Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Manžel nás týra

02.01.2006 (52/2005) Manžel mňa i syna psychicky aj fyzicky týra. Šli sme s problémom do manželskej poradne, no podľa doktorky je manžel úžasný.
Manžel nás týra
1 fotografia v galérii
Ilustračné foto
Autor fotografie: Archív

Ja som si už na týranie zvykla, ale šestnásťročný syn je veľmi citlivý, otca sa bojí a zle to znáša. Podať žiadosť o rozvod sa bojím. Zanechá týranie na synovi psychické stopy?
čitateľka Anna

MUDr. ADRIANA BÁNOVSKÁ - PSYCHIATRIČKA
Týranie dieťaťa zanecháva v ňom veľmi vážne celoživotné následky, ktoré sa dajú kvalifikovať ako ublíženie na zdraví. Môžu sa prejaviť v jeho vzťahoch, postojoch, správaní a negatívne ovplyvniť jeho život. Nepíšete, čo všetko ste ako matka podnikli, aby ste tomu zabránili. Na týranie ste si zvykli, to vás však nezbavuje zodpovednosti chrániť pred ním dieťa! Ak vy ako matka dovolíte, aby bol váš syn týraný, prípadne ho vedome vystavujete tomuto riziku, potom ste spoluzodpovedná. To, že ste sa obrátili na manželskú poradňu, nie je dostatočná obrana ani pre vás, ani pre vášho syna.

Poradňa pomôže zorientovať sa v probléme, naznačí cesty riešenia, ale žiadny problém za postihnutých nevyrieši. Ten si musíte riešiť sama. Je paradoxné, že máte strach podať o rozvod. Nebojíte sa viac každodenného života s tyranom? Každý muž si dovolí len toľko, koľko sa mu toleruje. Mnohí dokonca rátajú so strachom obetí a práve ten im vytvorí tyranské pole pôsobnosti, v ktorom prejavujú nadvládu. Ak teda znášate roky týranie, ako zodpovedná matka ste povinná chrániť pred ním vlastné dieťa. Váš syn nemôže vyrastať v strachu a pekle, môže to na ňom zanechať vážne stopy. Zdôrazňujem, že ak pričinením rodiča, prípadne s jeho súhlasom či pasívnym postojom, je dieťa týrané, dopúšťajú sa rodičia trestného činu týrania zverenej osoby, ktorý je závažnejší, ak ide o vlastné dieťa. Dieťa je u nás zákonom chránené. No mali by ho v prvom rade chrániť vlastní rodičia.

Odoslaním mailu potvrdzujem, že som oprávnený šíriť pripojené informácie, a že ich zverejnením nebudú porušené žiadne osobné či majetkové ani iné práva tretích strán. Spoločnosť Život Publishing, a.s. spracúva osobné údaje v súlade s platnými právnymi predpismi. Viac informácií nájdete na webstránke http://www.newsandmedia.sk/gdpr.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×