Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Opäť je tu najväčšie slovenské derby. Prečo práve Slovan a Trnava?

27.03.2010 Jediný ligový súboj, ktorý u nás zapĺňa tribúny, ktorý nikdy nemá favorita a v ktorom vždy ide o viac, než len o body do tabuľky. To je tradičné futbalové derby medzi Slovanom Bratislava a Spartakom Trnava. Veční rivali sa v lige stretnú už 125. raz!

Štadión trnavského Spartaka navštevuje v tejto sezóne počas ligových zápasov priemerne niečo vyše 4 800 divákov, na domáce stretnutia Slovana chodí asi o tisíc ľudí menej. Keď však v júli minulého roku zavítali do slovenského Ríma belasí, návšteva na tribúnach bola takmer 11-tisícová. Niečo podobné sa zopakovalo v októbrovej bratislavskej odvete, keď si na Tehelné pole zrazu našlo cestu bezmála 9-tisíc fanúšikov. V prebiehajúcej sezóne ide o suverénne najvyššie divácke návštevy a pokoriť ich môže už iba jeden duel. Ten, na ktorý nastúpia v nedeľu v Trnave práve Spartak a Slovan.

Pôjde o jubilejné derby týchto večných rivalov, ktorí písali najslávnejšie kapitoly slovenského futbalu. Len na doplnenie, z doterajších 124 vyhrali „belasí“ 55, „bílí andeli“ 41 a v 28 prípadoch sa súperi rozišli po remíze.

Prvý zápas vyhrala Trnava, prvý spor Bratislava

529694Tradícia derby zápasov sa začala písať ešte v období, keď Slovan nebol Slovanom a Spartak Spartakom. Bolo to pred 84 rokmi, presnejšie 21. marca 1926. V Trnave vtedy domáci Rapid privítal mužstvo 1. ČsŠK Bratislava. Hoci sa volali inak, už v tom nastupovali vo farbách, ktoré sú pre ne typické dodnes. Trnava v červeno-čiernej, Bratislava v bielo-modrej kombinácii. Duel sa hral v rámci vtedajších majstrovstiev Západoslovenskej župy a pre Trnavčanov bol v tom čase jedným z dvoch vrcholov sezóny. Na rozdiel od  prestížneho mestského derby Rapid – ŠK, mal však tento o čosi silnejší náboj. Bratislavský 1. ČsŠK bol totiž úradujúcim majstrom župy. Papierové predpoklady o favoritovi, sa ale na ihrisku nepotvrdili. Po bezgólovom polčase totiž zvíťazila Trnava 3:1.

Taký bol teda začiatok. Až do roku 1934 si práve títo dvaja súperi delili tituly v župných majstrovstvách. 1. ČsŠK ich získal päť, Rapid tri. Rivalita medzi nimi ale nepramenila iba z toho, v roku 1932 totiž prepukol aj prvý veľký spor. Išlo v ňom o hráča a to nie hocijakého. 529695Volal sa František Masarovič, bol najlepším útočníkom trnavského Rapidu a práve jeho zlanárili Bratislavčania. Masarovič do 1. ČsŠK chcel ísť, no vedenie trnavského klubu o tom nechcelo ani počuť. Prestup, v tom čase najväčší na Slovensku, museli teda riešiť riadiace orgány Západoslovenskej futbalovej župy. Argumenty funkcionárov Rapidu však nestačili a Masarovič napokon zmenil klubovú príslušnosť.

Vzájomné prestupy fanúšikovia nevideli radi

K prestupom medzi najväčšími rivalmi dochádzalo pochopiteľne aj neskôr. V roku 1950 vymenili červeno-čierny dres za belasý Anton Malatinský a František Benedikovič, takisto opory mužstva, čo opäť prehĺbilo rozbroje, najmä keď to prispelo k vypadnutiu Trnavy z najvyššej súťaže.

Do Slovana zamieril v roku 1964 zo Spartaka aj jeden z najlepších hráčov slovenskej futbalovej histórie. Jozef Adamec tam ale napokon vydržal iba niečo vyše roka. V belasom drese sa mu vôbec nedarilo a keď so sklonenou hlavou prišiel naspäť do Trnavy, zobrali ho na milosť.

Na druhej strane, stabilným členom Malatinského výberu, ktorý v roku 1968 vybojoval pre Spartak prvý majstrovský titul,  bol Bratislavčan Ján Zlocha. O tri desaťročia neskôr boli v trnavskom kádri dokonca dve bývalé opory Slovana – Jaroslav Timko a Dušan Tittel a „bílích andelov“ navyše trénoval Dušan Galis. Nadšení vtedy neboli fanúšikovia ani jedného z táborov, takisto ako keď neskôr obliekali belasý dres Igor Bališ a po ňom Marek Ujlaky.

Tak to ale bolo vlastne vždy. Prakticky každý, kto prišiel na Tehelné pole z Trnavy, alebo naopak do Spartaka zo Slovana, to vôbec nemal ľahké. Pre jedných fanúšikov bol totiž zradca a pre druhých nevítaný prišelec.

Keď boli aj tribúny malé

Najsilnejší náboj mali zápasy medzi Slovanom a Trnavou na prelome šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov. Obe mužstvá vtedy v československej federálnej lige dominovali a veľké úspechy dosahovali aj na medzinárodnej scéne. V roku 1969 Slovan ako prvý a doteraz jediný slovenský klub vyhral európsku pohárovú súťaž – vtedajší Pohár víťazov pohárov. Spartaku v tom istom čase len tesne uniklo finále Pohára európskych majstrov (dnešnej Ligy majstrov), keď v semifinále vypadla s Ajaxom Amsterdam. Dve slovenské mužstvá skrátka patrili k európskej klubovej špičke. O takom niečom sa dnešnej generácii našich futbalistov môže iba snívať.

