Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

VOJENSKÁ TECHNIKA (2. časť) Oceánmi sa už plavia nezraniteľné lode

21.03.2006 (11/2006) Po stáročia sa námorníkom pri dlhých plavbách zvykol zjavovať legendárny Bludný Holanďan - loď s mŕtvou posádkou. Niečo podobné dnes skutočne existuje a plaví sa pod vlajkou amerického vojnového námorníctva.
VOJENSKÁ TECHNIKA (2. časť) Oceánmi sa už plavia nezraniteľné lode
1 fotografia v galérii
Zaoceánska vojenská loď
Autor fotografie: Archív

Vojnová loď Sea Shadow. Viac než plavidlo pripomína rakvu. Posádka je však živá a nepriateľovi sa môže pred očami zjaviť doslova v poslednej chvíli. Je totiž prvou loďou typu stealth, teda (takmer) neviditeľnou pre radary. Tie síce dokážu identifikovať plavidlo, jeho veľkosť ich však môže zmiasť. Porovnať sa dá totiž s kačicou plávajúcou po hladine. Nezvyčajné konštrukčné riešenie dáva lodi vysokú stabilitu aj pri veľmi silnom vlnobití. Veľká je asi ako hliadkový čln, dokáže však oveľa viac. Dajú sa z nej odpaľovať protilietadlové rakety či strely s plochou dráhou letu, môže sa z nej vyloďovať mužstvo, vďaka malému ponoru vpláva aj do ústí riek a vie sa dokonca ponoriť do hĺbky 30 metrov. Vody oceánov brázdi Sea Shadow už takmer trinásť rokov a za ten čas na nej vyskúšali desiatky nových technológií. Viaceré z nich sa ujali a využijú ich na najmodernejších plavidlách už v blízkej budúcnosti.

Vojnovú loď Sea Shadow vidia radary veľkú asi ako plávajúcu kačicu. Nezraniteľné lode?
Po rokoch skúšok sa začiatkom roka začalo so stavbou nových bojových lodí pre pobrežné operácie, označovaných LCS. Navonok nepôsobia nijako príťažlivo, no vďaka moderným systémom sa výrazne zvýši pravdepodobnosť ich prežitia v boji. Vo výbave budú mať napríklad zariadenia, ktoré v prípade ohrozenia nielen zabezpečia včasnú výstrahu lode, ale zároveň aktivujú účinné protiopatrenia. Ak napríklad na loď poletí riadená strela, systém uvedie do činnosti rušiče a vypustí falošné ciele, ktoré raketu odvedú čo najďalej od plavidla, kde vybuchne.

Lode LCS sa preto môžu pokojne označiť za nezraniteľné. Vývoj však neobchádza ani lietadlové lode. Najmodernejšia z nich USS Ronald Reagan, ktorá je v službe od júla roku 2003, má napríklad v základnej výbave štyri systémy striel RAM, schopné zničiť každý rýchlo letiaci objekt, ktorý sa k lodi približuje. Už o niekoľko týždňov by mala byť dokončená ešte modernejšia lietadlová loď, nielen s výrazne zlepšeným navigačným a komunikačným systémom, ale aj so systémom vypúšťania a prijímania lietadiel. USS George H. Bush, ako sa táto loď má volať, sa bude od svojej predchodkyne odlišovať už na prvý pohľad menším veliteľským mostíkom, ale aj „ukrytím“ veľkej časti antén. Tým sa zmenší jej silueta, čo prispeje k vyššej bezpečnosti. To všetko je však súčasnosť.

Prvá lietadlová loď budúcnosti by mala vyplávať na more v roku 2014. Bude to už úplne nová trieda, o detailoch sa zatiaľ ešte veľmi nehovorí. Podľa niektorých informácií by mohla používať elektromagnetické katapulty, poháňať by ju mohli jadrové reaktory novej generácie a výrazne by sa mali znížiť aj ďalšie demaskujúce prvky. Inovovať by sa mala letecká paluba, zdokonalí sa zbraňové vybavenie a zníži sa aj počet vojakov. Zvažuje sa dokonca alternatíva, že by lietadlové lode tejto novej triedy mohli byť čiastočne obojživelné, vďaka čomu by sa z nich dali uskutočňovať aj výsadkové operácie. Odhaduje sa, že každá z týchto lodí by mala stáť asi 8 miliárd dolárov!

Momentálne najmodernejšia plávajúca letecká základňa USS Ronald Reagan. Už sa neprezradia
Revolučná zmena čaká aj ponorky. Odkedy vznikli, je ich súčasťou periskop, ktorým môže veliteľ sledovať dianie nad hladinou. Nevýhodou je, že ponorka sa jeho vysunutím fakticky prezrádza. Už onedlho to však môže byť minulosť a dokonalý prehľad sa bude dať získať bez toho, aby sa akákoľvek časť ponorky vynorila. Riešením je tzv. virtuálny periskop. Ide vlastne o senzor veľký asi 30 cm, ktorý je na chrbte ponorky a zorné pole má nasmerované kolmo nahor. Z hornej polosféry zbiera svetelné rozdiely prenikajúce morskou hladinou a získaný obraz odovzdáva počítaču so špeciálnym softvérom.

