Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Alojz Hlina: Slotíkov treba zastaviť

23.08.2009 (34/2009) ALOJZ HLINA (39) je podnikateľ, ale celoslovensky známy sa stal protestmi proti predsedovi SNS. Z budovy mu ukradol stranícku vlajku a ospravedlnil sa Maďarom. Minulý týždeň zavesil protislotovský transparent na Bratislavský hrad. Ľuďom ako on sa hovorí, že „majú gule“.
Alojz Hlina: Slotíkov treba zastaviť
1 fotografia v galérii
ALOJZ HLINA
Autor fotografie: Život

 

Pochádzate z Oravy, ale podnikáte v Bratislave. Ako ste sa dostali do hlavného mesta?

Študoval som v Nitre na Vysokej škole poľnohospodárskej a v čase revolúcie ma za Nitru poslali do Bratislavy ako delegáta do študentských orgánov. V Bratislave som zostal, bol som prvým plateným manažérom Vysokoškolskej únie. Mal som 1 800 korún mesačne. Neskôr som z toho vycúval.

Hneď ste začali podnikať?

Áno, podnikal som s Čínou. Skúsil som sa venovať aj službám, hlavne gastronómii. V Bratislave chýbalo niečo typicky slovenské, vznikali samé pizzerie. Urobili sme Slovak pub, reštauráciu v centre.

A Slovak pub sa hneď uchytil...

Tak, že o ňom písali noviny Washington Post, mali sme z reštaurácie živý rozhlasový vstup do relácie Dobré ráno, Amerika...

To je jedna z najpopulárnejších rozhlasových relácií na svete...

No, ja som to vtedy nevedel. Potom mi povedali, že ju počúva okolo 30 miliónov ľudí.

Ako na vás redaktori relácie prišli?

Netuším. Prišli, chceli urobiť vstup, tak sme ho urobili. Možno im dal niekto tip, že máme zaujímavý priestor.

Ako ste reagovali, keď sa u vás objavili?

Asi chladnejšie, než keby prišiel za mnou ten redaktor v Amerike a reláciu by som poznal. Tam by som asi spanikáril. U nás som si neuvedomoval, aká je tá relácia fenomén. Ale takých akcií bolo viac. Keď sme vstupovali do Európskej únie, z našej reštaurácie robilo prenosy sedem zahraničných televíznych štábov. Alebo inkognito boli u nás Lech Wałęsa, potom fínska prezidentka. Vo Fínsku potom v tlači písali, že bola v našej reštaurácii. Hostili sme veľa osobností.

Robievate aj akcie pre vysokoškolákov – za jednotku zo skúšky dostanú polievku zadarmo. Prečo?

Asi mi neuveríte, ale ťažko povedať prečo. Jednoducho mi niečo napadne, tak to spravím. Napríklad som pozastavil predaj cocacoly, kým išla jedna jej reklama, ktorá sa mi zdala urážlivá. Niekto napísal, že je to len môj reklamný ťah. Možno je, neviem. Pri polievkach sme mali rekord 7–tisíc porcií za skúškové obdobie. Robievame aj iné – keď dieťa zasa dí stromček a donesie fotku, tak na našej farme v Stupave dostane obed, povozíme ho na koči. Inšpirovala ma kniha o človeku, ktorý celý život nenápadne sadil stromy a zmenil tvár krajiny. Niekto zasadí strom, krajine to urobí dobre a mne niekde tam hore nabije karmu za to, že ho odmením.

Robili ste aj akciu, že keď človek daruje krv, naje sa u vás zadarmo a dostane fľašu vína...

To nám už prerástlo cez hlavu, lebo chodilo čoraz viac ľudí. Síce som počul fámy, že nám to vraj niekto prepláca. To je úplný nezmysel. Neprepláca nik, je to na naše náklady. Aj v tomto prípade mám pocit, že sa mi zapísalo k dobru, keď som bol súčasťou procesu darovania krvi. Aspoň dúfam, že to platí.

Spomínali ste biofarmu v Stupave, kde máte aj salaš. Ako ste prišli na niečo také? Otvoriť salaš neďaleko Bratislavy?

Projekt som nosil v hlave roky, problémom bola poloha. Po dlhom čase sa mi pri Stupave podarilo nájsť miesto, ktoré ničím nezaostáva za krásou oravskej a liptovskej prírody. Koncept biofarmy bol rizikový. Keby som na to išiel pýtať peniaze do banky, neprejdem ani cez vrátnika. Každý by si hneď povedal, čo je to za somarinu. Pri Bratislave. Teraz je už kopa múdrych, ktorí tvrdia, že by to robili lepšie.

Na farme ľudia mnohokrát aj v oblekoch chodia medzi ovcami, kozami. Čo bola pôvodná myšlienka?

