepláky, tenisky.

Od začiatku kariéry mali bratia výborné výsledky. Niežeby vyhrali úplne všetko, ale veľmi často boli prví. Jazdili na ceste, na horských bicykloch aj cyklokros. „U Petra bola dlho prioritou horská cyklistika. Nebál sa, riskoval, mal skvelú techniku. Vyhrával.“

Dobehol a predbehol

Otec rád spomína na preteky na horských bicykloch v Košiciach. Peter Sagan bol ešte v kategórii kadetov, ktorá štartovala dve minúty za elitnou kategóriou dospelých. Počas pretekov stiahol náskok dospelých, predbiehal jedného za druhým a po prejdení cieľa boli pred ním len dvaja z elitnej kategórie.

„V Turčianskych Tepliciach boli preteky slovenského pohára na horských bicykloch. Meškali sme. O päť minút bol štart a nás nebolo. Pretekári už stáli na štarte pri lese, keď sme prišli. Zhodil som z auta bicykle, Juraj s Petrom sa rýchlo prezliekali. Z hlúčika pretekárov som počul – a sme v riti, sú tu Saganovci. Oni sa totiž tešili, že keď neprídu, majú šancu vyhrať. Takto si rozdelili len od druhého miesta nižšie.“

Z dieťaťa, ktoré sa bálo jazdiť bez pomocných koliesok, vyrástol tínedžer, ktorý maximálne riskuje a nebojí sa ničoho. „V Krupine bol Peťo tesne pred koncom pretekov na ôsmom, deviatom mieste. Za ľavotočivou zákrutou už bol cieľ. Blížil sa kompletný balík cyklistov a pred zákrutou všetci pribrzdili, aby sa tam zmestili a nespadli. Peter, naopak, ešte zrýchlil, vyletel bokom spoza nich a vyhral. Nebál sa riskovať.“

Skoro zjazdoval

Pred pár rokmi sa zdalo, že Peter Sagan začne na bicykli zjazdovať. „Zamotala sa mu hlava a naozaj chcel radšej robiť zjazd namiesto cestnej cyklistiky. Šli sme na zjazdové preteky na Martinské hole. Keď som to videl na vlastné oči, povedal som mu - Peťko, si skoro dospelý, ale tam ťa nepustím. No on sa už nevedel dočkať, chodil na tréningy. Lámalo sa to v ňom týždeň, dva a nakoniec od plánov upustil. Ani by som mu to nedovolil.“

Mal ohromný talent, cit a odvahu. Skákal na bicykloch z garáží na cestu, jazdil z prudkých kopcov. S bicyklom si robil, čo chcel. „Občas preto aj poľavil v niektorej disciplíne. Šiel na tréning na ceste, mal tam byť tri hodiny, ale bol hodinu. Lebo už chcel ísť na dráhu skákať s druhým bicyklom. Koľkokrát som až tŕpol, čo na ňom dokáže. Na pretekoch horských bicyklov bola na trati štvormetrová preliačina, cyklisti pribrzdili, zoskočili z bicykla, vošli do nej a vyšli hore. On, naopak, pred preliačinou ešte pridal, preskočil ju a predbehol aj dvoch naraz,“ spomína otec.

VIDEO: Ľubomír Sagan o synovi Petrovi.

579984

Keď prešiel do kategórie do 23 rokov, musel sa rozhodnúť – buď pre horské, alebo cestné bicykle. Rozhodol sa pre cestu. Svetová horská cyklistika prišla o svoj najväčší talent, cestná ho, naopak, získala.

Dnes sú Peter i Juraj v špičkovom profesionálnom tíme Liquigas a cyklistikou sa živia.

