Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pozerajú vaše deti hodiny do tabletu či mobilu? Čínsky chlapec skončil až na operačnom stole!

04.10.2019 (38/2019) Závislosti by vlastne boli fajn, keby boli pozitívne, no nie? Aj malé dieťa však šípi, že nie sú. Iba že by si nedalo povedať ako deväťročný čínsky chlapec, ktorý sa vášnivou hrou na mobile cez prázdniny prepracoval k strabizmu.
Pozerajú vaše deti hodiny do tabletu či mobilu? Čínsky chlapec skončil až na operačnom stole!
3 fotografie v galérii
Chlapcec si mobilnou hrou „zarobil“ na škúlenie.
Autor fotografie: Facebook

Nehraj sa s jedlom, vystri sa, pozeraj pod nohy... Všetci tieto vety dobre poznáme z vševediacich úst „terorizujúcich“ príbuzných, ktorí nám chceli tak zle. Vážne nejde o dramatizovanie našich babičiek, ale kto chce kam, pomôžme mu tam. Čo nemáme a chceme, často nedostaneme, čo chceme a dostaneme, to si niekedy časom prestaneme vážiť, a inokedy dostaneme aj to, čo nechceme, lebo si nevážime zdravie.

Asi nikto netúži, ľudovo povedané, oškuľavieť z intenzívneho pozerania do obrazoviek najnovších technologických výdobytkov. Strabizmus, teda škúlenie, nebýva iba vrodené.

Najnovšie vie o tom svoje malý Číňan, ktorý kašľal na slovné ultimáta svojho otca, čo končili vo vetre za najbližším rohom bytu, a prázdniny si nekrátil na kúpalisku, s loptou v ruke, výletmi či vylomeninami s kamarátmi, ale vážne „duchaprítomnou“ hrou na mobile, pri ktorej sa nedal vyrušiť denne aj viac ako desať hodín. Nemožné? Kdeže, realita z čínskeho mesta Che-fej.

Na hranu skalpela

Chvíľka nepozornosti a za chrbtom sa vám začne ratolesť vyparovať kamsi do virtuálneho sveta, len čo schováte povestný ukazovák. Učíme sa na vlastných chybách, aj keď nie je chyba ako chyba.

Otca bude synova neskrotná vášeň k mobilným hrám pravdepodobne stáť kozmetický operačný zákrok, ktorý chlapca zbaví škúlenia. A malý maniak bude musieť podstúpiť neželanú zmenu hracieho plánu.

Lekárka nedáva veľkú šancu, že pacient dokáže dať digitálnemu kamarátovi zbohom na tri až šesť mesiacov, čo by teoreticky mohla byť jediná cesta za prirodzeným návratom pohybu očí bez známok okohybnej poruchy.

Kvôli svojej vášni musí podstúpiť operačný zákrok. 3 fotografie v galérii Kvôli svojej vášni musí podstúpiť operačný zákrok. Zdroj: Facebook

Ideálny čas na takéto vypestovanie strabizmu alebo ťažkej krátkozrakosti je práve obdobie pred pubertou, zvyčajne do ôsmeho roku života, keď sa detský zrak prispôsobuje vzdialenosti čítaného textu alebo sledovaného predmetu na obrazovke.

Čiže je nad slnko jasné, že oči permanentne nalepené na displeji sú na najlepšej ceste k škúleniu a následnému chirurgickému zákroku. Jedinou pomocou by bolo, keby sa rodičovská ruka pasovala do elitnej pozície a dokázala udržať kontrolu nad pochabou ratolesťou, skôr ako príde na lámanie povestného chlebíka.

Problémy so zabiehaním očí netreba podceňovať, najmä keď sa doslova skrížia ako v prípade ázijského chlapca, ktorého otec priviedol k detskej oftalmologičke, až keď bol oheň na streche.

V tomto prípade je reč o dynamickom strabizme – binokulárnej poruche videnia obidvoch očí, pričom nejde iba o kozmetickú chybu – dochádza k poruche vývoja centrálnej ostrosti. Chlapec sa však jasne vyjadril, že sa lásky k mobilu nevzdá.

 

 

 

Zasmejte sa s nami!
Husací perkelt
Zasmejte sa s nami!

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×