Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Doprajú si

30.12.2005 (52/2005) Takmer polmiliónové odstupné primátorovi, ktorý bude v novom roku zastávať novú funkciu. Viac než tristotisícová odmena zástupcovi župana. Niekoľkodesaťtisícové odmeny pre poslancov. Aj to si pred Vianocami nadelili regionálni politici z našich daní.
Doprajú si
1 fotografia v galérii
Exprimátor Košíc ZDENKO TREBUĽA zarobí na odstupnom vďaka tomu, že ako novozvolený...
Autor fotografie: Archív

Prešovská, Trnavská, Trenčianska a Nitrianska župa môžu byť pre celé Slovensko vzorom v hospodárení. V posledných rokoch rozdeľovali peniaze tak dobre, že nielenže nikomu nechýbalo, ale dokonca im nejaký ten miliónik zvýšil. Ako inak sa dá vysvetliť fakt, že na konci štvorročného funkčného obdobia si poslanci týchto zastupiteľstiev schválili niekoľkodesaťtisícové mimoriadne odmeny. Štedrí však neboli len sami k sebe. Státisícové predvianočné nádielky dopriali v niektorých prípadoch aj funkcionárom samosprávnych krajov.

Zhodli sa iba raz
Štyri roky zabávali nitrianski župní poslanci celú krajinu svojimi žabomyšími vojnami. Koaličná maďarská a opozičná slovenská časť zastupiteľstva sa len vo výnimočných prípadoch dokázala na niečom dohodnúť. Počas volebného obdobia sa tu stali bežnými metódami demonštratívne ignorovanie zasadnutia či podpisovanie dokumentov v zastúpení.

Až na poslednom rokovaní zastupiteľstva našli poslanci spoločnú reč. Rokovali totiž o svojich odmenách za štvorročnú prácu. Odklepli si 30-tisíc korún pre každého a 58 500 korún pre podpredsedu NSK Miklósa Fehéra. Suma sumárum ide o takmer dva milióny korún. Šanca, že peniaze na svojich účtoch aj uvidia, je však veľmi malá. Župan Milan Belica totiž uznesenie odmietol podpísať. „Nie je mi jasné, odkiaľ by sme mali tie peniaze zobrať. Okrem toho si myslím, že poslanci svojimi rozhodnutiami a nedisciplínou v minulosti tieto financie dávno premrhali. Už len tým, že neraz ignorovali rokovania zastupiteľstva a museli sme zvolávať nové, pričom každé zasadnutie stojí peniaze,“ zdôvodnil Belica svoje rozhodnutie. Nitriansky kraj bol jediný, v ktorom župan poslancom nedoprial. V ostatných si odmeny buď neschválili vôbec, alebo si ich už užívajú. Za čo?

KLÁRA SÁRKÖZYOVÁ hlasovala proti odmenám. Nepomohlo. Došla jej síce na účet, ale venuje ju na charitu. Štátny tajomník a poslanec VÚC v jednom JÓZSEF BERÉNYI (vľavo) tiež dostane odmeny z regiónu.

Za málo muziky veľa peňazí?
Klára Sárközyová sedela v posledných štyroch rokoch na dvoch poslaneckých stoličkách – v NR SR a v zastupiteľstve Trnavského samosprávneho kraja. V nedávnych voľbách do VÚC však už nekandidovala. Ako vraví, rozhodnutie stať sa župnou poslankyňou totiž bolo jedným z najväčších omylov v jej živote. „Trnavskú ‚vúcku‘ považujem za najhoršie fungujúcu na Slovensku, v ktorej za štyri roky nie je vidieť žiadne výsledky,“ tvrdí. Pani poslankyňa sa na zasadnutiach zastupiteľstva objavovala zriedkakedy. Z 28 rokovaní 12 vynechala.

„Vo všetkých krajoch vyšli predsedovia v ústre ty poslancom, ktorí si museli zároveň plniť povinnosti aj v NR SR. V Trnavskom to však nešlo, pretože predseda odmietal zvolávať zasadnutia na pondelok.

