Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Šmajda dostal televíziu do pomykova, ohrozil dohodu?

25.05.2010 (21/2010) „Nie som spevák, ktorý iba tancuje,“ tvrdil Miro Šmajda tesne pred tým, ako sa z Let’s Dance rozhodol odstúpiť.
Šmajda dostal televíziu do pomykova, ohrozil dohodu?
4 fotografie v galérii
Spevák si sám nie je istý, či mu televízia dá ešte vôbec nejakú šancu.
Autor fotografie: Ivan Pastor

V tanečnej šou mal odprezentovať aj svoj prvý singel. To je však teraz neisté.

O Mirovi sa v poslednom čase hovorilo len v súvislosti s tanečnou súťažou Let´s Dance. Práve vďaka nej sa nevytratil z povedomia divákov. Nie je to totiž tak dávno, čo obhajoval svoj talent v speváckej šou SuperStar, kde napokon skončil na druhom mieste. Bolo to však naposledy, čo sa verejnosti predstavil ako mladý talentovaný spevák s charizmou tvrdého rockera.

Chodúr v predstihu

Naopak, Čechovi Martinovi Chodúrovi, ktorý bol v SuperStar Mirovým najväčším konkurentom a napokon súťaž aj vyhral, vytvorili v Markíze podmienky na to, aby mohol spievať naďalej. Chalani sa tak stretli v rovnakej šou, Miro ako tanečník, Martin ako spevák v kapele, ktorá svojou hudbou sprevádza tanečné páry na parkete. V prime time Chodúr dokonca odprezentoval svoj prvý singel, ktorý dnes dokola hrajú aj rádiá. Na Šmajdov talent sa pritom akosi pozabudlo a začalo sa o ňom hovoriť ako o spevákovi, ktorý iba tancuje. Takto sa však rozhodne necíti. Mladý spevák totiž popiera, že by zaspal na vavrínoch.

„Stále platí to, že pripravujem svoj sólový album, i keď o ňom nepotrebujem stále hovoriť. Pustil som sa síce do projektu Let´s Dance, ale súbežne s ním aj koncertujem a nahrávam. Nemal som však dôvod vopred na to upozorňovať. Ale teraz je ten správny čas, keď moja snaha prinesie nejaké ovocie," vraví. „Konečne," smeje sa a tým prezrádza, že chce dobehnúť zameškané.

Čestný odchod?

Možno aj to bol dôvod, pre ktorý sa z tanečnej súťaže rozhodol odstúpiť. Urobil to dosť nečakane a podľa všetkého o tom svoju tanečnú partnerku Katku Štumpfovú neinformoval. „Katka sa na mňa stále hnevá. Premýšľal som o tom celý večer, nebolo to jednoduché. Cítil som však, že baby tancujú lepšie, a prišlo mi preto čestné odstúpiť. Veď posledné kolá som sa vždy ocitol na poslednom mieste rebríčka, bolo by preto neférové, keby vypadla jedna z nich,“ vraví.

Rovnako ako Martin Chodúr, aj Miro mal v Let´s Dance  predstaviť svoju prvú vlastnú pieseň. Aspoň taká bola predbežná dohoda s televíziou. Zmenilo sa niečo na tom? Veď svojím odchodom dal Miro košom nielen hlasujúcim divákom, ale do pomykova dostal i televíziu, ktorá mu dala možnosť zviditeľniť sa. „V súčasnosti zvažujeme, či proti spevákovi uplatníme sankcie,“ povedala hovorkyňa televízie Oľga Dúbravská. Či stopnú aj prezentáciu jeho singlu, už nekonkretizovala.

