Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Jiří Zmožek: Autor hitov spieva v slovenských kostoloch

27.07.2009 (30/2009) JIŘÍMU ZMOŽKOVI (66) vďačia najväčšie hviezdy československého popu za svoj úspech. Jeho hity osemdesiatych rokov ľudia dodnes milujú. On sa však od sveta šoubiznisu odvrátil.
Jiří Zmožek: Autor hitov spieva v slovenských kostoloch
4 fotografie v galérii
JIŘÍ ZMOŽEK s Bohom začal žiť po krachu hudobného vydavateľstva.
Autor fotografie: Život

Kedy vznikla vaša prvá pieseň?

Prvú moju pesničku Smuteční vrba vysielali v televízii 10. apríla 1967. Spieval ju jeden ostravský kantilénový spevák. Doma sme ešte nemali televízor a chodili sme naň k susedom, kde sme sedávali na debničkách od ovocia. Moji známi nemali tušenia, že vysielajú moju pieseň. Potom som už písal pre Rottrovú, Zagorovú, Špinarovú a piesne mi vychádzali na platniach. Prvým hitom sa stal Breviář lásky v podaní Hany Zagorovej. Vznikla v rokoch 1969 – 1970 a Hanka ju spieva doteraz.

Ktorá vaša pesnička sa najviac hrávala v rádiách?

Dvadsaťštyri mesiacov sa na prvom mieste hitparády držali Zvonky štěstí. Bola to dokonca jediná pesnička z východnej Európy na svetovej hitparáde formuly jeden. Na všetkých možných staniciach sa na priania poslucháčov doteraz najviac hrá Už mi, lásko, není dvacet let.

Koľko ste mali, keď ste ju napísali?

Vyše štyridsať.

Ako je to s textmi?

Niektoré píšem sám. Pieseň má v sebe kompozíciu ako celok, nie iba hudbu, je v nej akoby vložený i text. Ak to dostane do rúk ten, kto je obdarovaný talentom, ten text vytiahne von. Jedno ráno som sa zobudil a jedným dychom som napísal celý album Zpívánky pro nejmenší křesťánky, kde je trinásť piesní.

Máte deti?

Mám šesť detí. Dve z prvého manželstva, moja súčasná manželka má tri deti a spolu máme jedno päťročné. To mi poslali z neba.

Často koncertujete v kostoloch a je o vás známe, že ste hlboko veriaci. Čo vás k tomu doviedlo?

S Bohom som začal žiť, keď som zažil ťažký pád po všetkých stránkach. Odpísala ma aj vlastná rodina. Mal som hudobné vydavateľstvo, ktoré skrachovalo. Zamestnanci mi ho rozkradli. Keď mi posledný kamarát povedal, že už mi v ničom nemôže pomôcť, ostal som totálne sám. Bol som na Letenskej pláni a kričal som, Bože, ja už nechcem žiť tento život. Cítil som, ako mi satan nahovára, teraz to tu napáliš do tej steny a už ti bude dobre. Pamätám sa na to ako dnes. Zvládol som to, nenapálil som do steny, došiel som domov a na druhý deň som šiel za kazateľom do Ostravy. Bol 25. február 1994 a bol to môj víťazný pád. Som asi posledný Čechoslovák, ktorý tento deň považuje za víťazný...

Čo ste robili?

Auto a všetko, čo bolo v byte v Prahe, mi zabavili exekútori. Pol roka som žil v Ostrave v rozostavanom kostole, nejaký čas som pobudol u sesternice, žil som u evanjelického kňaza v Českom Těšíne, vyše roka som bol v Plzni na rómskej misii, žil som v rómskej rodine a pomáhal jednému kórejskému misionárovi. Vždy som tam, kde ma pošle Boh. Posledné dva roky som býval u priateľa v Bratislave, kde som dokončil muzikál Veľký príbeh apoštola Pavla, ktorý som ponúkol Opere Slovenského národného divadla.

 

Hovoríte, ako keby ste boli bezdomovec...

 

Trvalé bydlisko mám v jednej podmytej, plesnivej chalúpke, v ktorej sa nedá bývať. Nemám vôbec nič, ani po tom netúžim. V Biblii je napísané – Vy ste chrám ducha, kto žije s Bohom, žije s ním v duchu. V modlitbách prosím, aby ma Boh nezaťažoval majetkom, o ktorý by som sa musel starať. Ani auto, ktorým som prišiel, nie je moje. Za koncerty si nedávam platiť, vnímam to ako službu Bohu. Napríklad teraz budeme spievať v kostole v obci Ľubica za úhradu cestovného.

Z čoho žijete?

Z dôchodku a nejakých tantiémov za piesne.

Vašej manželke to neprekáža?

Je takto šťastná. Vybral som si ju práve preto, že má skutočný vzťah k Bohu. Spoznali sme sa v cirkvi. Pred veľa rokmi, keď sme sa ešte nepoznali, mala zjavenie, že spolu spievame v jednom slovenskom kostole. Keď sme naozaj začali spolu spievať v slovenských kostoloch, dlho sme hľadali ten, ktorý sa jej zjavil. Našli sme ho asi po šiestich rokoch v Predmieri pri Bytči.

Ako je možné, keď ste tak hlboko veriaci, že ste sa rozviedli? Manželstvo je podľa cirkvi sviatosť...

Nevylučuje sa to a ja som sa rozviesť nechcel. V Biblii stojí: neveriaci chce odísť, nech odíde, brat ani sestra v takých prípadoch nie sú otrokmi a Boh nás povolal k pokoju. Myslím si, že veľký deficit národa je, že nečíta Bibliu.

Vy, ako vidím, máte v Biblii poznámky, farebné značky.

Denne ju čítam. Modlím sa každé ráno od tretej do piatej. Slovo je duchovná potrava, kto ju nemá, akoby nejedol.

Aké máte plány do budúcnosti?

Teraz žijeme s rodinou v malej obci Sveržov pri Bardejove, kde sú zlatí ľudia. Boh nás tam poslal a začali sme v miestnom kultúrnom dome pravidelne raz mesačne organizovať Večer piesní Jiřího Zmožka. Dobrovoľné vstupné venujeme na rekonštrukciu miestnej materskej školy.

Televízia, šoubiznis vás nelákajú?

Vôbec nie. Do televízie ma pozvali, keď som vlani dostal zlatú platňu a stal som sa druhým najpredávanejším spevákom v Českej republike, prvým bol Jarek Nohavica a tretím Karel Gott.

VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×