Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tisíce eur na deti! Aké školy navštevujú deti prominentov a koľko stoja?

08.10.2019 (39/2019) Časy, keď deti slovenských prominentov študovali za hranicami Slovenska už od útleho detstva, sú preč. Kvalitné vzdelanie pre svoje ratolesti nachádzajú doma a často za nemalé peniaze.
Tisíce eur na deti! Aké školy navštevujú deti prominentov a koľko stoja?
21 fotografií v galérii
Andy Kraus s deťmi.
Autor fotografie: Profimedia

Po sestrách Heribanových, Lasicových či dcére Vila Rozborila Katke sa pre vzdelanie v Rakúsku rozhodla aj herečka Monika Hilmerová (44) s manželom Jarom Bekrom (46).

V Hainburgu bývajú približne tri roky. V čase sťahovania museli na misky váh položiť rakúske a slovenské školstvo, keďže ich dcéra Zara (10) mala nastúpiť do prvého ročníka základnej školy. Po zvážení všetkých za a proti sa napokon rozhodli, že ich prvorodené dieťa sa bude vzdelávať v meste, kde si vybudovali nový domov.

„Najprv sme boli pevne rozhodnutí voziť Zarku do Bratislavy. Zmenili sme však názor. Pre dieťa je veľmi osožné, keď chodí do školy tam, kde aj býva. Má v škole kamarátov, s ktorými sa môže stretávať aj po vyučovaní. Aj ja som tak vyrastala. Školu som mala za rohom, v blízkom okolí som preto mala veľa kamarátov, hrávali sme sa spolu na dvore.

Dnes je to akési iné, vozievame deti hore-dole kvôli škole, sú akoby vytrhnuté zo svojho pro­stredia, pretože sa vzdelávajú ďaleko od domova. Tam, kde bývajú, potom nemajú žiadnych kamarátov, pretože stále niekam odchádzajú.

M. Hilmerová a J. Bekr vybrali deťom školu v Rakúsku. 21 fotografií v galérii M. Hilmerová a J. Bekr vybrali deťom školu v Rakúsku. Zdroj: Matej Jankovič

A je to príjemné aj logisticky, keď sa dieťa vzdeláva tam, kde býva. Nemusí zbytočne skoro ráno vstávať a rodič mu nerobí pričasto šoféra,“ skonštatovala pre Život v roku 2017 Monika Hilmerová.

Bonusom pri tomto spôsobe vzdelávania je automaticky cudzí jazyk, v tomto prípade nemčina.

„Dnes už nikomu netreba vysvetľovať, aká je to devíza, keď niekto perfektne ovláda cudzí jazyk. A je veľký rozdiel, či sa učí jazyk v rámci vyučovania, alebo v krajine, kde aj žije.“

Začiatkom septembra do rovnakej školy nastúpil aj Zarin brat Leonard (6), ktorý predtým v Hainburgu navštevoval materskú školu. Adaptovať sa na cudzojazyčné prostredie tak pre neho nebol problém.

 

 

 

Zasmejte sa s nami!
Husací perkelt
Zasmejte sa s nami!


‹ 12...56 ›
Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×