Na mnohých zasadnutiach som teda chýbala pre rokovania parlamentu. Ak však ide o prácu v komisiách a účasť na ich zasadnutiach, tam som mala účasť takmer stopercentnú,“ hovorí Klára Sárközyová. Horšiu dochádzku do trnavského župného zastupiteľstva mal už iba jej stranícky kolega z SMK József Berényi, inak štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí. Za štyri roky prišiel iba jedenásťkrát.

Účasť na zasadnutiach zastupiteľstva však pri udeľovaní odmien nie je podstatná. Všetkých 40 trnavských poslancov už má mimoriadne odmeny na svojich účtoch. A nie hocijaké. Dohromady si odhlasovali 50-tisíc pre každého. Desať je za uplynulý rok a po desať za každý rok poslancovania. V praxi to však znamená napríklad aj to, že za rok 2005 nedostanú 10-, ale 20-tisíc... „Schválenie týchto odmien považujem za grobianstvo. Na zasadnutí nás bolo osem, ktorí sme proti tomu vystúpili,“ dodáva Klára Sárközyová.

Ako vraví, tieto peniaze si určite nenechá, chce ich venovať iným, nemieni to však medializovať. Poslanci „najhoršie fungujúcej vúcky“ však neboli štedrí iba sami k sebe. Podpredseda kraja Augustín Hambálek si vďaka nim prilepšil pred Vianocami o pekných 314 352 korún! Práve toľko je totiž 30 percent jeho ročného príjmu a práve takú odmenu mu navrhol jeho stranícky kolega zo Smeru poslanec Vladimír Kocourek. Za čo si podpredseda kraja vyše tristotisícovú mimoriadnu odmenu zaslúžil, sme sa však od predkladateľa návrhu nedozvedeli. „Rozhodol som sa, že novinárom už ohľadne tohto nebudem odpovedať telefonicky na žiadne otázky. Všetko čo som povedal, totiž prekrútili,“ povedal.

Zabrali na záver
Milióny na konci roka nelietali len v Nitre a Trnave. Po 30-tisíc na hlavu dostane mimoriadne aj 45 poslancov Trenčianskeho a 62 poslancov Prešovského samosprávneho kraja. Predstava, že mimoriadna odmena by mala byť udelená za niečo mimoriadne, je však asi veľmi naivná. Ťažko sa totiž hľadá, čo také mimoriadne poslanci župných zastupiteľstiev v jednotlivých krajoch doteraz urobili. Napokon, sami zdôvodňujú udeľovanie týchto odmien prácou za celé funkčné obdobie. V Prešove napríklad považujú poslanci svoju prácu za takú dôležitú, že nebrali ohľad ani na upozornenie úradu samosprávneho kraja. Podľa neho je totiž možné, že vyšší územný celok nebude mať peniaze na služobné cesty či nákup materiálu pre úrad.

Trenčianski župní poslanci zase museli na plné obrátky zabrať práve na poslednom zasadnutí. Pred ním totiž župan Štefan Štefanec v médiách tvrdil, že neplánuje poslancom navrhovať žiadne mimoriadne finančné odmeny a udeľovať chce iba pamätné plakety. Napokon dostali okrem plakiet aj po 30-tisíc... „Myslím si, že si tie peniaze za štvorročnú prácu zaslúžia,“ zdôvodnil to Štefanec.

Spôsobili to občania
Regionálni politici si však nemusia v závere roka prilepšovať iba mimoriadnymi odmenami. Košickému primátorovi Zdenkovi Trebuľovi hrozí, že v rámci presunu z radnice do kresla župana mu na účte pristane takmer pol milióna. Také by totiž podľa niektorých názorov malo byť odstupné za to, že musí skončiť na poste prvého muža mesta. A skončiť musí, pretože ho občania zvolili za župana. Konečná suma odstupného však ešte nie je stanovená. Treba totiž najprv určiť, ako dlho bol Trebuľa primátorom. Absurdné? Vôbec. Už to začína vyzerať ako celkom normálne.

 

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×