Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Lúčenie s parlamentom

03.04.2006 (18/2006) V uplynulých štyroch rokoch pripomínal slovenský parlament viac cirkus než seriózny zákonodarný zbor. Teraz sa zišiel poslednýkrát, aby viacerí jeho aktéri znechuteným divákom naposledy ukázali dlhý nos a dobre zabezpečení ešte aj zamávali na rozlúčku.
Lúčenie s parlamentom
1 fotografia v galérii
Ján Cuper
Autor fotografie: Archív

Piatok 21. apríla 2006, 13.30 hod. Posledná schôdza parlamentu v tomto volebnom období trvá tretí deň.

Poslanci majú podľa programu prerokovať ešte osem bodov. Za popoludnie by to stihli, lenže... Pri prezentácii sa ukáže, že v sále ich je už len 64, a to znamená, že tým sa schôdza končí a pokračovať bude v utorok. Obraz, aký tento parlament poskytoval počas uplynulých štyroch rokov, sa nemení. V piatok napoludnie si zákonodarcovia jednoducho povedia: Máme toho dosť, padla! Pre Národnú radu je to rovnako typické, poloprázdna rokovacia sála, znudené tváre, surfovanie po internete, čítanie novín či debatné krúžky počas rozpravy. Niektorým poslancom to však už môže byť jedno. Až 42 ich má istotu, že 17. júna v parlamentných laviciach končia, pretože sa nedostali na žiadnu z kandidačných listín.

Odchádza „symbol“
S faktickou poznámkou sa hlási poslanec Ján Cuper. Veta, ktorá v NR SR zaznievala v uplynulých rokoch počas každej schôdze niekoľkokrát, sa stáva históriou. Jedna z najznámejších tvárí HZDS totiž v parlamente definitívne končí. „Za dobré, čo vykonal v ĽS-HZDS, mu ďakujem,“ vyhlásil Vladimír Mečiar po tom, ako sa Cuper neobjavil na kandidátke. Nepochybne v tom zohrala úlohu aj jeho vlaňajšia nehoda pod vplyvom alkoholu. Ján Cuper sa ešte pokúšal dostať na listinu národniarov, tí však oňho záujem nemali. Zdá sa však, že vynútený odchod z prostredia, ktoré aj vďaka nemu získavalo v očiach ľudí určitý kredit, ho už prebolel. Počas poslednej schôdze chodil po parlamentných chodbách usmiaty a na rukách nosil svojho dvojročného syna Janka. Že by ho ako nezamestnaný neuživil, sa báť nemusí. Novinárom sa totiž stihol pochváliť, že nastupuje na Právnickú fakultu UK, kde mu vystavili už aj platový výmer. Kým na neprítomnosť Jána Cupera v parlamente si bude musieť národ chvíľu zvykať, pri niektorých iných zákonodarcoch si ju možno nikto ani len nevšimne.

Napríklad Anton Danko, ktorý pôvodne kandidoval za ANO, neskôr prešiel k nezávislým a vďaka podpore vládnej koalície mohol získať pre Poprad aj nejakú tú korunku navyše, patril medzi najväčších absentérov. Chýbal pri vyše polovici hlasovaní. Tradíciu dodržal aj počas poslednej schôdze. Treba však uznať, že sa nemohol venovať dobre platenej práci poslanca, keď v ten istý deň, ako zasadal parlament, hral Poprad rozhodujúci zápas o titul hokejového majstra a Danko ako primátor mesta a prezident klubu musel byť pri tom.

Naspäť do života
Viliam Soboňa a Milan Cagala z HZDS obsadili v rebríčku absencií tiež popredné miesta. Spoločného však toho majú ešte viac. Obaja sú bývalí ministri a onedlho budú obaja aj bývalí poslanci. Soboňa navyše nedávno neuspel v boji o stoličku banskobystrického župana. Čo bude robiť, vraj ešte nevie, je však pripravený „fungovať ako každý iný občan“.

Viacerí poslanci sa pravdepodobne vrátia do firiem, ktoré museli po vstupe do NR SR oficiálne opustiť. Potvrdil to aj Milan Cagala, ktorý si myslí, že deväť rokov poslancovania stačilo a teraz by to mali skúsiť iní. On sám sa vraj chce vrátiť k podnikateľským aktivitám.