Chcel som to aj kvôli mojim deťom, aby mohli víkendy tráviť v prírode. Inak biofarma plní hospodársku bázu pre naše prevádzky v Bratislave. Chcem bryndzu garantovať od jej vzniku. Vyrábame si tam suroviny a od začiatku som chcel, aby to bolo otvorené, nech ľudia vidia, ako to robíme.

V predchádzajúcich mesiacoch ste sa zviditeľnili verejnými protestmi proti Jánovi Slotovi. Prečo?

Bolo to prerušenie môjho hibernovania. Aj predtým som mal nejaké akcie. Napríklad ma nahnevalo vydanie knihy Mein Kampf, tak som ju spálil na námestí. Reagoval som aj na komunálnu politiku v Bratislave. Akcie proti Slotovi boli preto, že pohár trpezlivosti pretiekol.

Čo vás naštartovalo?

Slotovým výčinom prikladám veľký význam. Ľudia reagujú na exces Slotu s policajtkou v parlamentnej garáži iba hodením rukou, že opitý Slota. Ja to vnímam inak, lebo Slota tvorí zákony. Robí to na pôde Národnej rady a znesväcuje pamiatku tých, ktorí sa zaslúžili, že parlament vznikol. Na to, aby existoval inštitút parlamentu, pretiekli kedysi vo svete potoky krvi. A tu človek, ktorý tvorí zákony, čiže Slota, nadáva človeku, ktorý vyžaduje ich plnenie, čiže policajtke. Čo sa dalo pokaziť, to v jednom krátkom momente urobil. Chýba mi poslanec, ktorý by si napríklad kúpil kempingovú stoličku, vyšiel na chodbu parlamentu a povedal by, že so Slotom v sále sedieť nebude. Volil by som ho do smrti.

On je len jeden z mnohých, bývajú aj horší...

Nechcem polemizovať, ja len vnímam, že on je exemplárny prípad a treba ho exemplárne potrestať. Aby sa ďalší malí slotíkovia, ktorí by sa naňho chceli podobať, aspoň trošku zľakli. Aby cítili, že sa mu dá klepnúť po prstoch a schladiť tú aroganciu a primitivizmus. On svojou neohrozenosťou živí predstavu ľudí, že môžu aj oni.

Vnímali ste podobne kriticky aj minulú vládu?

Pôsobila sofi stikovanejšie. Ale je smutné, že my sme skončili pri politike debatou, kto viac kradol. Nikto nehovorí, ktorý politik bol štátnik a priniesol novú ideu. Nemáme žiadneho De Gaulla, Churchilla, ale treťotriednych politikov, ktorí sa hádajú o kradnutí. Pri súčasnej vláde si všimnite symboliku – kto ako prvý zareagoval na tú hrôzu, čo sa u nás deje? Lesníci. Čisté duše. Nevydržali mlčať. Ministerskí úradníci zareagujú ako poslední. Prah citlivosti sa vinou politikov tak znížil, že úradníci sú schopní akceptovať všetko. Nemajú žalúdok, ale trojku plech.

Pred niekoľkými týždňami ste v Bratislave zo sídla Slotovej strany vzali vlajku SNS. Prečo ste to robili?

Tri dni vopred sme čestne upozornili, že ideme blokovať sídlo SNS. Lenže náš protivník nepochopil, že keď je blokáda, treba si, obrazne povedané, pripraviť obranné valy. Vlajka bola v cnostných rytierskych časoch symbolom. Keď o ňu niekto prišiel, prehral. Politici SNS však zareagovali najtrápnejšie, ako mohli. Dali podanie na políciu.

A vy ste putovali na výsluch k policajtom.

No veď vlajku im zachránili policajti, čo je pre Slotu hanba. Ja som si počas výsluchu plnil občiansku povinnosť. Na sídle SNS totiž bola i slovenská vlajka, jeden zo slovenských symbolov. Hanobenie štátneho symbolu je trestný čin. Podľa mňa tým, že slovenská vlajka je na budove slotovcov, dochádza k jej hanobeniu. Vlajka SNS má zasa kultúrnu, historickú hodnotu. Odkaz pôvodnej SNS má pre Slovensko historický význam. Súčasná SNS tým, ako sa správa k tomuto odkazu, poškodzuje predmet historickej hodnoty. Zorganizovali ste míting v Žiline.

Mal nadväzovať na vlajku?

Je to krásne mesto, úžasné na bývanie a je nevinné v tom, že keď sa povie Žilina, človeku sa vybaví Slota. Symbolicky sme tam išli hľadať jeho skalného voliča, aby sme mu povedali, že Slota škodí Slovensku. Jeho elektorát treba evanjelizovať, čo bude ťažké. Drobná, náročná práca, trpezlivá argumentácia. Predpokladám, že Slotov volič nečíta sociologické štúdie, ekonomické správy, výhľady bánk, ratingy.

Do vlády však Slotu vzal Fico.

Slota je vrcholný predstaviteľ primitivizmu v politike. Je na čele. Preto sa sústreďujem naňho.

