Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Starobylá krajina chytá v turizme druhý dych: Vďaka tomuto miestu sa vrátite do minulosti

06.10.2019 (39/2019) Blízkovýchodné Jordánsko chytá druhý dych a opäť sa objavuje na popredných priečkach záujmu turistov. Je symbolom stability v krehkom regióne a môže sa pochváliť takými miestami, že ostatné krajiny len blednú závisťou.
Starobylá krajina chytá v turizme druhý dych: Vďaka tomuto miestu sa vrátite do minulosti
18 fotografií v galérii
Slávna pokladnica je symbolom mesta Petra.
Autor fotografie: Tomáš Kubuš

Ammán je zvláštne miesto. Vždy sa o ňom hovorí, že nemá atmosféru sýrskeho Damasku, chýba mu nočný život Bejrútu a nenesie v sebe ani náboženský zápal Jeruzalemu. Napriek tomu však zostane v spomienkach ako mimoriadne príjemne miesto.

Ammán totiž presne vie, ako si vás získať. Miestny ruch sa začína skoro ráno, keď sa centrum mesta rozleje do okolitých ulíc a štvrtí. Lepší začiatok ako v kultovom podniku Hashem ani neexistuje. Stojí tu desiatky rokov a domáci ho ospevujú ako niečo, čo jednoducho musíte skúsiť.

V bočnej uličke sa objavia desiatky stoličiek a hoci je ráno, len niekoľko z nich je prázdnych. Na stole pristane hummus, fazuľový foul s olivovým olejom, guľôčky čerstvého falafelu, zelenina a kopa byliniek. Nechýba ani čaj s vetvičkou voňavej mäty.

Pár krokov odtiaľto zablúdia oči okoloidúcich na staré fasády. Niektoré si pamätajú aj predošlé stáročia, no pozvoľna sa rozpadávajú. Pred mešitou Husseiní s dvomi minaretmi sa zhŕklo niekoľko predavačov drobností, no väčšina ľudí sa stratí v prítmí bazárových uličiek.

V uliciach hlavného mesta. Miestny ruch sa začína skoro ráno. 18 fotografií v galérii V uliciach hlavného mesta. Miestny ruch sa začína skoro ráno. Zdroj: Tomáš Kubuš

Presne tu, v srdci Ammánu, sa nachádza farebný trh plný života. Počujete zvolávanie obchodníkov, ťahavú, rytmickú arabčinu vznášajúcu sa nad paletami plnými ovocia aj zeleniny, no dostanete tu aj oriešky, sušené ovocie, datle a veľa iných chuťoviek.

Trhom sa prediera starý deduško s červeno-bielou kúfíjou omotanou okolo hlavy. Obchodníci tu trávia celý život. Keď sa ozve muezín, niektorí len cez tovar prehodia plachtu, idú sa pomodliť a potom opäť pri svojom stánku posedávajú, fajčia a pijú silný čierny čaj.

Trúbenie áut, zápcha a chaos, to všetko sa odohráva vonku priamo na ulici.

V tieni Heraklovho chrámu

Centrálny Ammán neďaleko trhoviska zaujme aj hŕstkou pamiatok. Pred dvetisíc rokmi sa tu rozkladalo rímske mesto bratskej lásky Filadelfia. Natrafíte tu na ruiny monumentálnej fontány, takzvaného nymfea, ale aj na trosky rímskeho fóra.

Dominuje im nádherné divadlo dvíhajúce sa vysoko nad hlavy. Poneviera sa v ňom viacero domácich, najmä párov, pretože ak vylezú na vrchné poschodia, majú nielen dokonalý výhľad na Ammán, ale nájdu tu aj pokoj, ticho a tu si vedia ukradnúť kúsok času len pre seba.

Pestré raňajky v Ammáne vždy prilákajú kopu ľudí. 18 fotografií v galérii Pestré raňajky v Ammáne vždy prilákajú kopu ľudí. Zdroj: Tomáš Kubuš

Vyšliapte sériu schodov a uvidíte, ako je Ammán postavený na pahorkoch, podobne ako staroveký Rím. Na jednom z nich ešte aj teraz stoja stĺpy Heraklovho chrámu. Kto hľadá historické miesta, toho pahorok zláka, pretože práve toto miesto je nasiaknuté dejinami.

Tu hore sa zostavili všetky civilizácie, ktoré tu boli pred Rímom, a tak je to niečo ako otvorená učebnica o Ammáne. Školský výlet, skupinky turistov, rodiny, tí všetci sa tu stretnú v tieni chrámu sledujúc, ako im pod nohami pulzuje živé arabské mesto.

Za múzeom šliapete po stáročiach. Tu ležia ruiny byzantských stavieb a hneď vedľa palác islamskej dynastie Umajovcov, ktorá síce vládla z Damasku, no tu mala svoje letné sídlo. Na všetko dohliada obrovská jordánska vlajka trepotajúca sa vo vetre.

Keď príde na Ammán podvečer, ulice sa zaplnia, chlapík na rohu odšťavuje granátové jablká, grily voňajú pečúcim sa kebabom a čajovne sa naplnia chlapmi. Zo steny sa pozerá portrét sympatického kráľa Abdalláha II. vládnuceho krajine už od roku 1999 a pod ním sa vzduch presycuje vodnými fajkami.

Na trhovisku. 18 fotografií v galérii Na trhovisku. Zdroj: Tomáš Kubuš

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×