Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hviezdy z mítingov: Stoja za politickými stranami?

26.04.2010 (17/2010) Je to iba kšeft kvôli peniazom, alebo majú známe osobnosti skutočný záujem podporiť politické strany pre hodnoty, ktoré vyznávajú?
Hviezdy z mítingov: Stoja za politickými stranami?
8 fotografií v galérii
Sú pre Hasprovú, Hammela, Batthyányho či Marcina hlavnou motiváciou vystupovať na mítingu...
Autor fotografie: Ivan Pastor

Keď Mečiar v 90. rokoch pozval Claudiu Schifferovú na otvorenie diaľnice, veľa ľudí ho kritizovalo. Dnes v snahe pritiahnuť pozornosť robia niektoré politické strany to isté. Hoci hviezdy, ktoré sa objavia na ich politických mítingoch, nedostanú až taký tučný honorár.

To nie ja, to Márgit

„Bol to príjemný, alebo zábavný večer?“ zvažovala pri nakrúcaní záverečných slov do televízneho príspevku moderátorka smer.tv. Natáčali ho v kultúrnom dome v Nových Zámkoch, kde prebiehal jeden z mítingov vládnej strany Smer. Tá si za hlavného moderátora večera vybrala Petra Marcina, ktorý však preoblečený za pani Máriu robil spoločnosť Batthyánovej tete Márgit. Publikum zabávali zinscenovanými vtipmi, ktoré publikum s prevažne staršími občanmi ocenilo smiechom. V scenári, ktorý sa na jednotlivých volebných mítingoch nemení, narážali aj na samotnú stranu a jej lídrov. Hoci Batthyány médiám tvrdil, že on ako súkromná osoba nejde pre nikoho robiť kampaň, pred záverečným potleskom si kostým tety Márgit vyzliekol a v civile pod logom strany už jeho slová stratili zmysel. Či to robí kvôli zaujímavej finančnej ponuke (honorár za jedno vystúpenie sa pohybuje od 2 000 eur), alebo so stranou sympatizuje, sme sa nedozvedeli. Rovnako tajomná bola aj speváčka Katarína Hasprová: „Nebudem odpovedať anketovým spôsobom,“ povedala nám do telefónu, keď sme sa jej spýtali, prečo sa na mítingu rozhodla účinkovať. „Je to moja osobná vec, rovnako ako otázka môjho vierovyznania. Nie je však správne, aby ma ktokoľvek na základe tohto rozhodnutia hodnotil.“ Jednoznačný postoj k účinkovaniu na volebnom mítingu Smeru mal návrhár Fero Mikloško. Predstavuje na nich svoju módnu kolekciu. „Súhlasil by som, keby ma oslovila ktorákoľvek strana. Neznamená to však, že ju budem voliť.“

V kurze sú speváci

V Nových Zámkoch nechýbal ani spevák Pavol Hammel. Ten priznal, že volebný míting víta ako jednu z možností  spievať pre ľudí. „Bežný koncert, na ktorý si ľudia kúpia vstupenky, som mal naposledy zhruba pred mesiacom v Námestove. Ale takých organizátorov, ktorí usporadúvajú turné, je čoraz menej. Preto vítam túto ponuku. Viem si predstaviť aj stranu, pre ktorú by som určite nerobil. V Smere mám však veľa kamarátov.“ Tvrdil to isté pred štyrmi rokmi, keď vystupoval v rámci volebného mítingu SDKÚ?