Investoval do Dublinu

Do svojej prvej piesne pritom Miro investoval veľa energie, síl i peňazí. S kapelou ju nahrával dokonca v Dubline. Mira si totiž všimol zahraničný producent, ktorý doňho vkladá nádeje, a preto naliehal, aby bol pilotný singel na dobrej úrovni. Časť nákladov na nahrávanie v zahraničí Mirovi zaplatilo vydavateľstvo, časť si musel z vlastného vrecka uhradiť sám. Nenamietal aj napriek riziku, že by sa jeho pieseň napokon neujala. Isté očakávania však má. „Výsledok, aspoň si myslím, bude stáť za to," dúfa a vysvetľuje: „Po skončení SuperStar sme boli všetci na rovnakej odrazovej čiare. Veľa ľudí hovorilo, že ten má takú šancu uspieť, druhý zase takú. Mňa spočiatku odpísalo veľa ľudí, až časom sa to zmenilo. Som však rád, že sa mi darí pokračovať v tom, ako som sa v súťaži prezentoval, a že robím hudbu, ktorú robiť chcem. Je to síce rock, ale smerovaný širokej verejnosti. Aby bežní ľudia nepovedali, že je to pre nich príliš tvrdé, a zároveň aby mnou nepohrdli ani praví rockeri."

Pieseň, ktorú nahral v angličtine, však zatiaľ okrem úzkeho okruhu ľudí, ktorí sa na nej spolupodieľali, nepočul nikto. Ani Mirova mama, hoci sa jej dosiaľ s každou novinkou zvykol pochváliť. Text aj hudbu piesne napísal Miro pred rokom. „Túžil som ju vydať ako prvú. Bytostne sa ma totiž dotýka. Je to osobná výpoveď a napísal som ju k narodeninám pre jedno dievča, ktoré som mal rád. Je o neopätovanej láske. Ale nebyť tejto skutočnosti, nikdy by nevznikla." Momentálne priateľku nemá, ale potešil by sa, keby si popri muzike vedel nájsť čas aj na vzťah. Ako hovorí: „Od rána do večera predsa nemôžem stále len hrať. Musím dať priestor i láske – veď tá je mojou najväčšou inšpiráciou."

Gottov prostredník

Svojím talentom Miro nechce mrhať. Preto sa rozhodol, že sa nevráti ani k architektúre, štúdium ktorej počas SuperStar prerušil. Skôr by ako muzikant uvítal možnosť ďalšieho hudobného vzdelania. Jeho pevnú vôľu len tak niečo nezlomí. Tento rok ho oslovili viaceré politické strany, ktoré ho požiadali, aby pre nich vystupoval počas kampaní. Odmietol, politiku príliš „nemusí“. Vyhýba sa aj jej komentovaniu. V muzikantskej histórii sa síce objavilo zopár slávnych ľudí, ktorým verejné veci neboli ľahostajné, Miro sa však na to zatiaľ necíti. „To je to isté, ako keď sa ma počas SuperStar novinári pýtali, čo si myslím o tom, že Karel Gott na verejnosti ukázal vztýčený prostredník. Ja ako chalan, ktorý bol v tom období verejnosti na očiach len veľmi krátko, som k tomu nevedel zaujať stanovisko. Nie som ani zďaleka taká osobnosť, aby som mal právo verejne sa k čomukoľvek vyjadrovať. Keď však nebudem mať o čom jedného dňa hovoriť a budem na dôchodku, možno sa ako starý rocker začnem vyjadrovať aj k politike. Teraz nemám dôvod. Na Slovensku sú síce rockové či undergroundové kapely, ktorých hudba a názory sú veľmi otvorené, tie však nie sú prípustné v médiách," konštatuje mladý spevák. Sám si myslí, že obraz rockerov je vo veľkej miere skreslený. „Rocker by mal toto a tamto... Ja sa ním cítim už odmalička. Ale nie preto, že chcem chodiť špinavý, striedať ženy, mať drzé reči a piť alkohol. Nerád by som si takýmto spôsobom vynucoval pozornosť. Je to preto, akú hudbu som sa rozhodol robiť a čo cítim vo svojom vnútri."

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×