Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nájomní vrahovia

07.11.2008 (45/2008) Môžu byť medzi nami a nemusíme si ich všimnúť. Klinický psychológ a SÚDNY ZNALEC ROBERT MÁTHÉ tvrdí, že v každom z nás drieme potenciálny vrah, no profesionálnymi zabijakmi sa stávajú len „vyvolení“.
Nájomní vrahovia
1 fotografia v galérii
Krvavá mafiánska poprava pápayovcov v bare Fontána v Dunajskej Strede roku 1999.
Autor fotografie: Život

Nájomní, teda profesionálni zabijaci existujú aj u nás, hoci tí „najlepší“ by sa dali spočítať na prstoch jednej ruky. Patril k nim aj Jozef Roháč, ktorého dlhé roky hľadal Interpol a prednedávnom ho zadržali v Prahe. S niekoľkými nájomnými vrahmi sa vo svojej dlhoročnej praxi stretol i uznávaný slovenský súdny znalec v oblasti psychológie Robert Máthé. Podľa neho sa nájomní vrahovia a nájomné vraždy vyskytujú najmä v organizovanom zločine, kde odstraňujú nepohodlných ľudí či svedkov. „Ide teda o vraždy na objednávku,“ priblížil nám kategóriu nájomných vrážd odborník, ktorý sa súdnoznaleckej práci venuje už od roku 1980.

Akí sú teda nájomní vrahovia a čo je ich motiváciou? „Nájomné vraždy spravidla súvisia s organizovaným zločinom. Niekto si totiž vraždu musí objednať, iný ju dokonale pripraviť a uskutočniť. Cieľom prípravy je usmrtenie obete, podľa možností bez stôp vedúcich k odhaleniu páchateľa,“ hovorí Robert Máthé.

„Rozhodne ide o ľudí, ktorí disponujú určitými rozumovými schopnosťami, skôr vyššími. Sú to ľudia, ktorí dokážu konať chladnokrvne, bezcitne a v záujme vyhovenia objednávky, s motívom fi nančného zisku. Zabíjanie vnímajú nájomní vrahovia ako svoju prácu. Špecifi cké je, že nevraždia len tak, a uspokojuje ich to.“

Profil vraha

Podľa Máthého aj fi lmy o nájomných vrahoch, napríklad o slávnom Šakalovi, ukazujú, že takíto ľudia musia mať na výkon svojej „práce“ určité danosti. „Často ide o ľudí s poruchou osobnosti antisociálneho charakteru,“ pokračuje.

„Nie každý môže byť nájomný vrah, no za určitých okolností je každý z nás schopný niekoho zabiť. Nájomní vrahovia, s ktorými som sa vo svojej praxi stretol, nemali za sebou nejakú špeciálnu minulosť, teda nepripravovali sa na ‚prácu‘ nájomného vraha vopred. Ale v životnej histórii týchto ľudí určite nájdeme také momenty, ktoré svedčia o tom, že vedia byť agresívni, konať chladnokrvne a podobne. V anamnéze ľudí, ktorí už takto vraždili, nájdeme problematické detstvo, napríklad sa už ako deti prejavovali agresívne, mučili zvieratá, podvádzali, bili sa, prejavovali sa v smere vývinu antisociálnej osobnosti.

Takíto ľudia väčšinou pochádzajú z problematického rodinného zázemia, v rodine sa vyskytovala agresia, alkoholizmus, deti boli vychovávané buď príliš benevolentne, alebo naopak prísne. Oba tieto extrémy sú riziko,“ konštatuje Robert Máthé. Podľa neho sa teda celým životom takéhoto človeka tiahne červená niť s prejavmi agresivity, neprispôsobivosťou, často sa už vo veku mladistvých dopúšťa trestnej činnosti.

Absolútne nenápadní

Nájomný vrah nemôže byť žiadny hlupák, musí ovládať niektoré špecifi cké činnosti, ktoré sa, samozrejme, musí naučiť. „Napríklad používanie zbrane či výroba bomby, výbušniny. Títo ľudia inklinujú k zbraniam, majú s nimi skúsenosti. V socializovanej forme sa výbušninami či zbraňami zaoberajú vojaci z povolania, pyrotechnici. Vrahovia tieto znalosti využívajú vo svoj osobný prospech,“ pokračuje Máthé.