Od leta minulého roka testujú virtuálny periskop na americkej ponorke USS Chicago. Prvé výsledky ukazujú, že systém síce neposkytuje taký kvalitný obraz, podľa ktorého by sa dal presne identifikovať druh lode, ale dokáže ponorke poskytnúť informácie o prítomnosti, smere a rýchlosti jej pohybu.

Zariadenie Cerberus 360 má za úlohu znemožniť činnosť útočiacim potápačom. Repelent proti potápačom
Pod vodou ešte chvíľu zostaneme. Podľa informácií spravodajských služieb totiž teroristi z al-Káidy začali nacvičovať podhladinové útoky na plavidlá.

Najnovšie zariadenia, ktorých skúšobná prevádzka je v plnom prúde, im však môžu všetky takéto zámery prekaziť.

Jednou z noviniek je Cerberus 360, zariadenie veľké ako kuchynská chladnička. Ponorené na dno mora dokáže v okruhu takmer 1 000 metrov identifikovať každý podozrivý objekt a včas upozorniť dokonca aj na približujúceho sa potápača, ktorý by mohol na trup lode umiestniť nálož. Ďalšou novinkou je zariadenie, ktoré toho dokáže ešte viac. Potápača nielen odhalí, ale aj zneškodní. Je totiž zároveň neletálnou (nesmrtiacou) zbraňou vysielajúcou zvukové vlny, ktoré človeku spôsobia silné žalúdočné bolesti, nevoľnosť a vraca nie. Potápačovi, ktorého táto zbraň zasiahne, určite nebude čo závidieť...

Neletálnou zbraňou, ktorú už majú vo výzbroji nielen lode, ale aj pozemné sily, je LRAD. Táto akustická zbraň veľkého dosahu sa nepoužíva pod vodou, ale nad hladinou. Ide o vysokovýkonný smerový megafón, ktorý je schopný vyslať zvukové signály vo veľmi úzkom zväzku na vzdialenosť vyše 500 metrov. Tie môžu dočasne podráždiť orgány vnútorného ucha, čo spôsobuje stratu orientácie v priestore a podráždenie bubienka, ktoré zase spôsobuje neznesiteľnú bolesť v ušiach.

O účinnosti tejto zbrane sa nedávno mohli na vlastné uši presvedčiť napríklad somálski piráti, ktorí uniesli obchodnú loď. Vidíme všetko a všade Pri brehoch havajského prístavu Pearl Harbor začala na sklonku minulého roka vyrastať plávajúca základňa, na ktorej tróni obrovská biela guľa. Ide o nový námorný radar SBX, momentálne nemá na svete obdobu. Ako jediný je schopný detekovať aj veľmi malé objekty vzdialené tisíce kilometrov a poskytovať výstražné dáta o prilietajúcich balistických raketách.

Počas letu ich môže sledovať a zároveň poskytovať presné údaje na navedenie antirakiet na ich zničenie. Výhodou radaru SBX je aj to, že je nainštalovaný na plávajúcej plošine, vďaka čomu môže byť podľa potreby operatívne premiestnený. Podľa oficiálnych informácií je uvedenie radaru SBX do prevádzky ďalším dôležitým krokom v rámci budovaného systému protiraketovej obrany. Tá však možno napriek tomu nebude taká dokonalá, ako si Američania pôvodne mysleli.

Námorný radar SBX je svetovým unikátom. Dokáže odhaliť objekty až 1 000 km vzdialené. Nas nedogoňat!
Krátko pred Vianocami vyskúšalo Rusko jednu zo svojich noviniek a velenie armády bolo s výsledkami nadmieru spokojné. O čo išlo?

Z ponorky plávajúcej pod hladinou bola odpálená medzikontinentálna balistická raketa Bulava.

Ide o jednu z najmodernejších zbraní Putinovho impéria. Bulava je schopná niesť nielen jednoduchú bojovú hlavicu, ale napríklad až desať samostatne manévrujúcich jadrových hlavíc so silou 550 kiloton a klamné bojové hlavice. Dokáže zasiahnuť cieľ vzdialený až 8 000 kilometrov. To však nie je všetko. Najvýznamnejšou vlastnosťou tejto rakety je schopnosť rýchlo manévrovať počas zostupnej fázy letu a tým prekonávať americký systém protiraketovej obrany. Rusi už oznámili, že stavajú tri úplne nové ponorky Borej a na každej by malo byť 12 rakiet Bulava. Žeby sa teda opäť odštartovali preteky kto z koho?

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×