Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nielen spisovateľ, ale aj obchodník: Čo Shakespeara dohnalo až pred súd?

05.10.2019 (39/2019) Nezomrel nepochopený ani v chudobe. Zažil uznanie divákov i priazeň patrónov. Jeho hry sa uvádzali v divadelnej spoločnosti Kráľovi služobníci. Básnik, herec a najhranejší dramatik na svete William Shakespeare.
Nielen spisovateľ, ale aj obchodník: Čo Shakespeara dohnalo až pred súd?
8 fotografií v galérii
Vzácny výtlačok hier Williama Shakespeara.
Autor fotografie: Archív NMH

Narodil sa v roku 1564 v apríli, a pokiaľ ide o deň, bolo to zrejme 23. Zrejme preto, lebo vtedy sa v dokumentoch uvádzal deň krstu – v jeho prípade 26. apríl –, nie deň príchodu na svet. V tom období sa však chlapci krstili tri dni po narodení, takže na základe toho viacerí historici dospeli k záveru, že by to mal byť 23. aprílový deň.

Bol tretím dieťaťom z ôsmich súrodencov, ale prvým, ktorý sa dožil dospelého veku. Otec John bol rukavičkár v mestečku Stratford-upon-Avon. Za manželku si vzal o niečo urodzenejšiu dámu Mary Ardenovú, ktorá pochádzala z nižšej vidieckej šľachty.

Škola a získavanie vedomostí, to nebola Williamova silná stránka. Základné vzdelanie absolvoval v rodnom Stratforde. Tam pokračoval aj v štúdiu na gymnáziu King Edward VI Grammar School. V tom čase panovníčka Alžbeta I. trvala na tom, aby mali všetky gymnáziá rovnaké osnovy, hoci ani tie neboli zárukou rovnakej kvality výučby.

Williamovo gymnázium patrilo podľa všetkého k tým s vyššou úrovňou. Študenti sa na ňom okrem klasických predmetov intenzívne venovali latinčine a základom umenia. Na univerzitu to už mladý Shakespeare nedotiahol.

V osemnástich sa oženil s 26-ročnou Anne Hathawayovou. Obrad sa pripravoval pravdepodobne veľmi narýchlo, pretože biskup v diecéze Worcester povolil, aby sa ohlášky čítali iba raz namiesto trikrát, ako bolo zvykom.

Šesť mesiacov po svadbe v roku 1583 prišla na svet prvorodená dcéra Susanna. Po necelých dvoch rokoch, v roku 1585, sa Williamova rodina rozrástla o dvojčatá – syna Hamneta a dcéru Judithu. Po ich narodení nasleduje v Shakespearovom živote obdobie, o ktorom sa veľa nevie.

William Shakespeare dokázal ročne napísať tri hry. Podľa ne¬žičlivcov ich vraj nepísal on. 8 fotografií v galérii William Shakespeare dokázal ročne napísať tri hry. Podľa ne¬žičlivcov ich vraj nepísal on. Zdroj: Archív NMH

Nebol áčkový herec

Bolo to medzi rokmi 1585 – 1592 a je označené ako stratené roky. Čo v tom čase William robil, kde bol? Touto otázkou sa zaoberali viacerí jeho životopisci. Podľa Nicholasa Rowa ušiel zo Stratfordu do Londýna, aby sa vyhol trestu za pytliactvo. Ďalší tvrdil, že žil v Londýne, ale vraj pracoval ako koniar. John Aubrey bol presvedčený, že učil na vidieku.

Všetko sú to zrejme len dohady. Isté je, že od roku 1587 až do 1610 naozaj žil v Londýne, bez rodiny, a podľa dobových záznamov už mal namierené do divadla. Ďalšie biele miesto tvorí jeho rozhodnutie stať sa hercom. Udialo sa to počas jeho londýnskeho pobytu, v rodnom Stratforde sa jeho myšlienky neuberali týmto smerom. Čo bolo teda popudom?

Možno to, že Shakespeare v tom čase už písal priemerne tri hry ročne. A tam kdesi prišlo rozhodnutie objaviť sa v nich. Nie ako autor, ale ako jedna z postáv. Hral veľa, na plný úväzok, aj keď nebol žiadny prvotriedny herec. Nikto z jeho blízkych nemal umelecké sklony či literárny talent. Všetci žili v okruhu 30 kilometrov od Strat­fordu a žiadny druh umenia ich neoslovil.

Príbuzní z matkinej strany pochádzali zo zemianskeho rodu. Williamov otec zasa z rodiny kožiara a v rodnom meste ho zvolili za zmierovacieho sudcu a neskôr i za stratfordského starostu. S divadlom mal spoločné len toľko, že kontroloval vydávanie licencií putovným divadelným hercom.

Ani dramatikových súrodencov to neťahalo na divadelné dosky. Brat Gilbert mal napríklad obchod s galantériou a sestra Joan sa vydala za klobučníka a pomáhala mu v jeho dielni. Ani jeho deti nesiahli po pere.

William so svojím umeleckým smerovaním bol solitér, ktorého silno priťahoval svet Tálie. Vysvetlenie možno hľadať v dobe, v ktorej žil. Narodil sa do vrcholného obdobia renesancie, keď umenie a hlavne literatúra boli v rozkvete aj v Anglicku. Podporovala ho kráľovná Alžbeta I. i jej nástupca kráľ Jakub I., rovnako aj aristokracia.

Divadelná dráma bola známa i dovtedy. Lenže pod vplyvom renesancie do nej prenikli humanistické myšlienky a to bola novinka. Shakespearova genialita spočívala v tom, že človeka zobrazil aj s jeho omylmi, emóciami a nezabúdal na ľudskosť svojich postáv.

Ako herec hral aj pred anglickou kráľovnou Alžbetou I. 8 fotografií v galérii Ako herec hral aj pred anglickou kráľovnou Alžbetou I. Zdroj: Getty Images

Dnes by sme povedali, že sa narodil v správnom čase na správnom mieste a so správnou talentovou výbavou. Teda pre divadelný svet bol priam predurčený. Vstúpil doň asi po morovom roku 1594. Predtým boli dva roky práve pre túto epidémiu divadlá zatvorené, no Shakespeare zatiaľ písal poéziu pod ochranou grófa zo Southamptonu. Možno práve on ho nasmeroval k divadlu.

Tak sa teda v roku 1594 stal členom divadla Služobníci lorda komorníka a pôsobil v ňom ako herec aj ako dramatik. Netrvalo dlho a táto dramatická spoločnosť patrila k popredným v Londýne.

Vystupovala pred kráľovnou a po jej smrti patrila k obľúbeným aj u kráľa Jakuba I. Na jeho popud sa po smrti Alžbety I. premenovala na Kráľových služobníkov. Shakespeare účinkoval ako herec pred oboma panovníkmi. Celkovo sa na javisku objavil 187-krát. Nesmierny obdiv a uznanie však zožal za svoje divadelné hry. Tie ho vyniesli do výšin, tie pozná celý svet.

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×