Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

ŽIVOT ZAŽIL: Na káve s Boženou Plocháňovou

03.03.2010 Ilustrátorka detských kníh je nesmierne skromná a milá starenka, ktorá má zmysel pre humor.

Na stretnutie s Boženou Plocháňovou som sa veľmi tešila. Jej nádherné obrázky v knižkách si z detstva dobre pamätám. Veselé príbehy, veselé obrázky... Bola som preto nielen profesionálne, ale aj ľudsky nesmierne zvedavá na to, aká je táto maliarka naživo.

Priznám sa, dohodnúť si osobné stretnutie, nebolo jednoduché. Trvalo to niekoľko mesiacov. Už som mala pocit, že sa to ani nepodarí. Hneď pri prvom telefonáte sa ma pani Plocháňová snažila presvedčiť, že na ňu, starú osobu, už nebude nikto zvedavý, že už slabšie počuje a ani jej to už tak nemyslí, ako kedysi, aby o sebe rozprávala, ale nakoniec ma neodmietla. Stretnutie sme však odložili, pretože ju tlačila uzávierka kresieb do časopisu. Neskôr bola trochu chorá, vonku vtedy bolo hnusné počasie, takže stretnutie sa opäť nekonalo. Prechladnutie sa vlieklo, potom prišli sviatky...

V januári sa to ale nakoniec podarilo. Na stretnutie do kaviarne prišla staršia pani, ktorá vôbec nevyzerala na tých 81 rokov, ktoré má. So zmyslom pre humor spomínala na svoju mladosť, život, i prácu. Aj keď rodená Češka, zhovárala sa s nami peknou slovenčinou a dokonca sa priznala, že pre trému zo stretnutia s nami, nemohla v noci spať! Nakoniec sme ju s kolegom fotografom nahovorili aj na to, že nás pozvala k sebe domov, zoznámila nás so svojím psíkom Galinou, ukázala nám svoje staré fotografie a kolega ju mohol fotografovať pri práci.

Maliarka, ktorej obrázky si pamätám od detstva, bola presne taká, aké sú jej kresbičky – príjemná, veselá a hlavne, nesmierne skromná. Našťastie, knižky s jej ilustráciami stále vychádzajú, a tak sa z nich tešia ďalšie deti. A spolu s nimi určite aj dospelí.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×