Kvalita sa pochopiteľne odrážala aj v derby. Či v Bratislave alebo v Trnave, odohrávali sa pred vypredanými tribúnami. Tak to bolo aj v marci 1968. Spartak útočil na prvý majstrovský titul, keď doma privítal v prvom jarnom kole práve Slovan. Na tribúnach sa tiesnilo vyše 25-tisíc divákov a tí videli, ako sa v  29. minúte belasí gólom Módera ujali vedenia. Krátko na to sa ale hrať prestalo. Nápor ľudskej masy totiž nevydržala betónová bariéra, ktorá oddeľovala fanúšikov od ihriska. Prelomila sa a desiatky sa ich ocitli na trávniku. Rozhodca vyzval usporiadateľov, aby zabezpečili regulérne podmienky, keď sa ale ľudí ani po dvadsiatich minútach nepodarilo dostať späť na tribúnu, zápas predčasne ukončil. Trnavčania žiadali, aby sa zápas zopakoval v náhradnom termíne, no futbalový zväz nesúhlasil a pririekol kontumačné víťazstvo 3:0 Slovanu.

VIDEO: Na jar 1968 sa derby nedohralo

 

V ďalších rokoch, najmä po tom ako najprv Spartak a neskôr i Slovan zaznamenali ústup zo slávy, sa tribúny počas derby už tak nezapĺňali. Pred desaťtisícovými kulisami sa znovu začalo hrávať až v deväťdesiatych rokoch. Objavil sa však aj nový fenomén. Fanúšikovské tábory sa prezentovali nielen prekáračkami či mohutným povzbudzovaním, ale neraz aj výtržnosťami. V posledných rokoch tak k derby patria aj policajné manévre v uliciach mesta, v ktorom sa práve najväčší zápas sezóny hrá.

Najslávnejší a najfutbalovejší

Raritou bol súboj odvekých rivalov vlani na jar. Hral sa pred prázdnymi tribúnami. Zápas predchádzajúceho ligového kola medzi Nitrou a Trnavou totiž rozhodca predčasne ukončil, keď zo sektoru fanúšikov Spartaka dopadli za bránu svetlice. Disciplinárna komisia preto potrestala Trnavu uzavretím ihriska. Nasledujúcim zápasom, ktorý sa v slovenskom Ríme mal hrať, bolo však práve derby so Slovanom... Trnavskí priaznivci to teda vyriešili tým, že sa ich niekoľko stoviek zhromaždilo pred bránou štadióna a hoci zápas nevideli, povzbudzovali aspoň odtiaľ.336338

Fanúšikovia oboch klubov sú ale vôbec zvláštnou kapitolou v našom futbale. Niet u nás asi vernejších, náročnejších a nezmieriteľnejších, ako sú práve oni. I keď, aj v tomto smere pozná história jednu výnimku. V roku 1960 účinkovala Trnava v Stredoeurópskom pohári a privítať mala AS Rím. Súper zvučného mena spôsobil, že o zápas bol obrovský záujem, a tak padlo rozhodnutie, že sa bude hrať na Tehelnom poli. Spartak tam pred 50-tisíc divákmi napokon zvíťazil 2:0 a na tribúnach došlo k nevídanému úkazu. Fanúšikovia Slovana totiž na chvíľu zabudli na odvekú rivalitu a mohutne povzbudzovali Trnavu.

Pravdaže, pri vzájomných zápasoch je také čosi nemysliteľné. K tým patria odjakživa skôr prekáračky. Fanúšikovia Slovana zvyknú o svojom klube hovoriť ako o najslávnejšom na Slovensku, Trnavčania zase tvrdia, že ich mesto je na Slovensku najfutbalovejšie. Ako hovoril český génius Jára Cimrman, môžeme o tom viesť spory, môžeme s tým dokonca aj nesúhlasiť, ale to je asi tak všetko čo sa proti tomu dá robiť. Jedno je totiž nespochybniteľné. Pri všetkej úcte k tomu, čo dosiahli v posledných rokoch na európskej scéne Petržalka či Žilina, ak v slovenskom klubovom futbale hovoríme o sláve a úspechoch, spájajú sa v prvom rade so Slovanom a Trnavou. Tie najžiarivejšie kapitoly, ktoré oba kluby napísali už síce majú desiatky rokov, no dodnes ich nikto neprekonal, ba ani sa k nim nepriblížil.

Výsledok nemôže nikdy prekvapiť

O derby zápasoch sa všade na svete hovorí, že nikdy nemajú favorita. Platí to aj o stretnutiach najväčších slovenských rivalov. Výsledky tradičného slovenského derby preto nikdy pre nikoho nemôžu byť prekvapením.

V tejto sezóne sa obaja súperi stretli zatiaľ dva razy. V treťom kole vyhral Slovan v Trnave 2:0, v štrnástom sa na Tehelnom poli zrodila remíza 1:1. Do tretieho tohtosezónneho merania síl nastúpia belasí ako aktuálny líder Corgoň ligy a „bílí andeli“ ako jej piaty tím. Jedno i druhé mužstvo je v poslednom čase v dobrej forme a na jar sú zatiaľ najlepšie. Slovan naposledy porazil silnú Žilinu, vystriedal ju na čele a chcel by to potvrdiť. Trnava zase remizovala v Nitre, navyše v troch jarných dueloch na domácom trávniku zakaždým vyhrala a ani raz neinkasovala. Lenže teraz bude derby a v ňom žiadne teórie neplatia.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×