Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pochod gayov a lesieb Dúhový Pride už aj u nás

25.03.2010 (13/2010) Dvadsiateho druhého mája čaká Bratislavu a Slovensko vôbec prvýkrát v histórii pochod gayov a lesieb Dúhový Pride.
Pochod gayov a lesieb Dúhový Pride už aj u nás
7 fotografií v galérii
Vo vyspelejších krajinách sú pochody väčšie a výpravnejšie.
Autor fotografie: Profimedia.sk

Hovorkyňa a PR manažérka podujatia Romana Schlesinger (23) tvrdí, že dozrel čas.

Dúhový Pride je istá obdoba vo svete známej Love Parade. Čo majú tieto akcie spoločné?

Pride podujatia sa konajú po celom svete pod mierne odlišnými názvami v závislosti od jazyka tej-ktorej krajiny. V skutočnosti sú však odkaz Pride podujatia a jeho hodnoty totožné.

Pride znamená v preklade hrdosť...

... v tom najširšom zmysle slova. Niektoré krajiny tak okrem hrdosti samotných gayov a lesieb oslavujú hrdosť na vlastnú legislatívu, ktorá obsahuje rovnaké práva pre neheterosexuálnych ľudí ako pre väčšinovú spoločnosť. Slovensko sa zatiaľ takouto legislatívou pochváliť nemôže, no napriek tomu nemôže poprieť, že gayovia a lesby sú súčasťou jej spoločnosti a že sú diskriminovaní.

V čom sa teda svetový a náš Pride budú líšiť?

Slovenský Pride nebude len demonštráciou, no zároveň nebude len oslavou, tak ako ju poznáme z krajín západnej Európy a iných svetových metropol. Z technických dôvodov si napríklad nemôžeme dovoliť alegorické vozy.

Ako dlho táto myšlienka zrela a čo ju u nás odštartovalo? Už dozrel čas?

Myšlienka tu bola už dávno, no stále sme si hovorili, že na Slovensku je Pride a jeho organizácia zatiaľ iba hudbou budúcnosti. Podceňovali sme vlastné organizačné, technické i komunitné schopnosti a jeho potrebu. V novembri 2009 sa zišla partia aktivistov a aktivistiek, ktorí sa jednoznačne zhodli na tom, že budúcnosť môže byť máj 2010 a na tom, že Slovensko ho potrebuje. Čas dozrel už dávno.

Väčšinu ľudí zaujíma najviac samotný pochod, ale k nemu patria aj sprievodné akcie. Budú?

Týždeň pred samotným pochodom bude niekoľko zaujímavých sprievodných podujatí. Ich zoznam a podrobnosti sú momentálne v štádiu príprav a finalizácie. Určite však nebudú chýbať filmové premietania, verejná diskusia, výstavy lesbických a gayovských umelcov a umelkýň.

V oblasti zrovnoprávnenia gayov a lesieb sa už aj u nás angažujú niektorí politici. Napríklad Monika Flašíková-Beňová či Iveta Radičová. Prizvete ich?

Nepozývame naň žiadnych slovenských politikov ani političky a nehlásime sa k žiadnej politickej strane. Bude tesne pred voľbami a organizačný tím nechce prepožičať priestor podujatia na akúkoľvek predvolebnú kampaň. Zároveň si myslíme, že slovenskí politici a političky neurobili pre gayov a lesby na Slovensku za posledné volebné obdobie vôbec nič, takže v podstate nie je o čom rečniť.

V zahraničí však áno. Pozvete niekoho z nich?

Áno, pozývame zahraničných europoslancov a europoslankyne. Svoju účasť zatiaľ potvrdila Ulrike Lunacek, predsedníčka frakcie Európskej strany zelených, otvorená lesba a politička, ktorá môže k téme skutočne veľa povedať. Európski poslanci a ambasádori sú zároveň dôležití aj na  zvýšenie bezpečnosti zúčastnených.

Kvôli bezpečnosti tajíte trasu pochodu. Požiadali ste o pomoc políciu?

Bezpečnosť je pre nás priorita číslo jeden. Oslovili sme príslušné štátne orgány, mesto i políciu a intenzívne s nimi v tejto veci komunikujeme.

Neviem, koľko gayov a lesieb sa u nás otvorene hlási k svojej orientácii. Bude ich na tom pochode dosť? Aké máte ohlasy?

Je úplne jedno, či tu žijú štyri, alebo desať percent neheterosexuálnych ľudí. Ľudské práva má každý jedinec od narodenia. Takisto vec ,hlásenia sa k orientácii´ je veľmi vágna, pretože je to vec osobnej definície a zároveň sú takéto štatistiky na Slovensku veľmi nepresné. Miera homofóbie u nás je ešte stále veľmi vysoká. Odhadujeme účasť minimálne osemsto ľudí.

Príde aj podpora zo zahraničia?

Už teraz vieme, že sa na našom podujatí zúčastní okolo dvesto, tristo ľudí z cudziny. Je zaužívanou praxou, že skupiny gayov a lesieb i aktivistov za ľudské práva si navzájom vyjadrujú solidárnosť a podporu práve účasťou na Pride podujatiach v susedných krajinách.

Našli ste podporovateľov aj v známych tvárach zo Slovenska?

Už teraz máme podporu viacerých mediálne známych ľudí, no ich mená zverejníme vo vhodnom okamihu.

Máte aspoň predbežný odhad, čo vás to bude stáť? Z čoho to budete financovať?

Do tejto chvíle je akcia plne dobrovoľnícka, to znamená, že nedisponuje žiadnymi financiami. Tie sú, samozrejme, pre finalizáciu podujatia nutné. Veríme, že nás zahraničné ambasády na Slovensku a iní donori podporia aj finančne.

Budete organizovať ďalšie ročníky, alebo počkáte, ako dopadne prvý?

Veríme, že Dúhový Pride Bratislava 2010 bude prvým ročníkom podujatia, ktoré má ambíciu opakovať sa každoročne.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×