Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Neuveriteľný prvý muž malej obce na Záhorí: Predavač, krčmár aj starosta v jednom!

08.10.2019 (39/2019) Starosta obce Koválec Patrik Renováček (45) v miestnej krčme čapuje pivo, v predajni potravín zase pôsobí ako vedúci.
Neuveriteľný prvý muž malej obce na Záhorí: Predavač, krčmár aj starosta v jednom!
9 fotografií v galérii
Starosta práve objednáva tovar, dôležitý je správny výber.
Autor fotografie: Tony Štefunko

Žiadni opilci

Dedinčania, už ako skúsení podnikatelia, dali podobne ako predajňu potravín do prevádzky aj miestnu krčmu, či ako po záhorácky hovorí starosta, šenk.

„Keď som začal starostovať, šenk bol ešte v prevádzke, potom ho podnikateľ zatvoril. Niekto by povedal, že takýto podnik v dedine netreba. Ale kde sa majú ľudia stretávať? Máme tu spoločenské hry, organizujeme rôzne akcie, varíme guláš, pečieme cigánsku.

V lete sme pre deti pripravili rozlúčku s prázdninami, mali k dispozícii napríklad skákací hrad. V našom šenku nestretnete opilcov. Dokonca sa dnu ani nefajčí. Chodia sem aj miestne ženy, tak berieme na ne ohľad, a predtým sme mali tehotnú šenkárku, tak chlapi si dnu nedovolili zapáliť.“

Koválovskú krčmu po tom, ako priestory zrekonštruovali, otvorili v máji tohto roku, zatiaľ je zisková. Ide o komanditnú spoločnosť, obec vlastní 35-percentný podiel, ďalší piati spoločníci sú opäť dedinčania. Základné imanie je 3 500 eur, spoločníci sa zbierali po 250 eurách, iba jeden prispel tisíckou.

Nech sa páči. Koválovský starosta sa naučil aj čapovať pivo. 9 fotografií v galérii Nech sa páči. Koválovský starosta sa naučil aj čapovať pivo. Zdroj: Tony Štefunko

Dedinčania zaujímavo vyriešili v prípade týchto obecných podnikov personálnu otázku. Pivo im čapuje a o predajňu potravín sa stará sám starosta obce.

Dedinu riadi ako starosta na polovičný úväzok, na úrade je v pondelok a v stredu celý deň, v utorok úraduje pol dňa. Ostatné dni je ako vedúci predajne v potravinách a večer zase v šenku.

„Vychádza to na 42 a pol hodiny týždenne, dodržujeme Zákonník práce a nerobím za minimálnu mzdu. Obchod otvoríme ráno, potom zase neskôr poobede, dokonca aj v nedeľu po svätej omši otvoríme na tú hodinu a pol. V mestách je primátor manažér, čo povie, to iní urobia. V malých dedinách je to doslova služba ľuďom, starostovia si neraz musia obliecť aj montérky,“ hovorí Patrik Renováček.

Na našu otázku, či túto prácu zvláda, hovorí: „Salámu nakrájať viem, ľudia si tovar zoberú sami, tak čo by sa nedalo. Dôležité je vedieť objednať ten správny tovar, aby ľudia mali k dispozícii všetko, čo potrebujú. Náročnejší je šenk, pretože je to práca na večer, našťastie, s kolegyňou sa striedame, tak sa to dá.“

Nových tu nechcú

Starosta zaujímavej záhorackej obce Koválovec samozrejme vie, že na Slovensku sú aj ďalšie dediny, kde ľudia potrebujú predajňu potravín. Rady, ako riešiť takýto problém, však nesype ako z rukáva.

„Bohužiaľ, ak nie sú v dedine mladí aktívni ľudia, seniori situáciu nezachránia a problém nevyriešia. Na to, aby sa v dedine dobre žilo, je nutný lokálpatriotizmus a treba vedieť udržať mladých ľudí,“ tvrdí.

