Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Odškodné za smrad: Bola kúpa kafilérie dohodou pred voľbami?

21.05.2010 (21/2010) Primátor Jozef Dvonč zbavil Nitru dlhoročného problému s kafilériou. Oponenti tvrdia, že mesto kúpilo areál od firmy, ktorá spela k ukončeniu prevádzky.
Odškodné za smrad: Bola kúpa kafilérie dohodou pred voľbami?
6 fotografií v galérii
Eugen Arvay bol v čase našej uzávierky v zahraničí, k odpredaju areálu sa nevyjadril.
Autor fotografie: MILAN STACHO

Primátorovi sa podaril nevídaný kúsok. Po dlhoročných peripetiách so zapáchajúcou kafilériou, ktorú prevádzkovala spoločnosť N-Adova, je, zdá sa, problém  nadobro vyriešený. Mesto Nitra pristúpilo k dohode, na základe ktorej sa rozhodlo časť areálu kafilérie kúpiť a časť si prenajať na desať rokov. Do nového priestoru plánuje umiestniť mestské Technické služby a zvyšok prenajať ďalším firmám. Hoci kúpnu cenu za časť areálu považujú aj oponenti za štandardnú, niektorým vŕta v hlave červík, prečo si mesto zvyšnú časť areálu prenajalo. Navyše, niektorí poukazujú na skutočnosť, že kafiléria už nespracúvala toľko živočíšneho odpadu ako pred časom, keď zápachom znepríjemňovala život celému mestu. Skôr naopak, činnosť nitrianskej kafilérie sa postupne znižovala a poniektorí tvrdia, že spela k postupnému ukončeniu prevádzky. Boom likvidácie dobytka sa totiž skončil.

Nie za mestské

Práve tento fakt je tŕňom v oku ľuďom, ktorí nesúhlasia, aby časť areálu kúpilo mesto. "Jednoducho pán Arvay za roky, ktoré nám tu znepríjemňoval smradom zo svojej prevádzky, dostane bohaté odškodné. Navyše pol roka pred komunálnymi voľbami, v ktorých sa opäť bude o miesto primátora uchádzať Jozef Dvonč. Bol to veľmi šikovný ťah oboch strán, napokon, Arvay zarobil a primátorovo gesto si ľudia budú v komunálkach pamätať. Ale za akú cenu? Prečo mesto v týchto ťažkých časoch kúpilo areál, ktorý prakticky ani nepotrebuje?" pýta sa poslanec mestského zastupiteľstva a NR SR Ján Kovarčík (HZDS).  "Nepochybne bolo odvážne postaviť sa proti tomuto riešeniu už len preto, že Nitrania celé roky proti kafilérii bojovali. Ale myslím si, že tých skoro 500-tisíc eur za kúpu a potom desať rokov po 21-tisíc eur mesačne, čo po desiatich rokoch bude 2,52 milióna eur, je veľa a mesto tie peniaze mohlo využiť na dôležitejšie investície."

Podobný názor má aj nezávislý poslanec zastupiteľstva Ferdinand Vítek. "Pre Nitru a jej obyvateľov to nie je zlé riešenie, ale pre mesto áno. Štátne dotácie pre kafilériu  sa skončili a my teraz odkúpime niečo, čo už ďalej aj tak nemôže  fungovať," domnieva sa. Ako uviedol, nepozdával sa mu ani fakt, že mesto kúpilo areál bez akutálneho znaleckého posudku. "Kto dal vypracovať znalecký posudok, som sa pýtal na zastupiteľstve aj ja a od vedúcej oddelenia majetku som dostal odpoveď, že mesto neobjednalo vypracovanie znaleckého posudku," uviedol viceprimátor a poslanec zastupiteľstva František Baláž (KDH). "Ako zástupca primátora som sa nezúčastnil na žiadnom rokovaní o uvedenej veci, ani som nebol k žiadnemu rokovaniu prizvaný napriek tomu, že som bol dvanásť rokov predsedom výboru mestskej časti Staré Mesto a počas tohto obdobia som poukazoval na problém kafilérie, obťažovanie obyvateľov zápachom, dokonca som navrhoval do územného plánu vytesniť z nášho územia kafilériu do roku 2008," konštatuje. Dodáva, že keď sa kafilérii ekonomicky darilo, nebolo možné tento problém riešiť, ale v súčasnosti, keď by aj sama ukončila činnosť, sa zástupcovia mesta rozhodli kafilériu "odškodniť". Prečo teda poslanci s návrhom kúpiť a prenajať časť kafilérie súhlasili?

"Prvoplánovo to bolo dobré riešenie, aj ja som hlasoval za. Spätne však musím priznať, že sme nemali k dispozícii infomácie o aktuálnom stave kafilérie, a ani jej hospodárske výsledky, ktoré by naznačovali, že končí," priznáva poslanec  František Halás (SDKÚ).

