Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Za mliekom i pečivom musia cestovať desiatky kilometrov: Prečo nechali obchody v dedinách schátrať?

07.10.2019 (39/2019) Opustené, schátrané, zamrežované a s nejasnou budúcnosťou. Nájsť nových nájomcov do zavretých obchodov s potravinami v malých obciach je prakticky nemožné, pre podnikateľov predstavujú stratu.
Za mliekom i pečivom musia cestovať desiatky kilometrov: Prečo nechali obchody v dedinách schátrať?
9 fotografií v galérii
Budova v Polichne, kde sídlil obchod s potravinami, pochádza z tridsiatych rokov minulého...

Jednotný hlas zdola

O svojom trápení s potravinovou „blokádou“ sa môžu obyvatelia Polichna porozprávať aspoň v miestnom pohostinstve. To funguje nezávisle od obchodu a bez prerušenia, hoci v obmedzenom režime. Krčmárka Anna Čomorová tu našla prácu po tom, čo jej v máji tohto roka zomrela mama.

„Starala som sa o ňu sedemnásť rokov, z úradu práce mi dávali 120 eur. Potrebovala som robotu a keď prišla od majiteľa tohto zariadenia možnosť skúsiť to tu, prijala som,“ hovorí.

Šípky ukazujú, kam za turistikou. Možno pribudnú aj tabule, kadiaľ do najbližšieho obchodu. 9 fotografií v galérii Šípky ukazujú, kam za turistikou. Možno pribudnú aj tabule, kadiaľ do najbližšieho obchodu. Zdroj: Martin Mázor

Z Lučenca sa presťahovala do rodičovského domu v Polichne a spoza výčapného pultu tak prežíva radosti a strasti miestnych štamgastov.

„Obchod veľmi chýba, doplatili na to najmä tí starší. Je dobre, že sa môžu stretnúť aspoň tu, najmä v piatok a v sobotu tu býva celkom živo,“ prezrádza Anna Čomorová.

O tom, že Polichno nie je žiadny vymierajúci skanzen, svedčí fakt, že dedinu každoročne navštívi 1 500 až 2 000 cezpoľných.

„Máme tu múzeum v rodnom dome spisovateľky Boženy Slančíkovej-Timravy, literárno-turistický pochod Timraviným chodníčkom, organizujeme jánske ohne, páračky, akciu retro 1. máj, súťaž o najlepší ovocný koláč a turistické akcie v spolupráci s okolitými obcami.

Sú tu živnostníci, ktorí chcú robiť poľnohospodárstvo – či už pri výrobe medu, mlieka a syrov, či ovocia, ďalší mladí ľudia plánujú lisovať olej z orechov,“ zdôrazňuje Pavel Kyseľ, že je obec životaschopná a rozhodne si nezaslúži odsúvanie na okraj spoločenského záujmu.

Koncom augusta sa uskutočnilo výjazdové rokovanie vlády v neďalekej Buzitke, kde sa v rámci akčného plánu rozdelilo pre Lučenecký okres viac ako milión eur. Ako však riešiť taký elementárny problém, ako je chýbajúci obchod s potravinami, sa starostovia nedozvedeli.

„Dostali sme len rady typu zasejte a podnikajte, čo je úplne absurdné. Mali sme tam jednotne zakričať, lebo tu zlyháva ochrana slovenského trhu. Rušením obchodov prichádza podľa môjho odhadu o prácu 150 až 200 ľudí,“ hovorí starosta s dôvetkom, že rozumný a racionálny tlak musí prísť zdola.

V Polichne sa snažia, aby obec vyzerala pekne. Ročne ju navštívi 1 500 až 2 000 turistov. 9 fotografií v galérii V Polichne sa snažia, aby obec vyzerala pekne. Ročne ju navštívi 1 500 až 2 000 turistov. Zdroj: Martin Mázor

Otvorili a zasa zavreli...

V Lehôtke neďaleko Haliča za­vreli obchod s potravinami tesne pred minuloročnými Vianocami, obyvatelia obce na čele so starostom Richardom Laššanom sa tak ocitli v zložitej situácii.

„Riešil som narýchlo pojazdnú predajňu, ale keďže v Lučeneckom okrese som žiadnu nenašiel, nakoniec sa mi ju na odporučenie podarilo vybaviť až z Rimavskej Soboty. Výber však nebol taký, ako si ľudia predstavovali, nepozdávali sa im ani ceny v porovnaní s väčšími obchodmi.

Mojou snahou tak bolo nájsť podnikateľa ochotného pokračovať v pôvodnej predajni. Nakoniec sa to podarilo a od Veľkej noci sú potraviny opäť otvorené, za čo treba ich súčasnému prevádzkovateľovi poďakovať. Nemá to jednoduché, okrem nájmu musí platiť aj pracovnú silu a tržby rozhodne nie sú závratné.

