Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Jedinečné múzeum pod strechou rodinného domu skrýva vzácnosť z čias Avarov

03.10.2019 (39/2019) Ladislav Janech (71) je majiteľom jedinečného súkromného múzea. Má ho rovno pod strechou rodinného domu v Považskej Teplej. Sprievodcom v ňom je on sám alebo za neho zaskakuje manželka.
Jedinečné múzeum pod strechou rodinného domu skrýva vzácnosť z čias Avarov
15 fotografií v galérii
Autor fotografie: Vladimír Kampf

Mal šťastie, že ho odmala v záujme o históriu podporoval otec. „Už ako desaťročného ma brával so sebou, keď v podniku Považské strojárne usporadúvali výlety. Chodili sme po hradoch a zámkoch v celom Československu,“ spomína.

„Neskôr som sa dostal do učenia za opravára hodín. V opravovniach v tom čase vykupovali aj zlato, striebro a platinu v akejkoľvek podobe. Bavili ma staré peniaze. Niekedy nám priniesli aj mince z iných kovov. A nielen staré. Ľudia mince nachádzali aj na roliach. Susedia vedeli, že mi nimi môžu urobiť radosť, preto mi už ako malému nosili, čo našli. Väčšina z nich bola poškodená.“

O 12 rokov starší brat zberateľa Ján chodieval po svete ako lekár krasokorčuliarskeho súboru Srdce Európy v Prahe.

„Aj jeho manželka bola členkou súboru. Spolu mi nosievali drobné mince, čo ma tiež podporovalo v zberateľskom odhodlaní.“ V opravovni hodín objavil mladého zberateľa vtedajší predseda numizmatikov v Považskej Bystrici a ponúkol mu členstvo.

Lebka mladej ženy

Začiatkom 90. rokov budovali pri Považskej Bystrici rýchlu železničnú trať aj nové cestné ťahy. Rybníky zavážali kameňmi, v ktorých bolo veľa fosílií.

„Začal som zbierať aj tie. Väčšina z nich je, žiaľ, poškodená. Je tu 4 až 5 rôznych druhov,“ hovorí v prvej miestnosti súkromného múzea na povale.

Okrem poukladaných kameňov na dlážke je tu aj kopa ďalších exponátov. Napríklad lebka na polici.

Ladislav Janech sa vyučil za opravára hodín. Múzejníkom, zberateľom a archeológom je z vášne. 15 fotografií v galérii Ladislav Janech sa vyučil za opravára hodín. Múzejníkom, zberateľom a archeológom je z vášne. Zdroj: Vladimír Kampf

„V roku 1992 ma zverbovali archeológovia. Dovtedy som o archeológii veľa vedomostí nemal. Cez zimné obdobia nám robili prednášky a v lete sme chodili do terénu. V tom čase od nás chceli, aby sme si všímali okolie, každý okolo svojej dediny.

Keď sme objavili niečo nové, priniesli sme to odborníkovi – profesionálovi, ktorý nás mal na starosti. Takto som sa dozvedel, že Považská Teplá bola osídlená už v mladšej dobe kamennej nejakých 4 000 rokov pred naším letopočtom. Objavil som 11 lokalít osídlenia, o ktorých sa dovtedy nevedelo,“ hovorí.

K nálezom to Ladislav Janech občas nemal ďaleko. Hneď oproti domu, v ktorom býva, na poli objavil pohrebisko – žiarové hroby lužickej kultúry. Úlomky ľudských kostí sú tiež súčasťou unikátnej zbierky pod strechou.

„Na to, aby sa tieto predmety dostali na povrch, stačí hlboká orba, ktorá každým rokom zem čoraz viac rozomieľa. Hroby, ktoré boli prístupné pluhom, sú zničené. Z úlomkov nádob vidno, ako boli asi vyzdobené. Keby tam niekedy chcel niekto stavať, archeológovia vedia, že tam treba urobiť prieskum.“

Súčasťou zbierky v Považskej Teplej je viac ako 600 kamenných čepieľok.

„Poškodené mohli byť už v čase, keď ich používali. Kamenných sekierok mám 17. Na stene sú kosti jaskynného medveďa z jaskyne Dupná. Lebka na polici je z čias Avarov a má vyše 1 300 rokov. Mohla patriť žene vo veku 18 až 20 rokov.

Lebku priniesol brat lekár, ale otcovi sa nepáčilo, že sme ju mali doma, preto bola približne 30 rokov v miestnej škole. Vzal som si ju naspäť, až keď som sa začal hlbšie venovať histórii.“

Lebka patrila mladej žene vo veku 18 až 20 rokov z čias Avarov. 15 fotografií v galérii Lebka patrila mladej žene vo veku 18 až 20 rokov z čias Avarov. Zdroj: Vladimír Kampf

Focus Media
VIDEO
© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich prevádzkovateľ portálu.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×