Ako vnímate obvinenia, že za vami niekto stojí? Že vás niekto platí za to, aby ste išli proti Slotovi?

Je smiešnotrápne, keď tvrdia, že je za mnou bohviekto. Neupíšem dušu nikomu za to, aby mi zaplatil akciu, ktorá stojí 300 eur. Radšej ju budem hradiť sám. Možno sú otázky prečo ja, bývalý vykupovač dobytka, krčmár. Nie som autorita, ktorá by mala stáť v čele. Lenže mne chýba, že významnejší ľudia a celebrity nepovedali, ako im správanie Slotu prekáža. Napísal som blog adresovaný týmto ľuďom a pýtal sa: Nehanbíte sa? Ja to mám robiť? Lenže nik, kto by zorganizoval podobné mítingy, sa nenašiel a ja to nechcem nechať tak.

Po Žiline ste sa šli ospravedlniť Maďarom do Komárna. Načo?

Ospravedlnil som sa ľuďom za mňa a za všetkých, ktorí chcú, aby som sa za nich ospravedlnil. Požiadal som občanov v Komárne, aby vyfúkli, neprovokovali a dali tým čas, aby si to Slováci so Slotom vybavili. Lebo keď sa budú navzájom dráždiť, udržiavajú v napätí Slotových voličov.

Slota je politik. Nemali by sa problémy a spory riešiť skôr na rokovaniach Slotu a napríklad maďarských predstaviteľov?

Čo ten človek na Maďarov nahovoril, bolo brutálne. Keby mne niekto nakydal na môj národ, tak ako on na Maďarov, asi by som si povedal – fíha, to preháňa. Nemôžeme očakávať od Maďarov, že budú sedieť za stolom a rozprávať o urovnaní vzťahov, kým za ním bude sedieť aj Slota. On sa z témy slovensko-maďarských vzťahov diskvalifi koval doživotne.

Aj Maďari majú extrémistov, napríklad radikálne Mládežnícke hnutie 64 žúp, ktoré nie je priaznivo naklonené Slovákom...

Ale hnutie 64 žúp zostane tam, kde je. V suteréne. Nebudú vo vláde. To je okrajová záležitosť a Maďari im nedajú možnosť vyrásť. Slota vo vláde je. Sú aj ľudia, ktorí mi vytýkajú, či tomu vôbec rozumiem, či viem, aké sú na juhu problémy. Nežijem na zmiešanom území, nie som expert, ale viem, že kým bude v slovenskej politike Slota, problémy budú väčšie.

Po vašich akciách vás obvinili, že ste dlžníkom. Ste?

Vzal som si normálnu pôžičku z banky, akú majú státisíce ľudí. Pôžička bola na rekonštrukciu študentského klubu v Mladej garde. Keby si človek vzal hypotéku na byt, tak hneď dostane nálepku, že je dlžník, a má byť ticho? Nechutné, našťastie pravda vyšla najavo.

Čo bude ďalej? Chcete pokračovať v akciách proti Slotovi?

Garáž v parlamente, kde Slota nadával policajtke, je aj moja, aj vaša, aj vašich čitateľov. Lebo patrí Národnej rade SR a tá patrí občanom tejto krajiny. Chceli by sme urobiť akciu, že my ako zodpovední spolumajitelia tohto majetku nechceme dovoliť, aby v našich garážach niekto ženám a policajtom nadával. My si to neželáme a myslíme si, že Slota by v našich garážach parkovať nemal. Ďalšia akcia teda bude o tom, že mu chceme zablokovať vstup do garáže.

Kedy?

Keď bude rokovať parlament, v septembri. Miesto v garáži, ktoré má vyhradené Slota, by Národná rada mala dať k dispozícii občanom, keď si budú chcieť vybavovať stránky.

Myslíte, že takéto protesty budú mať úspech?

Stále vo mne zostal kus chlapca a viera, že možno teraz to vyjde. Mám obmedzenia, čo sa týka peňazí a času. Takže uvidíme neskôr, ako budeme pokračovať. Či sa niekto pridá, či bude mať záujem. Ale nevylučujem, že nakoniec rezignujem.

Ako vnímate vládu ako celok?

Bledo. Ale nechcem sa zúčastňovať na sporoch o výške DPH a podobne. Vieme, že vláda robí veľa vecí zle, no je úloha iných ľudí upozorňovať na to. Z môjho pohľadu je zlé, že vo vláde sú ľudia ako Slota. To je devastácia, znižovanie prahu citlivosti, degradovanie politiky. Do zahraničia sa dostanú len čerešničky a Slotových je veľmi veľa. Tam si povedia – preboha, takýto človek niekde vládne? Čo je to za krajinu? Cena za to, že on vládne Slovensku, je strašne vysoká. Ešte generácie sa budú trápiť s jeho pozostatkami v politike.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×