Koniec spaľovania

To, prečo zrazu po rokoch bola kafiléria v Nitre ochotná zlikvidovať svoju prevádzku, sme sa chceli dozvedieť priamo od jej majiteľa Eugena Arvaya, na firemné čísla sme však volali zbytočne, podľa asistentky sa zdržiava v zahraničí. Je fakt, že N-Adova končí s likvidáciou, no pripravuje novú prevádzku v obci Malý Cetín a chce sa venovať už len zvážaniu odpadu a jeho preprave do iných kafilérií. Či k tomuto rozhodnutiu prispela skutočnosť, že už viac ako šesť rokov štát nedotoval likvidáciu odpadu, sa môžeme len domnievať.

"Treba sa vrátiť do obdobia vzniku  BSE ochorenia a jeho výskytu na Slovensku," pripomenul nám bývalý minister pôdohospodárstva a poslanec NR SR Zsolt Simon (Most-Híd). "V tom čase Slovensko nebolo schopné zneškodňovať rizikový materiál pochádzajúci z hovädzieho dobytka. Preto minister Koncoš (SDĽ, neskôr zlúčená so Smerom) investoval do kafilérie desiatky miliónov zo štátneho - do nákupu technológií a vozidiel so zámerom, že štát vloží  1 000 000 korún do základného kapitálu a získa v nej väčšinový podiel. Desiatky miliónov korún na investície našiel, ale milión, aby štát získal väčšinu, už nie a štát  prerobil," konštatuje Simon. "Bolo to v čase, keď Dvonč bol šéfom Agroinštitútu a patril k blízkym spolupracovníkom ministra Koncoša. Dnes na likvidáciu živočíšneho odpadu postačí jedna kafiléria, navyše voziť odpad z východu do Nitry či Mojšovej Lúčky pri Žiline je neefektívne. Bývalé spriaznené duše z SDĽ, dnes zo Smeru, jednoducho robia ďalší výhodný obchod za peniaze daňových poplatníkov v "záujme" ochrany občanov Nitry a kupujú kafilériu, ktorá je z hľadiska konkurenčných podmienok určená na likvidáciu. Chcem len pripomenúť, že mesto mohlo vydať nariadenie, aby napríklad vozidlá s nebezpečným odpadom nepremávali cez mesto a podobne. Ušetrilo by."

Nie odškodné, ale investícia

Mesto na čele s primátorom Jozefom Dvončom sa týmto obvineniam bráni. "My sme nikoho neodškodnili, ale kúpili sme nový majetok. Spoločnosti N-Adova nevyplýva z ničoho povinnosť skončiť svoju činnosť. Aj teraz disponuje riadnou a platnou licenciou na zber a zneškodňovanie živočíšneho odpadu.

Ak ide o to, či spoločnosť N-Adova zamýšľa alebo nezamýšľa svoju činnosť regulovať alebo ukončiť, je to vyslovene podnikateľským rozhodnutím spoločnosti, do čoho mesto nezasahuje a uvedené nemá dôvod ani komentovať," argumentoval.

"Pokiaľ ide o väzbu na územný plán mesta, je pravda, že sa ním mesto zaviazalo podporovať ukončenie prevádzky a zrušenie zariadenia na zneškodňovanie odpadov živočíšneho pôvodu v Horných Krškanoch, ale nemohlo obmedziť právo N-Adovy podnikať ani prijatím všeobecného nariadenia. Hlavným zámerom mesta Nitry bolo vytesniť prevádzku takéhoto charakteru z územia mesta, pretože obyvatelia opakovane kritizovali prevádzku kafilérie najmä za obťažovanie smradom," a dodal, že hoci N-Adova súhlasila len s predajom časti areálu, v prípade predaja jeho zvyšnej časti bude povinná prednostne ju ponúknuť mestu ako prvému v poradí, a to už za teraz dohodnutých podmienok. Dodal tiež, že znalecký posudok ku kúpnej cene vypracovaný nebol, pretože takúto povinnosť mestu neukladá zákon.

Vlk sýty, ovca celá

„Zmluvy s N-Adovou sa budú pravdepodobne podpisovať do konca tohto mesiaca,“ informoval nás prednosta MsÚ v Nitre Igor Kršiak. "Prerokúvajú sa posledné zmluvné dojednania a pripravuje sa časový harmonogram vysťahovania kafilérie a nasťahovania Mestských služieb. Nájomné sa tak N-Adove začne platiť až k termínu, keď to bude zabezpečené, teda od plnohodnotného začatia fungovania Mestských služieb v týchto priestoroch," dodal.

"Neviem, či je najlepšie riešenie umiestniť mestské služby do priestorov kafilérie, budú sa tam musieť robiť úpravy, ktoré tiež budú stáť nemalé peniaze," podotkla miestna poslankyňa Lýdia Forrová. "Nechápem, prečo budeme platiť N-Adove bohaté nájomné ďalších desať rokov, zhodnocovať tento majetok a potom čo? Navyše, prečo sa toto všetko udialo pol roka pred voľbami a v čase, keď primátor oznámil svoju kandidatúru? On aj pán Arvay zarobili, musia byť spokojní. Len Nitrania sa na to poskladajú..."

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×