Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Krvavé divadlo

18.03.2006 (11/2006) Krvavú drámu priamo pred naším objektívom predviedla vlčia svorka v Bielovodskej doline v Belianskych Tatrách. Vlci si na brehu zamrznutej bystriny Biela voda počíhali na osamelú jelenicu.
Krvavé divadlo
1 fotografia v galérii
Divadlo plné krvi
Autor fotografie: Archív

Aj takéto drámy a tragédie, o ktorých ani netušíme, patria k Vysokým Tatrám rovnako ako horolezci, chatári, turisti či nosiči. Kým tie ľudské sa objavujú v hlavných správach, ostatné zostávajú tajomstvom hôr. Odohrávajú sa v ríši zvierat, mimo dosahu zvedavých ľudských očí, v hlbokých dolinách ležiacich ďaleko od rušných turistických chodníkov. Ich hlavnými aktérmi sú vlčie svorky poľujúce najmä na jeleniu a diviačiu zver. Podľa Ing. Jozefa Kováča zo Štátnych lesov TANAPu na území Tatranského národného parku dnes žije zo tridsať vlkov. Stretnúť tohto predátora pod tatranskými končiarmi je však rarita, poľovný revír jednej tatranskej svorky dosahuje až 20 000 hektárov lesa.

Diviaky považujú vlci skôr za delikatesu než za každodennú potravu. Najčastejšou obeťou vlčích svoriek v tatranských lesoch je jelenia zver.

Zákon prírody
Nevedno, či útočiaca svorka, ktorú sme stretli, bola „domáca“, alebo si do najdlhšej tatranskej doliny prišla zaloviť od neďalekého poľského Morského oka. Hoci sa pol kilometra ďalej zdržiavala veľká črieda jeleňov a jeleníc, za obeť vlkom padla na brehu zamrznutej bystriny práve táto jelenica. Zabárajúc sa do hlbokého snehu, nemala proti hladným predátorom absolútne nijakú šancu. Nerovný boj trval iba zo dve-tri minúty. A po dvoch hodinách ostala na mieste krvavej drámy iba jej precízne ohlodaná kostra. Keď svorka opustila bojisko, prišli sa na zvyškoch jelenice pohostiť líšky.

„V Bielovodskej doline nedošlo k ničomu mimoriadnemu. Vlci v severných častiach Slovenska, teda aj v Tatrách, sa živia hlavne jeleňou zverou. Pravda, občas si zapoľujú aj na diviaky, ale túto zver považujú skôr za delikatesu než každodennú potravu,“ povedal nám na margo tohto príbehu zo sveta zvierat Jozef Kováč. A s náznakom pocitu hrdosti dodal: „Viete, v porovnaní s inými európskymi krajinami máme na Slovensku najkvalitnejšie a najživotaschopnejšie vlčie svorky. A tak nečudo, že v Tatrách cez zimu strhnú desiatky kusov jelenej zveri. Ale ako vravím, nie je to nič neprirodzené, taký je jednoducho zákon prírody...“

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×