Svedomití

„Výborné bolo, že boli bratia a navzájom sa ťahali. Starší Juraj je veľký poctivec, dôsledný, prísny na seba. Keď pršalo, dve hodiny stál pri okne a pozeral, kedy už prestane, aby šli von trénovať. Peter mu vraví – prší, nejdeme von, budeme na trenažéroch v izbe. Lenže Juraj bol stále v okne. Peter mu hovorí - čo si blázon, také mokro... Prestalo pršať, cesty síce boli vlhké, ale on sa obliekol do dresu. Peter sa pýta: A kde ideš? Juraj hovorí: No na tréning. Petrovi to nedalo, obliekol sa tiež a šli spolu. To sú momenty, ktorými si veľmi pomáhali, vzájomne sa ťahali. Spolu si regulovali aj stravu. Študovali, čo môžu jesť, čo nie. Mali pätnásť rokov a o životospráve športovca vedeli všetko, správnu výživu vnímali ako samozrejmosť. Peter si síce rád doprial, ale Juraj ho vždy napomenul - nerob, škodí to. Dnes sú rovnako svedomití.“

Sagan valcuje

Prišiel rok 2010 a obrovské úspechy. Niekoľko mesiacov od začiatku profesionálnej kariéry by sa z novinových titulkov v slovenských aj vo svetových médiách o Petrovi Saganovi dalo urobiť samostatné vydanie týždenníka Život. Za všetky aspoň zopár: Cyklista Sagan šokoval profipelotón, Sagan vystrelil ako kométa, Súperi sa pýtajú: Kam to až dotiahne?, Sagan je na neudržanie, Sagan nechal za sebou svetové esá, Najmladší bol najrýchlejší, Sagan ukázal elite chrbát, Sagan valcuje, Opäť exceloval, Rodí sa hviezda, Cyklisti žasli, Sagan finišoval ako raketa, Sagan očaril svet cyklistiky, Sagan, ty nás ničíš, Sagan zmenil históriu našej cyklistiky, Sagan ohromil celý svet.

Hneď v januári v Austrálii na svojich prvých pretekoch v profipelotóne zaujal aj legendárneho Lancea Armstronga. „O Petrovi povedal: Ten Slovinec Sagan je veľký talent. Armstrong presne vedel, o kom hovorí, len si pomýlil krajiny,“ smeje sa otec Ľubomír.

Už na druhých profi pretekoch, ktoré absolvoval pred pár mesiacmi vo Francúzsku, patril Peter Sagan k horúcim želiezkam. Potvrdilo sa, vyhral tretiu a piatu etapu. Vzápätí šiel do USA na súťaž Tour of California a vyhral dve etapy za sebou!

Ťažké začiatky

Pri veľkých úspechoch si však otec spomenie aj na úplné začiatky a tie boli poriadne ťažké. Prvý dobrý bicykel pre Petra a Juraja kúpili rodičia asi pred ôsmimi rokmi na inzerát. Nejaký Bratislavčan ho predával za 60-tisíc korún. Mal omnoho vyššiu hodnotu, ale potreboval peniaze a rýchlo ho chcel predať. Bolo to asi pred deviatimi rokmi a začal na ňom jazdiť Juraj. Neskôr bolo treba dva bicykle. Pri všetkej skromnosti dala rodina na prípravu dvoch cyklistov 150- až 200-tisíc korún ročne.

„Snažil som sa peniaze zarobiť, aby som chlapcov vedel zabezpečiť. Neskôr sme kupovali materiál vo veľkoobchode v Oslanoch. Keď sme sa tam vybrali, vždy sme kúpili súčiastky za 30- až 40-tisíc korún. Prišli sme domov a mama výdavky nevedela prehrýzť. Dva týždne sme počúvali, či sa nedali kúpiť lacnejšie. Na ďalší nákup sme minuli desaťtisíc a jej sme povedali, že to stálo dvetisíc. Aby nebolo doma toľko hrmotu. Teraz ani ona nebanuje žiadne peniaze, na obidvoch je hrdá.“

Padla kelňa

Ako otec prežíval prvé víťazstvo svojho syna medzi profesionálnymi cyklistami? „Počas pretekov Paríž – Nice som sedel pred televízorom a držal palce tak, že som dostal kŕče. Keď Peťo vyhral, strašne som vyskočil z kresla, mal som pocit, že som sa vlasmi dotkol stropu. Dopadol som a z tlaku ma zatočilo. Myslel som, že spadnem. Sadol som si a tak som zreval, že murárovi na poschodí vypadla kelňa z ruky.“

V dvadsiatich rokoch dosiahol Peter Sagan to, čo si väčšina cyklistov nevyšliape za celý život.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×