Návrat pred časom avizoval aj odídenec z Aliancie nového občana, no stále predseda jej poslaneckého klubu Ľubomír Lintner. V jeho prípade by to malo byť do médií, teda do oblasti, ktorá je mu najbližšia.

Herman Arvay, ktorý sa do parlamentu dostal ako komunista, aby sa z neho postupne stal „nový občan“, by zase podľa vlastných slov v budúcnosti rád využil nielen svoje lingvistické schopnosti, ale aj skúsenosti nadobudnuté z NR SR. Dajme sa teda prekvapiť.

Parlamentným laviciam dajú onedlho zbohom aj ďalší. Roman Vavrík (SDKÚ) o svojej budúcnosti veľmi nehovorí, tvrdí len, že sa určite nepôjde prihlásiť na úrad práce. Svojráznu rozlúčku so štvorročným pôsobením v parlamentných laviciach si pripravili Jozef Banáš a Bohumil Hanzel. Vydávajú totiž knihu o svojom pohľade na fungovanie zákonodarného zboru a o zážitkoch z neho. Nebudú v nej vraj chýbať ani provokatívne fotky a texty, Jozef Banáš sa však neobáva, že by ich niektorý z kolegov chcel zažalovať. „Hlavný odkaz knižky je v tom, že poslanci sú ľudskí a dokážu medzi sebou komunikovať,“ hovorí. O tom je napokon, najmä po chýroch o kupovaní poslancov, veľa ľudí už pevne presvedčených.

Náplasti na bolesť
Hoci lúčenia zvyknú bolieť, v prípade odchodu poslancov z teplej stoličky v NR SR sa to povedať nedá. Ich „bolestné“ bude vyjadrené nielen finančne, ale aj v naturáliách.

Po skončení volebného obdobia si totiž každý zo 150 zákonodarcov odnesie domov služobný počítač a tlačiareň, ktoré stáli daňových poplatníkov dohromady vyše 16 miliónov korún. Platí totiž rovnica: nový poslanecký zbor = nové počítače. A tie nás budú stáť okolo 20 miliónov... Náplasťou na bolesť pre tých, ktorí sa lúčia, bude aj odstupné vo výške piatich základných poslaneckých platov. Do bežného života tak vstúpia s vyše štvrťmiliónom korún vo vrecku.

Zaujímavé bude v tejto súvislosti sledovať osud Mariána Záhumenského. Poslancom NR SR sa totiž stal až na poslednej schôdzi, teda dva mesiace pred koncom volebného obdobia. Ak sa z 33. miesta kandidátky Smeru nedostane po voľbách do parlamentu, okrem dvoch mesačných platov (mimobratislavskí poslanci dostávajú s náhradami mesačne takmer 93-tisíc) bude mať isté aj spomínané odstupné. Ak pritom zoberieme do úvahy fakt, že jediné rokovanie, ktorého sa Marián Záhumenský mohol zúčastniť, trvalo s prižmúrením oka štyri pracovné dni, vychádza nám, že za tento čas zinkasuje 450-tisíc korún. A zarobiť vyše 100-tisíc za deň, to sa už naozaj oplatí.

KONČIA V NR SR 17. JÚNA 2006
ANO: Herman Arvay, Peter Biroš, Anton Danko, Ján Drgonec, Jozef Elsner, Jozef Heriban, Stanislav Kropilák, Pavol Kuljaček, Ľubomír Lintner.
HZDS-ĽS: Milan Cagala, Ján Cuper, Stanislav Husár, Gabriel Karlin, Ján Mikuš, Viliam Soboňa.
SDKÚ-DS: Jozef Banáš, Libuša Martinčeková, Karol Mitrík, Jarmila Tkáčová, Tibor Tóth, Roman Vavrík.
SMER-SD: Juraj Blanár, Miroslav Hanzel, Milan Murgaš, Vojtech Tkáč. SMK: Sándor Albert, Erzsébet Dolníková, Pál Farkas, István Harna, József Kvarda. Nezávislí: Miroslav Abelovský, Eva Antošová, Karol Džupa, Ján Gabriel, Iveta Henzélyová, Alexej Ivanko, Eduard Kolesár, Gustáv Krajči, Ján Mikolaj, Robert Nemcsics, Zuzana Plháková, Ladislav Polka.

(Poslanci sú zoradení podľa poslaneckých klubov, v ktorých naposledy pôsobili.)

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×