Miestnu krčmu najprv zrekonštruovali, dnes má zariadenie kapacitu 35 miest. 9 fotografií v galérii Miestnu krčmu najprv zrekonštruovali, dnes má zariadenie kapacitu 35 miest. Zdroj: Tony Štefunko

Ich dedina je najmenšia na Záhorí a paradoxne na rozdiel od iných samospráv sa bránia tomu, aby sa ďalej rozrastali.

„V 18. storočí tu žilo viac ako 350 ľudí. Zlom prišiel počas socializmu, komunisti totiž Koválovec vyhlásili za zánikovú obec. Počet obyvateľov klesol až na 129. Situácia sa zmenila okolo roku 2014, počet obyvateľov začal mierne stúpať.

Chceme si však zachovať vidiecky ráz, preto ani neuvažujeme o stavbe obecných bytov. Nedávno sme rozpredali stavebné parcely na 22 domov, kúpili ich mladí cezpoľní ľudia, zatiaľ to stačí. Spoločnosť dokáže absorbovať 15 percent nových a sme to už prekročili, nechceme byť veľká dedina,“ prekvapuje koválovský starosta.

Rajský pokoj a pôvodná slovácka architektúra – to sú domy s malými oknami a zdobenými fasádami napríklad s ornamentmi hrozna. Nabádajú na myšlienkau, že Koválovec by mohol byť chalupárskym rajom. Ani táto filozofia však nie je miestnym po vôli.

„Máme tu chalupárov z Trnavy a Bratislavy. Nie sú to problémoví ľudia, skôr naopak. Ale povedzme si úprimne, nič z nich nemáme. Osoh v podobe podielových daní neprinášajú a chalupári vo všeobecnosti do všetkého radi mudrujú. Nechceme mať z našej dediny chalupársku osadu.“

Dedinčanom sa podarilo úplne obnoviť aj hasičskú zbrojnicu. 9 fotografií v galérii Dedinčanom sa podarilo úplne obnoviť aj hasičskú zbrojnicu. Zdroj: Tony Štefunko

Aktívny komunitný spôsob života a spoločné riešenie problémov sa im darí praktizovať práve preto, že je ich málo a všetci sa vzájomne poznajú. A že si tu nažívajú ako jedno malé súdržné spoločenstvo, o tom svedčia akcie napríklad z ostatného obdobia.

Počas prázdnin si rodičia v spolupráci s obcou sami zorganizovali letný tábor pre deti. Nepotrebovali ani animátorov, aby deťom pripravili nezabudnuteľné zážitky.

„Bol to stanový tábor v horách, asi štyri kilometre od dediny, konal sa už šiesty rok. Bolo nás tam asi 40 ľudí. Sami sme si varili a organizovali program. S deťmi sme podnikali túry, športovali, kúpali sa, bol aj táborák. Podelili sme si funkcie, kto čo bude robiť, ja som varil,“ vymenúva starosta.

Nedávno si zase niekto z miestnych spomenul, že v roku 1973 nakrúcali na Slovensku dokument Veselá dedina, išlo hlavne o folklórne tradície, a boli tam aj zábery od nich. Film si premietli v miestnom kultúrnom dome a všetci spolu nostalgicky spomínali.

V čase našej návštevy v dedine viseli plagáty s oznamom, že o pár dní sa koná v poradí piaty obecný výlet zameraný nostalgicky. Koválovčania sa totiž v rámci týchto výletov vždy vyberú po stopách niektorého legendárneho filmu.

Boli tak už na jednotnom roľníckom družstve, kde nakrúcali film Vesničko má středisková, navštívili Karlštejn alebo krčmu spätú s filmom Slavnosti sněženek. „Záujem je bohatý, vždy zaplníme celý autobus,“ pochvaľuje si starosta.

V najmenšej dedine na Záhorí žijú ľudia komunitným spôsobom života. 9 fotografií v galérii V najmenšej dedine na Záhorí žijú ľudia komunitným spôsobom života. Zdroj: Tony Štefunko

 

 

 

Zasmejte sa s nami!
Husací perkelt
Zasmejte sa s nami!


‹ 12 ›
Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×