Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Experiment: Fanúšikovia čakajú, ako dopadne šampionát v Nemecku

13.05.2010 (20/2010) Prvý svetový šampionát pod zahraničným trénerom. Glen Hanlon ochutnáva slovenský hokej.
Experiment: Fanúšikovia čakajú, ako dopadne šampionát v Nemecku
7 fotografií v galérii
Slovenská trénerská trojica. Zľava asistenti František Hossa a Ľubomír Pokovič. Počúvajú...
Autor fotografie: TASR

Naši hráči aj fanúšikovia si zvykajú, že na lavičke reprezentácie nestoja starí známi Filc či Šupler, ale Kanaďan.

Raz to pravdepodobne prísť muselo. Stalo sa teraz, počas majstrovstiev sveta v Nemecku, desať rokov po zisku historicky prvej hokejovej medaily (Petrohrad 2000 – striebro).

Ak sa nič prevratné nestane, budeme obrázok energického Kanaďana za chrbtami slovenských hokejistov vídať najmenej štyri roky. Na taký čas podpísal Glen Hanlon zmluvu. Čo sme doteraz od hokejistov pod jeho vedením videli? Trochu viac vylúčených, bojovnosť až do konca.

Kanaďan cíti poriadny tlak, keďže je to prvý slovenský experiment so zahraničným trénerom. Aby si získal fanúšikov na svoju stranu, pred šampionátom rozprával tradičné klišé, ktoré Slováci radi počujú: Že je u nás pekne, že sa snaží naučiť po slovensky, že reprezentačný tím bude jeho rodina. A tak podobne.

Hodnotiť je však priskoro. Bývalý hokejista Oto Haščák pre náš týždenník nedávno povedal: „Ešte nič neurobil a už ho chceme hodnotiť. Keď si pozrieme jeho históriu, určite má skúsenosti a musí niečo vedieť. Keby na majstrovstvách sveta dosiahol úspech, všetci budú hovoriť, aký to bol dobrý ťah. Bude neúspešný a začnú kričať - veď sme hovorili, že to bolo zlé rozhodnutie! Musíme mu dať čas a potom zistíme, či to bol dobrý ťah.“

Haščák si od Hanlona sľubuje, že dá reprezentácii kolektívnu vôľu, sebadôveru.

Slovenský tím v Nemecku dostal rôzne prívlastky – mladý, omladený, vynovený... Taký je však len z núdze. Keby boli k dispozícii všetci hráči, ktorí hrali na olympiáde vo Vancouvri, hovorilo by sa zasa, že je prestarnutý. Mnohí hráči účasť na šampionáte odmietli alebo ešte stále hrali v NHL. Tréneri veľa možností nemali, vzali to najlepšie, čo sa núkalo. Hranica medzi omladeným a starým je v slovenskom prípade tenká.

Rekord na úvod

Nemeckí organizátori sa na majstrovstvá sveta pripravili výborne. Hneď prvým zápasom prekonali svetový rekord v počte divákov na jednom hokejovom zápase. Odohrali ho domáci proti USA na futbalovom štadióne Veltins Arena v Gelsenkirchene pred očami 77 803 ľudí.

Nemci niekoľko dní pred zápasom „vytlačili“ trávnik na koľajničkách mimo štadióna, keďže aréna umožňuje vysunúť ho von na parkovisko. Na ploche urobili ľad, postavili mantinely, zatiahli strechu. A domáci Nemci tam prekvapujúco porazili Američanov.

Borci zo zámoria boli asi zaskočení. V USA a Kanade sú síce obrovské hokejové haly pre vyše 20-tisíc divákov, ale diváci drukujú skôr vlažnejšie. Keď vo futbalovej aréne spustili Nemci tradičné futbalové chorály, mnohým aj zaľahlo v ušiach. A pri pískaní počas amerických presiloviek od hluku takmer praskal ľad.

Na jeho kvalitu boli trochu sťažnosti. Nebol vyzretý, urobili ho pár dní pred zápasom. Počas hry sa z neho odlupovali veľké kusy a ľadová plocha sa rýchlo zanášala, nemala kvalitu. Hoci niektorí hráči z NHL sa mohli cítiť ku koncu každej tretiny ako na zasneženom rybníku, z hľadiska divákov a propagácie hokeja to bol výborný počin.

Šéf Medzinárodnej hokejovej federácie René Fasel bol taký spokojný, že uvažoval o podobnom zápase aj na budúci rok. Lenže... Budúcoročný šampionát je na Slovensku. A tu podmienky podobné tým nemeckým nenájde, ani keby trikrát prešiel okolo Slovenska po rukách a mesiac nič nejedol. O futbalovej aréne so zaťahovacou strechou môžeme u nás iba snívať. Podobne i o hľadisku, do ktorého sa zmestí aspoň 50-tisíc divákov.

Naše hokejové majú zhruba polovičnú kapacitu ako tie najmodernejšie nemecké. Steel Aréna v Košiciach má oficiálne 8 347 miest a bratislavský štadión Ondreja Nepelu by mal mať po rekonštrukcii možno tesne nad desaťtisíc. Na Slovensku sa bude musieť odohrať najmenej sedem zápasov, aby bol počet divákov rovnaký ako na prvom súboji v Nemecku.

Rekord 77 803 ľudí zapísali aj do Guinnessovej knihy, ale vydrží pravdepodobne len pár mesiacov. Američania už teraz chystajú na december zápas univerzitných tímov, pri ktorom by mohlo v hľadisku sedieť vyše 105-tisíc ľudí.

Nemecká kvalita

Hráči si nemeckú organizáciu pochvaľovali. Slováci boli spokojní na piatom poschodí moderného hotela v centre Kolína. Českí hokejisti zase nadšene rozprávali o výborných podmienkach v hokejovej hale v Mannheime. Tvrdili, že na lepšie majstrovstvách sveta si nepamätajú.

Každý zápas sledovalo 22 kamier plus jedna záložná. Nemeckú dokonalosť budeme na budúci rok dobiehať len ťažko.

No ani tu nebolo všetko tip-top. Počas tréningu Rusov museli dvakrát opravovať plexisklá na mantineloch, ktoré sa poškodili po strelách pukom. Keď v zápase s Rusmi náš hokejista Tomáš Starosta narazil na mantinel Maxima Sušinského, otvoril ním dvierka na trestnú lavicu. Zámok na nich sa pokazil, Sušinskij vyletel mimo ľadu a mohol sa vážne zraniť. Kým ho opravili, zápas museli na pár minút prerušiť. V tom istom súboji sa prerušenie zopakovalo, keď slovenský obranca Mihálik nárazom posunul plexisklo.

Prekvapenia nechýbali hneď od začiatku šampionátu. Nemci porazili Američanov a hlavne Dáni nečakane zvalcovali Fínov.

Nemeckí diváci majú možnosť vidieť aj veľké hviezdy svetového hokeja – Ovečkina, Kovaľčuka, Jágra a ďalších. Fínsky nezmar Petteri Nummelin je zasa nový rekordér v počte účastí na majstrovstvách sveta. V Nemecku je to už jeho pätnásty šampionát.

 


 

Kto je Glen Hanlon (53)

Bývalý hokejový brankár. V NHL odchytal 477 zápasov v základnej časti a 35 v play off v dresoch Vancouvru, St. Louis, NY Rangers a Detroitu. Bol asistentom trénera vo Vancouvri a Washingtone, neskôr hlavný tréner vo  Washingtone, na reprezentačnej úrovni viedol Bielorusko. Trénoval aj kluby vo Fínsku a v Bielorusku.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×