Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Trafí vždy: Má dobrú mušku aj napriek strate zraku

02.03.2010 (9/2010) Martin Adámek (32) získal ocenenia zo streleckých súťaží, zlepšuje si svoju webovú stránku. V podstate nič zvláštne, ibaže Martin je nevidomý.
Trafí vždy: Má dobrú mušku aj napriek strate zraku
5 fotografií v galérii
Martin strieľa presne, stenu zatiaľ sadrovať nemuseli.
Autor fotografie: Pavel Čempěl

O zrak prišiel pred jedenástimi rokmi pri úraze. Dovtedy pracoval na polícii ako telekomunikačný technik, kde mal na starosti inštaláciu a programovanie digitálnych pobočkových ústrední. Jazdil na bicykli, hrával futbal a venoval sa športovej streľbe z pištole. Po úraze sa však jeho život úplne zmenil.

Život v tme

„Našťastie som mal dobré zázemie - rodinu a priateľov. A pokiaľ má človek vedľa seba takýchto ľudí, určite sa z toho dostáva ľahšie. Keď to teraz spätne hodnotím, čakal by som, že to bude oveľa horšie. Vidiaci človek si také niečo nedokáže predstaviť. Aj ja, keď som kedysi videl nevidiaceho s bielou palicou, hovoril som si, že to musí byť strašné. Ale keď sa človek zrazu dostane akoby na tú ´druhú´ stranu, tak sa všetko mení. Od hodnôt až po úplne dovtedy jednoduché veci. Vravím si, že keď sa chce, tak všetko ide. Je dôležité, aby bol človek optimistický a snažil sa k všetkému pristupovať pozitívne. Možno potom zistí, že to nie je až také strašné, ako sa to môže zdať,“ vysvetľuje.

Keď mu o dva roky po úraze z bývalého pracoviska ponúkli miesto operátora na telefónnej ústredni, neodmietol. Hovorí, že z toho vyšiel najlepšie, ako len mohol. Našťastie mu zostal zmysel pre humor, ktorým už nejedného človeka zaskočil. „Keď som nastúpil opäť do práce, podal som kolegovi ruku a povedal som mu: Čau, Péťo, rád tě vidím,“ smeje sa Martin.

Prvé majstrovstvá

Martin sa zaradil späť do života a k streľbe zo vzduchovej pušky ho doviedla náhoda. Že takáto disciplína vôbec existuje, dovtedy netušil. „V roku 2002 sa v Košiciach konali majstrovstvá sveta zrakovo postihnutých v streľbe zo vzduchovej pušky. Muselo tam byť prihlásených šesť krajín. Jedna im chýbala, tak organizátor Štefan Kopčík oslovil náš športový zväz, či by tam niekto neprišiel pretekať. Zo zväzu kontaktovali mňa, lenže ja som netušil, o čom to je. V apríli 2002 prišiel k nám do Ostravy, predviedol mi vzduchovú pušku a vybavenie a vysvetlil, o čo ide. O necelé štyri mesiace mali byť majstrovstvá,“ spomína. Popožičiaval si všetko, čo sa dalo - pušku mal zo svojho bývalého klubu, oblečenie a zameriavač mu poskytol Športový strelecký klub polície v Ostrave, v ktorom je v súčasnosti, a zvyšok zvládol jeho otec, ktorý mu vyrobil ďalšie doplnky.

„Do Košíc som šiel po minimálnom tréningu a vlastne bez skúseností. Bolo to vlastne ´nasucho´, natrénoval som si mierenie na terč, aby som si napočúval tón, ako to znie na desiatke. Je totiž viacero terčov a každý má svoj charakteristický tón,“ dodáva. Streľba má podobné pravidlá ako u „koukavých“ - ako Martin nazýva vidiacich. On sám je „zrakáč“ - zrakovo postihnutý. Vzdialenosť od terča je desať metrov. Strieľa sa šesťdesiat rán v stoji, na čo je časový limit stopäť minút, a šesťdesiat poležiačky za deväťdesiat minút. „Mierim doslova sluchom, na puške je laserový zameriavač a na terči je ešte aj zameriavací terč. Na ušiach mám slúchadlá a čím bližšie mierim k desiatke, tým vyšší tón počujem,“ vysvetľuje.

Strieľa doma

Keď sa vrátil domov z Košíc, kde získal dve deviate miesta, mal zmiešané pocity, ako to bude ďalej. „Kompletné vybavenie - topánky, nohavice, kabát, puška, zameriavač a doplnky - stálo vtedy dohromady minimálne stodvadsaťtisíc českých korún. Človek si to platí buď sám, alebo si musí zohnať nejakého sponzora. Našťastie, náš športový policajný klub mi ponúkol členstvo a tým pádom mi poskytujú oblečenie,“ hovorí.

Spočiatku trénoval na strelnici, aby si nacvičil správny postoj a techniku, ale v súčasnosti trénuje doma. „Z obývačky cez chodbu až do kuchyne je presne desať metrov. Má to výhodu, pretože nemusím prevláčať všetky tie veci hore-dolu, na strelnicu a späť. Jednoducho odsuniem stôl a kreslá, oblečiem si nohavice, kabát, obujem topánky, nastavím terč a strieľam. Susedia sa zatiaľ nesťažovali, nerobí to veľký hluk. Pod terčom je lapač, takže diabolky z podlahy nemusíme vysávať, a nemáme olovený koberec. Zatiaľ som vždy trafil terč, ešte nesadrovali diery v stene. Môže sa to však stať na súťaži, kde sú jednotlivé terče vedľa seba a každý z nich má svoj tón. Trafiť susedov terč sa mi tam podarilo na tréningu,“ prezrádza.

Úspechy a sny

Keď sa dostal do formy, strieľal v roku 2006 na majstrovstvách sveta vo Švajčiarsku, o rok neskôr v Nemecku, v 2008 v Poprade a v minulom roku v Martine. „Najlepší výkon som podal vo Švajčiarsku, boli to dve piate miesta. Financie musím riešiť cez sponzorov, inak by som to neutiahol. Som rád, keď sa mi podarí zohnať peniaze na jednu vrcholovú súťaž do roka. V júli tohto roka majú byť majstrovstvá sveta v Záhrebe, okrem termínu konania zatiaľ ešte neviem nič. Chcel by som sa na nich však zúčastniť. Budú tam aj telesne postihnutí, takže sa tam všetci zídeme,“ teší sa.

Ak Martin práve nie je v práci alebo netrénuje „z obývačky cez chodbu do kuchyne“, sedí pri počítači alebo si vyrazí von s kamarátmi. „Občas zájdem i do kina, samozrejme, pokiaľ nie je film s titulkami. V počítači mám program s hlasovým výstupom, takže nemám problém s internetom, aj stránku som si vytvoril sám. A okrem toho som fanatik do mobilov,“ dodáva.

Tvrdí, že má trochu výhodu, že predtým videl, takže si dokáže predstaviť farby, jednotlivé predmety, ľudí, zvieratá... „Problém mávam trochu v zime, pretože sneh zakryje orientačné body, takže neviem, či je to chodník, alebo trávnik. A keď je ešte ľad, musím požiadať o pomoc okoloidúcich. To, že nevidím, si niekedy ani neuvedomujem, dokonca sa mi v noci sníva,“ vraví. Jeho veľkým snom je dostať sa na paralympiádu a čo sa týka súkromia, rád by mal niekedy rodinu a vlastný život. „Ak sa mi to podarí, to ostatné už príde samo. Nie som typ človeka, ktorý by si všetko plánoval, nerobím si grafy. Som taký nenáročný,“ hovorí s úsmevom.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×