„Ja tieto veci neberiem príliš stranícky. Samozrejme, ľudia si ma so stranou automaticky spájajú, no ja by som bol najradšej všeobjímajúci. Politika totiž ľudí len zbytočne rozdeľuje,“ okomentoval svoje rozhodnutie. SDKÚ si v týchto voľbách vybrala iného „koňa“, jej jarné regionálne fóra moderuje Rasťo Piško. Na mítingoch opozičnej strany už tradične hrá skupina Gladiátor. „Myslíme si, že hodnoty tejto strany sú správnou cestou pre Slovensko,“ povedal jeden z členov kapely Maroš Hladký. Tento rok sa k nim pripojí aj spevák Peter Cmorik. Volebný štáb SDKÚ oslovil i speváčku Zuzanu Smatanovú, tá sa však rozhodla svoju kariéru raziť mimo politiky. „Nie je to o sympatiách či antipatiách, sme jednoducho apolitická skupina. Aj kvôli fanúšikom, ktorí sú z rôzneho politického spektra,“ vyjadril sa speváčkin manažér Pavol Smolka. Spievať sa tiež bude na kampani strany Most-Híd, ktorá si vybrala Petra Lipu a Marka Kochanského. Ponuku dostal i spevák Robo Kazík, v koho farbách nakoniec vystúpi pred voličov, ešte nepotvrdil.

Láka na basu piva

Strana SDĽ pred voľbami neplánovala osloviť prípadných voličov prostredníctvom mediálne známych osobností. „Sme presvedčení, že politika nie je divadlo,“ tvrdil vtedy hovorca strany Branislav Masarovič. Ich účasť na mítingu však úplne nevylúčil, hovoril skôr o ich spontánnej podpore. Podľa našich informácií sa strana napokon rozhodla zopár osobností predsa len osloviť - speváčku Tinu a moderátorku Katarínu Brychtovú. „Relácia, ktorú moderuje, má ľudský rozmer a zaoberá sa problémami obyčajných ľudí, na ktorých sa často v spoločnosti zabúda. Rovnaké princípy vyznáva aj strana SDĽ. Je nám preto ľúto, že sa pani Brychtová s našimi názormi nestotožnila. Na spolupráci sme sa nedohodli.“ Ako sme sa totiž dozvedeli od samotnej moderátorky, ak by mala podporiť nejakú politickú stranu, rozhodla by sa skôr pre viac pravicovú. SDĽ siahla po známych osobnostiach aj pri zostavovaní volebnej kandidátky, na ktorej svoje miesto našli Juraj Bača či exmoderátor Ľubomír Karásek. Čerství nováčikovia - strana SaS - sa v týchto parlamentných voľbách zaobídu bez známych tvárí. „Nepotrebujeme platiť Claudiu Schifferovú, aby sme na seba upozornili,“ skonštatovala hovorkyňa strany Tatiana Tóthová. Voličom musí stačiť bývalý moderátor Daniel Krajcer, ktorý kandiduje na poslanca. Na mítingoch sa objavuje jeho papierová maketa, ktorá upozorňuje na to, že ak SaS dostane v meste alebo obci najviac hlasov, kúpi voličom basu piva. Tradičný guláš zatiaľ svojim voličom neponúkla ani jedna strana.

Čo za to?

Sú sympatie s politickými stranami iba prejavom priazne k ich kandidátom, alebo mali známe osobnosti aj čas študovať ich volebné programy? Každá z nich má totiž zopár receptov na to, ako by mali vyzerať ďalšie roky v našom kultúrnom priestore. Smer sa v ňom napríklad zameral na kultúrne pamiatky, SDKÚ plánuje mimo iného doplniť zásoby knižníc o diela slovenských autorov, zachrániť verejnoprávne médiá a opraviť tlačový zákon. HZDS by chcela, aby si ľudia mohli znižovať daňový základ o cenu zakúpených divadelných vstupeniek, ale tiež chce ponechať financovanie cirkvi štátom. Návštevnosť múzeí, divadiel či galérií chce bezplatnými návštevnými dňami zvýšiť strana KDH. SMK chce rozšíriť práva používania materinského jazyka. Umelcov sa týka bod programu strany SaS, ktorá si stanovila za cieľ odbremeniť ich od odvádzania dvojpercentnej dodatočnej dane do umeleckých fondov.

Nakoľko zostanú osobnosti verné stranám, ktoré mediálne zastupujú, je vždy otázne. Spevák Jožo Ráž, ktorý v minulosti dlhodobo verejne podporoval stranu HZDS, však nikdy nemal dôvod prezliecť kabát. Vezmú si z neho príklad?

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×