Ľudia sú nároční, chcú výber. Do schránok dostávajú letáky z väčších reťazcov a porovnávajú ceny. Prevádzkovateľ sľúbil, že sa pokúsi obchod udržať, dokedy mu však entuziazmus vydrží, ťažko povedať,“ hovoril v čase našej návštevy Richard Laššan.

Vtedy ešte netušil, že už o deň neskôr sa od prevádzkovateľa dozvie nepotešiteľnú informáciu v znení – „pre takéto tržby sa mi v Lehôtke neoplatí podnikať, končím“.

Za nákupmi tak musia miestni opäť dochádzať do susedného Haliča či Lučenca. V Lehôtke s 360 obyvateľmi by s cieľom zriadenia predajne s potravinami mohli teoreticky využiť vlastné priestory, tento plán však komplikuje fakt, že do obce nie je privedený plyn.

Starosta Lehôtky Richard Laššan bojoval za znovuotvorenie potravín. Podarilo sa mu to, no len na niekoľko mesiacov. 9 fotografií v galérii Starosta Lehôtky Richard Laššan bojoval za znovuotvorenie potravín. Podarilo sa mu to, no len na niekoľko mesiacov. Zdroj: Martin Mázor

„Kúrime na pevné palivo, a tak sa obávam, že by sme mali problém s hygienou. Otvoriť obchod s potravinami vôbec nie je jednoduché, treba na to množstvo povolení a legislatíva je prísna. Už po dvoch týždňoch, čo nám sem chodila pojazdná predajňa, sa tu boli pýtať z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva na potrebné povolenia,“ dodáva.

Odkúpiť, opraviť, rozumne prenajať

Podobný problém riešia aj v susednej Českej republike. Tamojšie ministerstvo priemyslu a obchodu (v minulosti ministerstvo hospodárstva) uvažuje, že bude od nasledujúceho roka dotovať obchody v obciach s najhoršou infraštruktúrou sumou až pol miliardy korún ročne.

Finančná pomoc by sa mala týkať až dvoch tisícok obcí s obchodmi s najmenšími tržbami. Podobnú aktivitu by privítal aj starosta Polichna, podľa ktorého ide o záležitosť verejného záujmu.

„Riešenie existuje. Štát by mohol prispieť obci na odkúpenie budovy do vlastného majetku a prípadne na jej rekonštrukciu. Keď ponúkneme pekný objekt za rozumný nájom, nový prevádzkovateľ sa nám bude hľadať oveľa ľahšie. Obchodníkovi sme navyše schopní zabezpečiť aj odbyt.

Istý čas u nás fungoval sociálny program, keď sme dávali dôchodcom peniaze vo forme poukážok. Tie platili iba v našom obchode. Ak môže štát dotovať veľké nadnárodné spoločnosti, mal by myslieť aj na svojich ľudí v malých obciach, ktorí stadiaľto len tak ľahko neodídu,“ myslí si Pavel Kyseľ.

Podľa jeho prepočtov by odkúpenie a následná rekonštrukcia budovy vyšla na 50-tisíc eur, v takmer rovnakých číslach kalkuluje aj starosta Lehôtky Richard Laššan. Aj on je presvedčený, že vďaka takejto cielenej dotácii by už obce boli schopné rozbehnúť a prevádzkovať obchod bez ďalšej štátnej podpory.

V čase našej návštevy boli potraviny v Lehôtke ešte otvorené. O deň neskôr tu však prevádzkovateľ pre nízke tržby skončil. 9 fotografií v galérii V čase našej návštevy boli potraviny v Lehôtke ešte otvorené. O deň neskôr tu však prevádzkovateľ pre nízke tržby skončil. Zdroj: Martin Mázor

Na pomoc „zhora“ však môžu obce bez potravín nateraz zrejme zabudnúť. Z Ministerstva hospodárstva SR sme dostali veľmi promptnú a stručnú odpoveď v znení, že táto problematika nepatrí do jeho kompetencie.

Jasný zatiaľ nie je ani postoj vlastníka budov – Družstva Budúcnosť. Predseda predstavenstva Milan Ambroš pre TASR vyhlásil, že cez odídený reťazec si môžu zobrať obchody s potravinami do prenájmu tretie osoby.

Na naše otázky, či je Družstvo Budúcnosť za danej situácie ochotné rokovať o znížení nájmu, prípadne zainvestovať do schátraných budov alebo ich predať, sme sa však do našej uzávierky odpovedí nedočkali.

 

 

 

Zasmejte sa s nami!
Husací perkelt
Zasmejte sa s nami!


‹ 12 ›
Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×