Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vynálezca slávnej kocky Ernö Rubik oslavuje

16.07.2009 (29/2009) Deň jeho narodenia 13. júl sa stal Medzinárodným dňom hlavolamov a rébusov. ERNÖ RUBIK, maďarský architekt a dizajnér, je otcom najslávnejšieho mechanického hlavolamu sveta: Rubikovej kocky.
Vynálezca slávnej kocky Ernö Rubik oslavuje
2 fotografie v galérii
RUBIK ako 30-ročný vymyslel jednoduchý hlavolam, ktorý ho preslávil.
Autor fotografie: isifa

Niekdajší lektor na Umelecko-priemyselnej akadémii v Budapešti Ernö Rubik (65) sa stal slávnym za pár rokov. Stačilo málo – v roku 1974 ako tridsaťročný vytvoril pre ľudstvo jednoduchú hračku, ktorá dodnes zamestnáva mozgy laikov i vedcov.

Dvadsaťšesť ťahov

Šialenstvo okolo farebnej kocky, ktoré sa rozpútalo na prelome sedemdesiatych a osemdesiatych rokov minulého storočia, zamestnáva ľudí dodnes. Nie len špekulantom, ale ani vedcom nedáva spať. Študent z Bostonu Daniel Kunkle a jeho profesor Gene Cooperman sa pokúsili dokázať, že na zloženie tohto hlavolamu by sa dalo použiť menej ako dvadsať ťahov. Doterajšie skúsenosti pritom hovoria minimálne o dvadsiatich šiestich ťahoch. Ich kalifornský kolega Richard Korf už pred desiatimi rokmi predpokladal, že by ich pri "troche" šikovnosti stačilo iba osemnásť. Svoje tvrdenie však nebol schopný dokázať, a tak stále čaká na rekordéra. Prax zatiaľ pokrivkáva za teóriami matematicky študovaných hláv.

Počítač bostonskej dvojice riešil viac než štyridsaťtri miliárd kombinácií za šesťdesiattri hodín. Zatiaľ však potvrdil iba nevyhnutnosť už známych dvadsiatich šiestich ťahov.

Múdre hlavy tiež vypočítali, že pre kocku s rozmermi 3 x 3 x 3 existuje až 43 252 003 274 489 856 000 rôznych polôh. No, vysomárte sa z nich. Je to však zjavne jednoduchšie, ako sa na prvý pohľad zdá. Aj keď sa mnohým ľuďom nedarí dosiahnuť cieľ - šesť jednofarebných strán, kocka sa nikdy nedá premiešať tak, aby ju nebolo možné zložiť. Tým najväčším zúfalcom na ňu vo finále postačí nožík, rozobratie mechanizmu a opätovné (servisné) zloženie tak, ako to má byť. Ten najpomalší poctivý "skladateľ" Graham Parker riešil tento rébus rovných dvadsaťšesť rokov. Bol jedným z tristopäťdesiatich miliónov ľudí na svete, ktorí si kocku kúpili. O tom, či mal po tomto výkone nervy v kýbli, sa však nehovorí.

Oficiálne majstrovstvá sveta v skladaní Rubikovej kocky každoročne priťahujú tých najlepších. Bežné časy na jej poskladanie sú už pod pol minútou. Najlepší však stále zostáva rekord francúza Thibauta Jacquinota. Ten ju dokázal poskladať za menej než desať sekúnd.

Nové a originálne

Ernö Rubik tvrdí, že na jeho talent mali vplyv rodičia. Otec bol strojný inžinier a významný uhorský letecký konštruktér, rodák z Piešťan, a matka umelkyňa, ktorá milovala poéziu. Vášeň pre architektúru v ňom pretrváva naďalej.

"Bolo to na jar 1974. Študoval som kocku s pomerom menších kociek 2 x 2 x 2. Finálne a optimálne riešenie 3 x 3 x 3 prišlo až koncom jesene," napísal o svojom vynáleze. "S priateľmi sme vyrobili niekoľko modelov. Všetci sme boli prekvapení, že sme vynašli niečo nové a originálne. Tridsiateho januára 1975 som si dal túto hračku patentovať a hneď som hľadal aj partnera na výrobu. Roku 1977 moja hra v Maďarsku doslova zľudovela a roku 1980 sa rozšírila po celom svete."

Tibor Laczi, rodák z Budapešti, pracoval pre jednu nemeckú počítačovú firmu. Kocku objavil počas obchodnej cesty domov do Maďarska. Okamžite ho zaujala a pokúsil sa ju predstaviť na veľtrhu v Norimbergu. Spočiatku nezaujal takmer nikoho, hoci Maďarsko už šalelo. Urobil tým však veľmi dôležitý krok v histórii tohto vynálezu.

Sám vynálezca nikdy nezaspal na vavrínoch a stále špekuloval nad novými "hračičkami". Ani jeden z jeho ďalších hlavolamov už nebol taký úspešný.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×