Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Športovcov uviedli do slovenskej politiky národniari a postkomunisti

24.03.2010 Viete koľko športovcov za uplynulých dvadsať rokov sedelo v parlamentných laviciach? Bol ich rovný tucet. Ďalším desiatim sa túžba po mandáte a výhodách poslanca nikdy nevyplnila.

Aj pred tohtoročnými parlamentnými voľbami sa politické strany chcú spoliehať na úspechy a slávu, ktoré si bývalí československí a slovenskí reprezentanti vydobyli na športových kolbištiach. Na kandidátkach ich je desať.

Za vládny Smer sa o poslanecký mandát bude znovu uchádzať bývalý futbalista a tréner Dušan Galis, za Most-Híd sa do parlamentu pokúsi vrátiť priekopník karate na Slovensku František Šebej a dostať sa tam chce aj zápasník Attila Bátky, Únia – strana pre Slovenska chce zákonodarcu spraviť z biatlonistu Petra Kazára a Nová demokracia má športovca dokonca na prvom mieste. Je ním totiž jej predseda, bývalý karatista Tibor Mikuš.

Najviac sa ale o športovcov opiera SNS, ktorá má v prvej tridsiatke hokejovú legendu Vincenta Lukáča, bývalých futbalistov Jozefa a Jána Čapkovičovcov a automobilového pretekára Jozefa Studeniča. V popularitu rýchlostného kanoistu Juraja Baču zase verí znovuzrodená SDĽ. Mimochodom práve tieto dve strany kedysi do snemovne ako prvé posadili športovcov.

474955Parlament sa vtedy ešte volal Slovenská národná rada a vo voľbách v roku 1992 sa jeho poslancami stali aj bývalý futbalista Jozef Čapkovič (SNS) a hádzanárka Mária Ďurišinová (SDĽ). Tá mandát obhájila aj o dva roky, keď kandidovala za koalíciu Spoločná voľba.

Do parlamentu sa v roku 1994 za rovnaké zoskupenie dostal aj olympijský víťaz zo Soulu, chodec Jozef Pribilinec, ďalej známy cyklistický tréner Kamil Haťapka (SNS) a bývalá zjazdárka Janka Gantnerová (HZDS). Účastníčka dvoch zimných olympiád a dnešná šéfka slovenského lyžovania sa potom ešte dvakrát usilovala o mandát, vo voľbách 1998 i 2002 však už bola na kandidátke HZDS veľmi hlboko.

Pred bránami NR SR v roku 1998 zostali aj ďalší športovci – bývalý hokejista Jozef Golonka, automobilový pretekár Jozef Studenič, štrnásťnásobný 138095majster Slovenska a Československa v karate Tibor Mikuš (všetci HZDS), futbalista Štefan Maixner, tréner skokanov na lyžiach Ján Tánczos či paralympionik Ján Riapoš (všetci Naše Slovensko). Cez prah parlamentu sa dostal iba František Šebej (SDK), ktorý bol v roku 1990 aj poslancom federálneho zákonodarného zboru, a automobilový pretekár Jirko Malchárek (SOP). Ten o štyri roky neskôr, už v tričku Aliancie nového občana, poslanecký mandát, plat i výhody obhájil a neskôr sa stal dokonca ministrom.

Za stranu Pavla Ruska od roku 2002 brali poslanecký plat aj hokejový rozhodca Anton Danko a bývalý basketbalový reprezentant Stanislav Kropilák. Prvý raz sa vtedy do NR SR dostal aj Tibor Mikuš (HZDS), naopak František Šebej, ktorý kandidoval za OKS sa musel s mandátom rozlúčiť a opätovnú prehru zaznamenali 471481Jozef Studenič (HZD) a Ján Riapoš (Ľavý blok). Z 32. miesta na kandidátke Smeru sa nedostal do parlamentu ani futbalový tréner a bývalý hráč Dušan Galis.

Vo voľbách v roku 2006 mu to už ale vyšlo, rovnako ako futbalovému rozhodcovi Ľubošovi Micheľovi (SDKÚ) a Tiborovi Mikušovi. Najviac športovcov malo vtedy na kandidátke HZD, úspešnosť však bola nulová. Voličov nezaujal bývalý futbalista Jozef Adamec ani karatistka Ľubomíra Klementisová, kulturista Adam Cibula či futbalista Andrej Porázik. Do NR SR sa v roku 2006 takisto nedostal futbalový tréner Jozef Valovič (SNS), ani František Šebej (OKS). Koľkým z desiatich športových adeptov sa to podarí v tomto roku, uvidíme v júni.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×