„Človek takto konajúci musí mať v sebe nejakú predispozíciu, väčšinou poruchu osobnosti. Intelekt majú v podstate dobrý, ale využívajú ho na dobre organizovanú trestnú činnosť. Čo sa týka osobnosti, navonok títo ľudia nepôsobia ako nájomní vrahovia, pôsobia skôr bezproblémovo. No v náročných situáciách sa môžu prejaviť až neprimerane agresívne.

Ťažkí ‚profesionáli‘ však vystupujú pred okolím ako vzorní otcovia, milovníci detí, zvierat, sú nenápadní. Osobne som sa stretol s ľuďmi, ktorí majú už za sebou nejakú trestnú činnosť, majú v sebe viac agresívnych tendencií, ale zvládajú to. Impulzívny človek totiž asi nie je dobrým adeptom na nájomného vraha. Profesionáli sa vedia dokonale ovládať. Súvisí to s tým, že vraždu treba dokonale naplánovať, sledovať objekt, jeho zvyky, a vybrať vhodný moment na jej uskutočnenie. Práve v tomto štádiu vrah uplatňuje chladný úsudok.“

Motivácia? Peniaze

Významnú úlohu v trestnom procese vyšetrovania aj nájomných vrážd zohrávajú práve súdni znalci. Psychológovia u obvinených vrahov posudzujú a skúmajú ich intelektuálnu úroveň, napríklad súlad náročnosti trestného činu s rozumovými schopnosťami vraha. Skúma sa aj otázka motivácie, v nájomných vraždách ide spravidla o fi nančný zisk. V našich pomeroch sa dá nájomná vražda objednať vraj už za 150-tisíc korún. Veľa, málo? „Dôležitá je otázka perspektívy resocializácie,“ približuje úlohu súdneho znalca Máthé. „Teda, či trest splní svoj účel a aká je pravdepodobnosť recidívy trestného činu. V tomto zohrávajú dôležitú úlohu práve intelekt a osobnostné črty. U človeka s nižším intelektom je možnosť nápravy nižšia. Platí však, že nájomný vrah, bez ohľadu na intelektuálnu úroveň a vzdelanie, obyčajne trpí nejakou poruchou osobnosti.“ Zaujímavé je i to, že ženy nájomné vrahyne sa u nás nevyskytujú, skôr sa podieľajú na príprave vraždy či na objednávke.

Každý sa prejaví

„Úlohou súdneho znalca je v podstate podrobná diagnostika psychiky obvineného,“ objasňuje nám svoju prácu Robert Máthé. „Psychológ si preštuduje spis k prípadu, potom s osobou vedie rozhovory, pozorovania. Ak to obvinený odmietne, vtedy nasleduje analýza informácií, ktoré sa nachádzajú v spisovom materiáli, alebo navrhneme súdu, aby sa obvinený podrobil pozorovaniu na psychiatrii. Človek sa totiž vydrží pretvarovať, môže byť nečinný, ale za určitý čas sa nejako prejaví.“

KTO JE JOZEF ROHÁČ

Jozefa Roháča, podozrivého z desiatich nájomných vrážd a z výroby nástražných výbušných systémov, hľadal Interpol deväť rokov. Policajtom pomohla náhoda, v Prahe ho zastavila hliadka mestskej polície, a keď nafúkal 1,1 promile a jeho doklady vyvolávali pochybnosti, privolali kolegov. Jozef Roháč prezývaný Potkan žil v Česku pravdepodobne posledných šesť až sedem rokov. Podľa niektorých českých serverov tento muž figuroval v kauzách bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivana Lexu, pripomenuli, že podľa slovenského exministra vnútra Vladimíra Palka práve Roháč v apríli roku 1996 na objednávku zavraždil Róberta Remiáša, ktorý bol dôležitým svedkom v kauze únosu a zavlečenia Michala Kováča mladšieho, syna bývalého prezidenta SR.

Otázkou je, kam údajného nájomného vraha česká justícia vydá. Kým na Slovensku hrozí Roháčovi 15 rokov väzenia, v Maďarsku, kde ho stíhajú pre vraždu a výrobu bômb, by mohol údajne dostať až doživotný trest.

Roháč sa „preslávil“ ešte v druhej polovici 80. rokov, keď sa snažil prestrieľať cez železnú oponu do Rakúska. Uniesol vtedy námestníka ministra zdravotníctva ČSSR. Zastavili ho až na hranici špeciálne jednotky URNA. Bol aj jedným z aktérov vzbury v leopoldovskej väznici v roku 1990. Tento rodený Levičan má na svedomí údajne aj smrť bossa budapeštianskeho podsvetia Tamása Borosa.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×